oddychanie komórkowe

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
benihussan
Posty: 7
Rejestracja: 5 gru 2011, o 18:41

oddychanie komórkowe

Post autor: benihussan »

Witam
Na lekcji biologii Pani podała nam cztery etapy oddychania komórkowego:
1.glikoliza
2.reakcja pomostowa
3.cykl krebsa
4.łańcuch oddechowy.
Powiedziała również ze tylko pierwszy nie wymaga obecności tlenu w reszcie jest konieczny. Moje wątpliwości pojawiły sie po przeczytani w Biologi Villego, ze w łańcuchu oddechowym tlen jest ostatecznym akceptorem wodorów. a nie odszukałem sie jednocześnie nigdzie indziej mowy o tlenie w etapach 2 i 3. Jako, że tlen jest ostatecznym akceptorem no to analogicznie jak go zabraknie to procesy 2 i 3 zostaną zahamowane. Ale czy tlen jest obecny w którejkolwiek z reakcji w procesach 2 i 3 ? Proszę o rozwianie moich wątpliwości . Pozdrawiam
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: oddychanie komórkowe

Post autor: AnnaWP »

Nie. Jest potrzebny tylko w łańcuchu oddechowym. Do wszystkiego innego jest zbędny, wręcz przeszkadza.
benihussan
Posty: 7
Rejestracja: 5 gru 2011, o 18:41

Re: oddychanie komórkowe

Post autor: benihussan »

Dziękuje Ci AnnaW_UO, czy masz może jakieś źródło którym mógłbym to potwierdzić, bo ja jestem w stanie uwierzyć Ci na słowo, ale moja Pani od biologi, jest naprawdę ciężka./
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: oddychanie komórkowe

Post autor: AnnaWP »

wystarczy przejrzeć przebieg reakcji pomostowej i cyklu Krebsa - nie ma tam ani słówka o tlenie.
Awatar użytkownika
Mastermind
Posty: 85
Rejestracja: 15 sie 2011, o 13:10

Re: oddychanie komórkowe

Post autor: Mastermind »

Czy aby na pewno? Glikoliza oczywiście może zachodzić w warunkach tlenowych i beztlenowych. Ale to w warunkach tlenowych jej produktem jest pirogronian. W warunkach beztlenowych powstanie mleczan. Ponadto pirogronian w warunkach beztlenowych może ulegać fermentacji. W Biochemii kręgowców Minakowskiego jest napisane:
Końcowy produkt glikolizy - kwas pirogronowy, przy dobrym zaopatrzeniu w tkanek w tlen, zostaje przetransportowany z cytoplazmy do mitochondriów, gdzie przekształca się w aktywny octan
Tam zachodzi dekarboksylacja oksydacyjna pirogronianu (reakcja pomostowa).
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: oddychanie komórkowe

Post autor: AnnaWP »

Produktem glikolizy zawsze jest pirogronian.
Jeśli możliwe jest oddychanie tlenowe, to pirogronian wędruje do mitochondrium i zachodzi reakcja pomostowa i dalsze etapy. Warunkiem jest możliwość przeprowadzenia łańcucha oddechowego.
Jeśli nie - to pirogronian ulega fermentacji, której celem jest odtworzenie puli NAD+. Musi, a nie może. Bez fermentacji wyczerpała by się.

Nie rozumiem, w czym widzisz problem, sformułuj pytanie.
Awatar użytkownika
Mastermind
Posty: 85
Rejestracja: 15 sie 2011, o 13:10

Re: oddychanie komórkowe

Post autor: Mastermind »

Zatem tlen jest wymagany do procesu dekarboksylacji oksydacyjnej pirogronianu, co przeczy temu, co napisałeś wcześniej. Bez tlenu pirogronian poddany zostałby innym przemianom (jak wspominałem: mleczan lub fermentacja alkoholowa).
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: oddychanie komórkowe

Post autor: AnnaWP »

Nie!
Po prostu równowaga reakcji umożliwia zajście reakcji pomostowej pod warunkiem, że NADH i FADH2 są odnawiane. Jeśli nie są - a dzieje się tak wtedy, kiedy łańcuch oddechowy nie działa, to równowaga reakcji przesuwa się i reakcja pomostowa praktycznie nie zachodzi. Nie znaczy to wcale, że do jej zajścia potrzebny jest tlen.
Awatar użytkownika
Mastermind
Posty: 85
Rejestracja: 15 sie 2011, o 13:10

Re: oddychanie komórkowe

Post autor: Mastermind »

Jest potrzebny, ponieważ żeby doszło do dekarboksylacji pirogronianu do aldehydu octowego potrzebna jest obecność tlenu.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: oddychanie komórkowe

Post autor: AnnaWP »

Nie.
Tlen potrzebny jest tylko do tego, aby usunąć produkty tej reakcji, a więc przesunąć równowagę tej reakcji.
Jeśli nie ma tlenu, produkty gromadzą się i równowaga przesuwa się w drugą stronę, przez co reakcja praktycznie nie zachodzi.

Obecność tlenu do przeprowadzenia samej reakcji jest zbędna - gdybyś odbierał produkty w sposób sztuczny", to przy nieobecności tlenu również by zaszła.

To, co pisze w książce licealnej to po prostu skrót myślowy.

Jeżeli mówimy, że dowolny czynnik jest potrzebny do przeprowadzenia danej reakcji, to oznacza, że in vitro musimy też go dodać, a w tym przypadku tak nie ma. Obecność tlenu jest potrzebna na innym etapie, a zachodzenie tego innego etapu powoduje pewne konsekwencje.

Spróbujesz zajrzeć do porządnego podręcznika? Np. biochemii?

BTW - acetylo-CoA.
Awatar użytkownika
Mastermind
Posty: 85
Rejestracja: 15 sie 2011, o 13:10

Re: oddychanie komórkowe

Post autor: Mastermind »

AnnaW_UO pisze:Spróbujesz zajrzeć do porządnego podręcznika? Np. biochemii?
Jak ty zaczniesz czytać to co napisałem to zobaczysz, że źródło literaturowe podałem i nie jest to bynajmniej podręcznik do liceum.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: oddychanie komórkowe

Post autor: AnnaWP »

Ale w podanym cytacie nie napisano, że tlen jest potrzebny bezpośrednio do reakcji pomostowej.

W podobny sposób, o jakim mówię, regulowane są różnorodne reakcje w organizmie. Jeżeli produkty nie są odbierane, reakcje są hamowane przez przesunięcie stanu równowagi reakcji. To podstawy biochemii.

Gdyby tlen był niezbędny, czy to jako substrat, czy też jako katalizator, byłby ujęty w równaniu reakcji.
benihussan
Posty: 7
Rejestracja: 5 gru 2011, o 18:41

Re: oddychanie komórkowe

Post autor: benihussan »

Osobiście rozumiem i zgadzam się z AnnaW_UO.
wiec wg mnie po pierwsze jak wspomniała AnnaW_UO w żadnej reakcji sumarycznej nie ma wzmianki o tlenie (mam na myśli glikolizę, reakcję pomostową i cykl Krebsa). Gdyby te reakcje rozdzielić i spełnić odpowiednie warunki do ich zachodzenia, nie włączając do tych warunków tlenu. Reakcje by zaszły.

Jednakże można twierdzić ze tlen jest niezbędny do tych reakcji ponieważ przy jego braku zostaje w pełni wykorzystana pula NAD, czyli automatycznie zostanie zablokowane powstawanie kw. pirogronowego w glikolizie, acetylo-CoA w reakcji pomostowej i paru innych związków do którego powstania niezbędne jest ich utlenienie NADem.

Nie nalezę ani do wielkiego grona studentów, rektorów lub badaczy, i mogę się mylić, ale tak to rozumiem.

Zgadza się ?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości