Nazwy łacińskie

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
SieElla
Posty: 12
Rejestracja: 2 paź 2011, o 11:42

Nazwy łacińskie

Post autor: SieElla »

Olsza szara -Alnus incana (L.) Moench

Nie mam pojęcia co oznacza Moench". Szukam i szukam i nie mogę znaleźć odpowiedzi. Chyba nie wiem jak szukać.
Buszu
Posty: 9
Rejestracja: 20 gru 2011, o 19:04

Re: Nazwy łacińskie

Post autor: Buszu »

Conrad Moench to nazwisko niemieckiego botanika i jest to skrót do roślin które opisał. Inaczej jest to nazwisko autora pierwszego naukowego opisu danego gatunku (diagnozy taksonomicznej).
SieElla
Posty: 12
Rejestracja: 2 paź 2011, o 11:42

Re: Nazwy łacińskie

Post autor: SieElla »

A L. oznacza Linneusza? Jeśli tak, czy oznacza to, że Linneusz jedynie nadał nazwę temu gatunkowi, a Moench jako pierwszy go opisał?

Olsza szara -Alnus incana (L.) Moench
Buszu
Posty: 9
Rejestracja: 20 gru 2011, o 19:04

Re: Nazwy łacińskie

Post autor: Buszu »

W tym przypadku może chodzi o taką zasadę dotyczącą autorów nazw: Jeżeli dokonuje się zmiana pozycji systematycznej taksonu w randze rodzaju lub niższej, opisanego wcześniej prawidłową nazwą naukową – wówczas skrót nazwiska pierwszego autora diagnozy systematycznej podaje się w nawiasach, a następnie skrót nazwiska autora nowego ujęcia.
Przykład: Odmiana Medicago polymorpha var. orbicularis L. (1753) po podniesieniu do rangi gatunku: M. orbicularis (L.) Bartal. (1776)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości