wiązania + określanie kształtów drobiny na maturze

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
sorella92
Posty: 14
Rejestracja: 19 wrz 2011, o 15:21

wiązania + określanie kształtów drobiny na maturze

Post autor: sorella92 »

witam, mam nadzieję, że znajdzie się ktoś na forum, kto rozwieje moje wątpliwości.

1. WIĄZANIE JONOWE
wiem, że występuje, jeżeli różnica elektroujemności 1,7 ale są też wyjątki od tej reguły. z wiązaniem jonowym mamy zawsze do czynienia przy solach kwasów tlenowych i wodorotlenkach metali gr I i II.
i teraz pytanie co z:
- solami kwasów beztlenowych
- wodorkami metali gr I i II (wydaje mi się, że w tych przypadkach też bez względu na elektroujemność jonowe)
- wodorotlenkami grup pobocznych?

2. OKREŚLANIE KSZTAŁTÓW DROBINY
czy na maturze wystarczy, jeżeli będę posługiwała się terminami: kształt liniowy (Lp=2), kształt trygonalny (Lp=3) i kształt tetraedryczny (Lp=4) czy muszę pisać dokładniej, np. piramida trygonalna przy H2S zamiast kształt tetraedryczny bądź kształt trójkątny przy SO2 zamiast kształt trygonalny.

bardzo proszę kogoś zorientowanego o podpowiedź
Awatar użytkownika
indiana
Posty: 574
Rejestracja: 2 kwie 2011, o 17:26

Re: wiązania + określanie kształtów drobiny na maturze

Post autor: indiana »

sorella92 pisze:
1. WIĄZANIE JONOWE
wiem, że występuje, jeżeli różnica elektroujemności 1,7 ale są też wyjątki od tej reguły. z wiązaniem jonowym mamy zawsze do czynienia przy solach kwasów tlenowych i wodorotlenkach metali gr I i II.
i teraz pytanie co z:
- solami kwasów beztlenowych
- wodorkami metali gr I i II (wydaje mi się, że w tych przypadkach też bez względu na elektroujemność jonowe)
- wodorotlenkami grup pobocznych?
Wydaje mi się, że w solach niezależnie od różnicy elektroujemności zawsze jest wiązanie jonowe.
Co do wodorków metali z I i II grupy bez względu na różnicę elektroujemności zawsze jest wiązanie jonowe (tego jestem pewna w 100%, bo pytałam o to nauczycielkę). A jeśli chodzi o wodorotlenki grup pobocznych, to szczerze mówiąc nie mam pojęcia.
ciekawskyyety
Posty: 88
Rejestracja: 3 maja 2011, o 09:00

Re: wiązania + określanie kształtów drobiny na maturze

Post autor: ciekawskyyety »

sorella92 pisze:witam, mam nadzieję, że znajdzie się ktoś na forum, kto rozwieje moje wątpliwości.

1. WIĄZANIE JONOWE
wiem, że występuje, jeżeli różnica elektroujemności 1,7 ale są też wyjątki od tej reguły. z wiązaniem jonowym mamy zawsze do czynienia przy solach kwasów tlenowych i wodorotlenkach metali gr I i II.
i teraz pytanie co z:
- solami kwasów beztlenowych
- wodorkami metali gr I i II (wydaje mi się, że w tych przypadkach też bez względu na elektroujemność jonowe)
- wodorotlenkami grup pobocznych?

2. OKREŚLANIE KSZTAŁTÓW DROBINY
czy na maturze wystarczy, jeżeli będę posługiwała się terminami: kształt liniowy (Lp=2), kształt trygonalny (Lp=3) i kształt tetraedryczny (Lp=4) czy muszę pisać dokładniej, np. piramida trygonalna przy H2S zamiast kształt tetraedryczny bądź kształt trójkątny przy SO2 zamiast kształt trygonalny.

bardzo proszę kogoś zorientowanego o podpowiedź
Pierwsza kwestia:
-wiązania jonowe masz we wszystkich solach - kwasów tlenowych beztlenowych oraz amonowych,
-tlenkach metali,
-wodorotlenki metali IA i IIA bez Ba(OH)2,
-BeCl2 nie posiada wiązania jonowego,
-gdy różnica elektroujemności jest większa niż 1,7.

Co do drugiego pytania to sp, sp2, sp3 to są tylko typy hybrydyzacji, a każde z nich zawiera różne kształty cząsteczki:
-sp - cząst. liniowa,
-sp2 - kątowa lub trójkąt rownoramienny
-sp3 - tetraedryczny, piramida trygonalna oraz kątowa.

Wszystko zależy o co pytają.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości