Tkanki roślinne

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
ciekawskyyety
Posty: 88
Rejestracja: 3 maja 2011, o 09:00

Tkanki roślinne

Post autor: ciekawskyyety »

Uczę się właśnie tkanek roślinnych i już zgłupiałem, przede wszystkim mógłby mi ktoś rozpisać układ tkanek przez przekrój łodygi?

epiderma-korek-fellogen-kolenchyma-sklerenchyma dookoła łyka-kambium-drewno-sklerenchyma-rdzen? bo już zgłupiałem i dookoła korzenia różni się tylko okolnicą i ryzodermą?

I co do podziału komórek w zeszycie mam inny, w pdr operonowym podają inny, a na wiki jeszcze inny.

Podział mam z zeszycie na pierwotne i wtórne:

pierwotne podzielone na

twórcze:
-arechesporialne
-interkalarne
-stożki wzrostu
stałe:
-okrywające (epi i ryzo)
-wzmacniające (skele i kolen)
-miękisze
-wydzielnicze
-przewodzące

natomiast wtórne na
twórcze:
-kambium,
-kallus,
-fellogen,
-okolnica
stałe:
-przewodzące (drewno i łyko)
-okrywające (korek)

Pierwotne są to tkanki, które powstały bezpośrednio z zarodka? A wtórne, które powstały w wyniku modyfikacji? Oo

Czy taki podział jest dobry i, czy wystarczy na maturę?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Tkanki roślinne

Post autor: AnnaWP »

epiderma-korek-fellogen-kolenchyma-sklerenchyma dookoła łyka-kambium-drewno-sklerenchyma-rdzen? bo już zgłupiałem i dookoła korzenia różni się tylko okolnicą i ryzodermą?

A co pytasz? Przecież budowa korzenia czy pędu nie jest warstwowa i nie da się jej opisać tylko kolejnością tkanek.
Ale to powyżej na pewno jest niepoprawne, bo po utworzeniu korka epiderma obumiera i odpada.
No i jakich roślin? Kambium nie u wszystkich występuje.
Zresztą fellogen też.

W pędzie jest w budowie pierwotnej epiderma, zwykle nie ma też perycyklu, chociaż Malinowski podawał, że jest, więc to dyskusyjne.

Podziały są troszkę różne, ale może być.

Tkanki pierwotne to tkanki powstałe z merystemów pierwotnych, a więc takich, które zachowały aktywność merystematyczną od zarodka. Wtórne to takie, które powstały z merystemów wtórnych, które powstały przez odróżnicowanie tkanek stałych.
Awatar użytkownika
Fagocytuję
Posty: 40
Rejestracja: 6 lis 2011, o 12:53

Re: Tkanki roślinne

Post autor: Fagocytuję »

Czy komórki kolenchymy posiadają ściany wyłącznie pierwotne, czy też wtórne?
Awatar użytkownika
Fagocytuję
Posty: 40
Rejestracja: 6 lis 2011, o 12:53

Re: Tkanki roślinne

Post autor: Fagocytuję »

Niestety, nie mogę juz zedytować poprzedniego postu, więc zdubluję:
Czy kaloza występuje tylko w rurkach sitowych, czy także w komórkach sitowych?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Tkanki roślinne

Post autor: AnnaWP »

Prawdopodobnie i w komórkach sitowych, kaloza wyścieła też np. plazmodesmy, więc jest raczej wszędobylska".
Co do ściany - sądzę że to pierwotna zgrubiała, ale zajrzę jutro do książki.
Awatar użytkownika
Fagocytuję
Posty: 40
Rejestracja: 6 lis 2011, o 12:53

Re: Tkanki roślinne

Post autor: Fagocytuję »

Dziękuję za odpowiedź. Też wydaje mi się, że pierwotna, ale chciałem się upewnić.
Jeszcze jedno pytanie, a właściwie dwa, ponieważ mój podręcznik tego za bardzo nie precyzuje:
Czy włókna drzewne i miękisz drzewny występują w ksylemie roślin nagonasiennych i paprotników?
Czy u roślin okrytonasiennych w ksylemie występują wyłącznie naczynia a w floemie wyłącznie rury sitowe, czy może obok tych elementów sytępuja też cewki i komórki sitowe?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Tkanki roślinne

Post autor: AnnaWP »

U roślin nagonasiennych kształt komórek nie zmienia się w czasie rozwoju elementów trachealnych, odpowiada kształtowi komórek kambium waskularnego. Dlatego nie są tym samym, co u okrytonasiennych.
Mają jednak pewne cechy morfologiczne. Te puste określamy cewkami, żywe to miękisz - tak, występuje, z reguły w postaci miękiszu poprzecznego", czyli promieni, jednak bywa i w postaci miękiszu osiowego.
Włókna z reguły nie występują, chociaż spotkałam się z informacją, że niekiedy się zdarzają (Cutler Plant Anatomy).

W łyku również miękisz i komórki sitowe.

U paprotników - szczerze mówiąc nie mam pewności, nie moja działka jednak po mojemu to są dość prymitywne tkanki, a więc spodziewam się miękiszu i cewek / komórek sitowych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości