zadanie z fizjologii roślin

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
Awatar użytkownika
n0id3ntity2
Posty: 137
Rejestracja: 24 kwie 2011, o 20:20

zadanie z fizjologii roślin

Post autor: n0id3ntity2 »

Witam!mam takie zadanie:"Sadzonka wierzbowa zawieszona w środowisku bogatym w parę wodną wykazuje część pędową i część korzeniową tak, jak przedstawiono na rysunku"

na rysunku jest zawieszona roslina i widac ze pedy sa na gornej czesci a korzenie wyrastaja z dolnej

W ktorej czesci wytworza sie korzenie, a w której pędy, jeśli sadzonka zostanie zawieszona w położeniu odwrotnym(na górze część korzeniowa, a na dole pędowa)

Odpowiedz brzmi:"Zawieszenie gałązki w położeniu odwróconym nie zmienia biegunowości rośliny:czesc pedowa, chociaz znajduje sie na dole odtworzy znowu pędy, natomiast znajdująca się u góry część korzeniowa - znowu korzenie, tak jak przedstawiono na rysunku(powtorzony obrazek z zawieszenia do góry nogami)"

Chcialabym sie dowiedzieć, skąd się to wzięło, próbowałam cos wymyslic z auksynami,(pobudzaja ukorzenianie) odnośnie wiedzy, że sa tworzone, w merystemach wierzchołkowych i dostają się do podstaw rośliny, biorąc roslinę do góry nogami auksyny te wiec dostają się jakby do góry do korzeni?a moze auksyny nie mają tu nic do rzeczy? prosze pomóżcie bo ta odpowiedź naprawdę mnie nie satysfakcjonuje
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: zadanie z fizjologii roślin

Post autor: AnnaWP »

Tkanki roślinne mają zapisaną polarność w swoich komórkach, wynika to nie tylko z bodźców zewnętrznych, jak grawitacja.

Auksyna jest transportowana przez ciało komórki w postaci pęcherzyków opłaszczonych, pobierana jest przez białka w procesie zwanym influx, to bodaj białka PIN, które są na całej powierzchni komórki, a wypuszczane przez białka efflux-u, należące do grupy AUX, które są zlokalizowane w pewnych, konkretnych regionach komórki. Odwrócenie pędu nie powoduje zmiany ułożenia białek AUX, a więc auksyna i tak wypychana jest przez tą część komórki, która była kiedyś dolna.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość