cykl rozwojowy morszczynu

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
pieczara07
Posty: 432
Rejestracja: 29 cze 2011, o 23:53

cykl rozwojowy morszczynu

Post autor: pieczara07 »

Chyba wariuję Chodzi mi o zadanie 88 str. 75 (Trening przed maturą, seria bakterie rośliny i grzyby) Rysunek przedstawia cykl rozwojowy morszczynu. Wygląda to mniej więcej tak,ze schemat zaczyna się od zbiornika z lęgniami i plemniami potem jest strzalka do lęgni i plemni potem strzałka do kom. jajowej i plemnika, z tego powstaje zygota, potem kiełkowanie zygoty i plecha. Od plechy idzie strzałka do tych zbiorników z lęgniami i plemniami.

Chodzi mi dokładnie o podpunkt b. Podaj etap cyklu, podczas którego zachodzi mejoza. W odp. jest,ze mejoza zachodzi w legni i plemni i poprzedza wytwarzanie gamet.
A lęgnie i plemnie nie mają czasem 1n chromosomów? Skoro mejoza to podział redukcyjny to jak może ona zachodzić w legni i plemni? Czy może ja to jakoś źle interpretuję? Wiem,że u morszczynu wystepuje przemiana pokoleń z dominującym sporofitem, przy czym gametofit jest zredukowany tylko do gamet. Ale czy mejoza nie powinna wyglądać tak: 2n 1n?

Niech mi ktoś to wytłumaczy, proszę
tlen
Posty: 63
Rejestracja: 11 lis 2011, o 10:28

Re: Proszę o wytłumaczenie zadania.

Post autor: tlen »

ten Twój post jest tak zamieszany, ze nie wiem w ogóle o co chodzi, ale może mejoza post i pre- gamiczna coś Ci wyjaśnią ?
dermatogen
Posty: 492
Rejestracja: 20 cze 2008, o 13:44

Re: Proszę o wytłumaczenie zadania.

Post autor: dermatogen »

W wyjątkowych wypadkach może dojść do całkowitego wyeliminowania gametofitu z cyklu życiowego, jak u morszczynu należącego do brunatnic. W tym wypadku diploidalny sporofit produkuje zamiast haploidalnych zarodników od razu haploidalne gamety (męskie i żeńskie), a te łączą się w zygotę, z której wyrasta sporofit. Przypomina to sposób rozmnażania się występujący u zwierząt.
(podręcznik do biologii OPERON)
pieczara07
Posty: 432
Rejestracja: 29 cze 2011, o 23:53

Re: Proszę o wytłumaczenie zadania.

Post autor: pieczara07 »

dermatogen, No dobra, W tym wypadku diploidalny sporofit produkuje zamiast haploidalnych zarodników od razu haploidalne gamety To dlaczego jest napisane,że mejoza zachodzi w legniach i plemniach? tlen, Wiem, co to jest mejoza pre i postgamiczna.
pieczara07
Posty: 432
Rejestracja: 29 cze 2011, o 23:53

Re: Proszę o wytłumaczenie zadania.

Post autor: pieczara07 »

Chodzi mi o to czy mejoza nie powinna zachodzić w zarodni?
pawel17041995
Posty: 214
Rejestracja: 23 wrz 2011, o 17:26

Re: cykl rozwojowy morszczynu

Post autor: pawel17041995 »

tu lęgnie i plemnie są tworami sporofitu więc mają po 2n chromosomów, przechodzą mejozę i powstają plemniki i komórki jajowe po 1n, one się łączą w zygotę 2n, która po podziałach mitotycznych staje się sporofitem. Jest to trochę inaczej bo zwykle lęgnie i plemnie mają po 1 n
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości