Różne & Pilne

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Redia
Posty: 351
Rejestracja: 3 paź 2011, o 18:13

Różne & Pilne

Post autor: Redia »

Hej Bystrzaki !
pomóżcie mi z tym plis :

1) dlaczego reakcja NaNO3 + H2SO4 nie zachodzi
2)jak dysocjuje kwas H2SiO3
3) w dwu probówkach znajdują się roztwory chlorku potasu i chlorku baru . Jaką reakcje należy przeprowadzić , aby rozróżnić te związki ?
Czy zamiast kwasu H2SO4 mozna użyć K2SO4 ?
4) czy kwas H2S jest lotny?
5) W trzech probówkach znajdują się wodne roztwory ctanu miedzi(2),octanu glinu i octanu srebra
a)korzystając z tabeli rozpuszczalności,wybierz i podaj wzór jednego odczynnika,ktorego uzycie
pozwoli stracic osady w kazdej z probowek
czy można zamiast K2SiO3 użyć H2SiO3?
6)mam zadanie gdzie są 3 probówki i w każdej z nich jest
H2O + fenoloftaleina
do I dodajemy Na stały
do II CaO stały
do III NaOH stały
i w formie jonowej skróconej mam napisac równania reakcji :
I 2Na + 2H2O 2 Na+ + 2OH- + H2
II CaO + H2O Ca(OH)2 osad
III DLACZEGO TUTAJ JEST W ODP NAOH Na+ + OH - a nie tak jak w poprzednich NaOH + H2O
7) czy wystarczy taki komentarz : Fe(OH)2 przechodzi w Fe(OH)3 z begiem czasu czy musi być dodane że pod wpływem tlenu ?
skoro kwas węglowy zapisujemy w reakcjach jako H2O i CO2
to w reakcji :
H2O * CO2 + Ca(OH)2 CaCO3 + 2H2O (dlaczego nie piszemy zamiast CaCO3 = CaO + CO2)

witi11
Posty: 8
Rejestracja: 4 cze 2011, o 12:15

Re: Różne & Pilne

Post autor: witi11 »

1) chodzi o moc kwasów , mocny kwas wypiera słabszy z soli - porównaj sobie moc kwasów i koniec
2) po pierwsze kwas H2SiO3 jest osadem ale w pewnym stopniu dysocjuje na bank według reakcji :
H2SiO3 2H+ + SiO32- czyli na 2 kationy wodorowe i jon metakrzemianowy
3)mamy KCl i BaCl2 mozesz uzyc zarówno pierwszego i drugiego odczynnika lepiej uzyc soli bo mozesz ja zobaczyc w tabeli rozpuszczalnosci kwasu nie znajdziesz, uzasadnieniem powyzszego doswiadczenia jest iz tylko Ba2+ tworzy osad z jonami SO4 2-
4)jak najbardziej moze byc lotny
narazie tyle zaraz bedzie reszta
Redia
Posty: 351
Rejestracja: 3 paź 2011, o 18:13

Re: Różne & Pilne

Post autor: Redia »

dziękuję bardzo to zaraz pewnie trochę zawstydziło bieg czasu ale co tam ! czekam na resztę i Wesołych Świąt !
marpia
Posty: 7
Rejestracja: 25 gru 2011, o 17:48

Re: Różne & Pilne

Post autor: marpia »

Do probówek zawierają cych po 25cm30,5 molowych roztworów kwasów wprowadzono 0,05g magnezu do każdej probówki:
1. HCl
2. HBr
3. CH3COOH
4. HNO3
W której wydzieli się najwięcej gazu?


Proszę o pełne rozwiązanie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości