Mocna zasada + sól mocnej zasady i mocnego kwasu

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Piderjan
Posty: 34
Rejestracja: 21 maja 2011, o 00:12

Mocna zasada + sól mocnej zasady i mocnego kwasu

Post autor: Piderjan »

Interesuję mnie taka reakcja
Ba(OH)2(aq)+ Na2SO4(aq) ?

Wam wątpliwości:
Opcje są dwie: albo powstanie BaSO4(osad) i 2NaOH, albo reakcja nie zajdzie.
Czy Ba(OH)2 jest słabszą zasadą od NaOH. Pytam bo jeśli jest słabsza to nie wyprze Na+ z roztworu.

Jak to jest? Proszę o rozwianie moich wątpliwości.
Awatar użytkownika
anulkax7
Posty: 174
Rejestracja: 30 maja 2009, o 21:45

Re: Mocna zasada + sól mocnej zasady i mocnego kwasu

Post autor: anulkax7 »

Oczywiście NaOH jest mocniejszą zasadą.

nie rozumiem, skąd te wątpliwości, akurat taka reakcja jest dość Sztandarowa dla wykrywania jonów Ba2+ Zazwyczaj właśnie Na2SO4 się bierze, bo to popularny i stosunkowo niegroźny odczynnik.

A reakcja będzie wyglądać w ten sposób:

Ba(OH)2 + Na2SO4 BASO4 + 2 NaOH
Piderjan
Posty: 34
Rejestracja: 21 maja 2011, o 00:12

Re: Mocna zasada + sól mocnej zasady i mocnego kwasu

Post autor: Piderjan »

Sugerowałem się, tym, że kwas o większej mocy, wypiera kwas o mocy mniejszej z roztworu jego soli. Czy z zasadami nie jest analogicznie?

Reakcja wiadomo- sztandarowa, ale tak to jest jak człowiek nad rzeczą oczywistą zaczyna się rozwodzić i wymyślać. Tym bardziej, że we wszystkich zadaniach jakie spotkałem do wykrywania anionów siarczanowych stosuje się sole np. BaCl2, dlatego zastanowił mnie ten wodorotlenek.
dermatogen
Posty: 492
Rejestracja: 20 cze 2008, o 13:44

Re: Mocna zasada + sól mocnej zasady i mocnego kwasu

Post autor: dermatogen »

anulkax7, z Twojej reakcji wynika, że raczej zasada barowa jest silniejsza.
Lunette
Posty: 421
Rejestracja: 30 lip 2011, o 19:41

Re: Mocna zasada + sól mocnej zasady i mocnego kwasu

Post autor: Lunette »

Wedle teorii, że mocniejszy wypiera słabszy, reakcja nie zajdzie.
Poszperałam jednak w internecie i nie znalazłam nigdzie informacji, żeby zasada nie mogła połączyć się z solą.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

[Link] Mocna zasada + sól mocnej zasady i mocnego kwasu

Post autor: DMchemik »

Wydaje mi się, że bar tworzy silniejszy wodorotlenek niż Na, bo jest od sodu reaktywniejszy, aczkolwiek różnica w ich mocy nie musi być duża. Natomiast co do reakcji, to zajdzie niekoniecznie na zasadzie różnicy mocy zasady sodowej i barowej, tylko ze względu na iloczyn rozpuszczalności BaSO4, który w stanie równowagi reakcji:

Ba(OH)2 + Na2SO4lt=== 2NaOH + BaSO4

zostaje przekroczony, co powoduje jego wytrącenie, czyli zgodnie z regułą przekory równowaga przesunie się w prawo. Niedawno o tym pisałem tutaj: post485241.html#p485241
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości