Blok d, elektrony walencyjne. Czy ktoś mógłby wytłumaczyć ??

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Awatar użytkownika
Stefan007
Posty: 42
Rejestracja: 20 lis 2011, o 09:42

Blok d, elektrony walencyjne. Czy ktoś mógłby wytłumaczyć ??

Post autor: Stefan007 »

Mam takie bardzo głpie pytanie Bo teraz mam już kompletny misz-masz w głowie i wszystko mi się potentegowało

Jak obliczyć elektrony walencyjne dla pierwiastków bloku d.

np. 29Cu: 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s1 3d10
więc ma ona 1 elektron walencyjny no bo chyba nie 11


a i jeszcze jednoltna podstawie Fe
26Fe: 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 3d6
nasza chemiczka mówiła, że jeżeli na podpowłoce d jest więcej niż 5 elektronów, to elektrony walencyjne liczymy tak:
2+ (6-5)= 3
(4s2) (3d6)

<2 bo na 4s są 2 elektrony, a 6 bo na 3d jest 6 elektronów)
Czy rzeczywiście stosuje się takie obliczenia

więc czy w związku z tym np. Co (kobalt), o konfiguracji walencyjnej 4s2 3d7 będzie miał 4 elektrony walencyjne [2+(7-5)=4], czy jak

Dlaczego taki sposób nie działa przy miedzi (bo ma zapełnioną całkowicie podpowłokę d)

Ktoś mógłby mnie oświecić, bo ja już nic nie wiem.

Z góry dziękuję
acotusiewpisuje
Posty: 15
Rejestracja: 9 lis 2011, o 09:31

Re: Blok d, elektrony walencyjne. Czy ktoś mógłby wytłumaczyć ??

Post autor: acotusiewpisuje »

Zawsze, kiedy ktoś zadaje takie pytanie, warto zapytać o to, co oznacza główna liczba kwantowa w tym zapisie: 4s1 3d10?

Jeśli zastanowisz się, co znaczą poszczególne literki i cyfry w zapisach konfig. elekt. wszystko zrobi się klarowne. Konfiguracji NIE WOLNO pisać mechanicznie.
pawel17041995
Posty: 214
Rejestracja: 23 wrz 2011, o 17:26

Re: Blok d, elektrony walencyjne. Czy ktoś mógłby wytłumaczyć ??

Post autor: pawel17041995 »

to wydaje się trudne ale nie jest. Nie będę ci pisał gotowej odp, bo żeby umieć chemie trzeba ją zrozumieć, więc czy miałeś może pojęcie promocja? Jeśli tak to właśnie ona w zapisie miedzi występuje. Z ciekawości zobacz też chrom.
Awatar użytkownika
Stefan007
Posty: 42
Rejestracja: 20 lis 2011, o 09:42

Re: Blok d, elektrony walencyjne. Czy ktoś mógłby wytłumaczyć ??

Post autor: Stefan007 »

Tak, wiem (chyba) co to promocja. W przypadku pierwiastków, u których występuje korzystniejsze energetycznie jest wypełnienie elektronami orbitali 3d kosztem jednego elektronu 4s. Wiem, że występuje między innymi w miedzi, chromie, srebrze i złocie.
W przypadku chromu przeniesienie elektronu z 4s na 3d sprawia, że na podpowłoce d ma maksymalną liczbę niesparowanych elektronów
(24Cr: 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s1 3d5 zatem ma 6elektronów walencyjnych).
Liczby kwantowe też (chyba) znam główna to numer powłoki. Najpierw zapełniam orbital 4s, potem 3dltbo taka jest kolejność zapełniania orbitali
Nie umiem jednak jakoś tego zastosować do miedzi
Czyli co No dla miedzi promocja też jest korzystniejsza energetycznie, bo na 4s ma wtedy 1 niesparowany elektron, za to na 3d ma wszystkie sparowane Łatwiej oddaje golttego jednego. Zatem gdyby mi ktoś zadał pytanie: Ile elektronów walencyjnych ma miedź", to mam odpowiedzieć 1 Proszę o konkretną odpowiedź (tak.nie, to robisz źle czy tamto, jak mnie przy tym zwyzywacie od matołów to też się nie obrażę).


I nadal też nie uzyskałam odpowiedzi na temat tych obliczeń np. odnośnie Fe. Czy w ogóle takie obliczenia się stosuje, czy nie Albo w przypadku jakich pierwiastków Tylko tych które nie mają promocji i nie mają całkowicie zapełnionej podpowłoki d
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości