Rośliny odczuwają ból fizyczny lub psychiczny, jakikolwiek?

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
ArekzG
Posty: 22
Rejestracja: 2 gru 2011, o 07:43

Re: Rośliny odczuwają ból fizyczny lub psychiczny, jakikolwiek?

Post autor: ArekzG »

bimbrownik pisze:
porównanie z du*y wzięte, nie widzisz różnic między organizmem żywym a elektronicznym ee czymś?
W tym przypadku nie chodzi o różnice. Chodzi o sam fakt, że możliwość komunikowania się tak sie ma do umiejętności odczuwania bulu jak odwaga do odważnika.

Inaczej.
To, że coś reaguje na coś, nie znaczy, że to odczuwa w sposób świadomy.
Mięsień wyizolowany z organizmu po padaniu napięcia elektrycznego kurczy się. Jak człowieka kopnie prąd, też mu się mięśnie kurczą.
Człowiek wie, że go kopło a mięsień też wie?
ногомас

Re: Rośliny odczuwają ból fizyczny lub psychiczny, jakikolwiek?

Post autor: ногомас »

Mam dziwne wrażenie, że rozmawiam z prezydentem Komorowskim
Awatar użytkownika
wojtak
Posty: 795
Rejestracja: 22 lis 2009, o 21:33

Re: Rośliny odczuwają ból fizyczny lub psychiczny, jakikolwiek?

Post autor: wojtak »

ArekzG pisze:Inaczej.
To, że coś reaguje na coś, nie znaczy, że to odczuwa w sposób świadomy.
Mięsień wyizolowany z organizmu po padaniu napięcia elektrycznego kurczy się. Jak człowieka kopnie prąd, też mu się mięśnie kurczą.
Człowiek wie, że go kopło a mięsień też wie?
To mogłoby być porównaniem jeśli byłby dowód na czucie u roślin i jeśli podłączylibyśmy do prądu sam liść, a później roślinę.

Magda93, zapytaj tę swoją znajomą o dowody na odczuwanie bólu lub uczuć u roślin. Ciekawi mnie czy może miękisz ma jakieś nieznane właściwości np. odpowiedzialny jest za świadomość rośliny
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Rośliny odczuwają ból fizyczny lub psychiczny, jakikolwiek?

Post autor: zoo_ »

A propo Pogromców Mitów to znalazłam tylko taki odcinek:
(od 40:30)
W skrócie: pogromcy badali wpływ dźwięków na rozwój roślin. Wyszło, że rośliny, które słyszały cokolwiek rosły szybciej niż te z próby kontrolnej (bez dźwięków) a najbardziej okazale wyrosły słuchające heavy metalu
Jednakże mit nie został potwierdzony, ponieważ próba była za mała, no a podczas doświadczenia wysiadł im system nawadniający.

Nie wiem czemu nie udało mi się znaleźć tego odcinka o roślinach i jajkach. A dam sobie głowę uciąć, że go oglądałam.
Badali też to, czy jajka/rośliny odczują coś, gdy ich eee pobratymcy byli uśmiercani lub uszkadzani.
Magda93
Posty: 132
Rejestracja: 19 lip 2011, o 08:54

Re: Rośliny odczuwają ból fizyczny lub psychiczny, jakikolwiek?

Post autor: Magda93 »

wojtak pisze:
ArekzG pisze:Inaczej.
To, że coś reaguje na coś, nie znaczy, że to odczuwa w sposób świadomy.
Mięsień wyizolowany z organizmu po padaniu napięcia elektrycznego kurczy się. Jak człowieka kopnie prąd, też mu się mięśnie kurczą.
Człowiek wie, że go kopło a mięsień też wie?
To mogłoby być porównaniem jeśli byłby dowód na czucie u roślin i jeśli podłączylibyśmy do prądu sam liść, a później roślinę.

Magda93, zapytaj tę swoją znajomą o dowody na odczuwanie bólu lub uczuć u roślin. Ciekawi mnie czy może miękisz ma jakieś nieznane właściwości np. odpowiedzialny jest za świadomość rośliny
No właśnie dała mi jakiś link po angielsku, w ktorym bylo opisane wyzej doswiadczenie o tym ze rosliny sie trzęsły jak costam robiono. Dla mnie to wciaz jest absurdalna glupota, ale jak ktos kto studiuje medycyne uparcie i pewnie twierdzi, ze juz dawno udowniono ze rosliny odczuwają ból, to po prostu zaczelam sie zastanawiac i poczulam sie jakas głupia .wiec postanowilam zapytac.
ArekzG
Posty: 22
Rejestracja: 2 gru 2011, o 07:43

Re: Rośliny odczuwają ból fizyczny lub psychiczny, jakikolwiek?

Post autor: ArekzG »

wojtak pisze:
sam liść, a później roślinę.
To tak, jakby samą rękę, a później człowieka.
ArekzG
Posty: 22
Rejestracja: 2 gru 2011, o 07:43

Re: Rośliny odczuwają ból fizyczny lub psychiczny, jakikolwiek?

Post autor: ArekzG »

Magda93 pisze:
bylo opisane wyzej doswiadczenie o tym ze rosliny sie trzęsły jak costam robiono.
Rośliny nie mają świadomości, to nie czują bulu
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Rośliny odczuwają ból fizyczny lub psychiczny, jakikolwiek?

Post autor: AnnaWP »

W naszej definicji odczuwania jest magiczne słowo świadome". Rośliny z definicji nie mają naszej świadomości, a więc ich - swoją drogą fascynujące - reakcje, komunikacja itd. nie są porównywalne z naszą koncepcją bólu i świadomości bólu.

Ale nie oznacza to, że nie biorę pod uwagę możliwości zmiany tej definicji, może nas zaskoczą. Jednak póki co sądzę, że sprawny i rozwinięty w wystarczającym stopniu układ nerwowy jest kluczowy i niezbędny do świadomości bólu. Oczywiście rozsądek nakazuje mi pewną ostrożność w negowaniu, bo niejeden raz kategoryczne negowanie okazało się błędne, jednak nieracjonalne jest rozstrząsanie jakiejś możliwości przed pojawieniem się argumentów na jej rzecz.

Reakcja i komunikacja nie są tożsame ze świadomością - w tym świadomością bólu. Może to być ze sobą związane, ale nie musi. Póki co nie uznajemy roślin za świadome bólu, chociaż wiemy, że na ból reagują i komunikują się.
ногомас

Re: Rośliny odczuwają ból fizyczny lub psychiczny, jakikolwiek?

Post autor: ногомас »

ArekzG pisze:
Magda93 pisze:
bylo opisane wyzej doswiadczenie o tym ze rosliny sie trzęsły jak costam robiono.
Rośliny nie mają świadomości, to nie czują bulu
tu ortograficzne gestapo, rozumiem, że należy szanować głowę państwa ale piszemy

BÓL
BÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓL

Oczywiście ty wiesz lepiej niż naukowcy. To że wymyśliłeś sobie tezę bez świadomości nie ma bólu nie znaczy, że jest ona prawdziwa. Bardziej skłaniałbym się ku brakowi systemu nerwowego, ale skąd wiadomo, że nie odbywa się to wszystko w całkowicie inny nie poznany jeszcze sposób.
Awatar użytkownika
wojtak
Posty: 795
Rejestracja: 22 lis 2009, o 21:33

Re: Rośliny odczuwają ból fizyczny lub psychiczny, jakikolwiek?

Post autor: wojtak »

ArekzG pisze:
wojtak pisze:
sam liść, a później roślinę.
To tak, jakby samą rękę, a później człowieka.
Czytaj cały temat. To była odpowiedź na przykład z mięśniem i całym człowiekiem.
ArekzG
Posty: 22
Rejestracja: 2 gru 2011, o 07:43

Re: Rośliny odczuwają ból fizyczny lub psychiczny, jakikolwiek?

Post autor: ArekzG »

Czytaj cały temat. To była odpowiedź na przykład z mięśniem i całym człowiekiem.
Nie mi sie tłumaczyć
bimbrownik pisze: rozumiem, że należy szanować głowę państwa ale piszemy

BÓL
BÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓL
To piszcie
Ja od jakiegoś czasu piszę PO prezydencku
bimbrownik pisze:
Oczywiście ty wiesz lepiej niż naukowcy.
A skąd to wiesz?
bimbrownik pisze:
To że wymyśliłeś sobie tezę bez świadomości nie ma bólu nie znaczy, że jest ona prawdziwa.
Mi chodzi tylko o to, że uważam, że odróżniam reakcję na bul od odczuwania bulu.
bimbrownik pisze:
Bardziej skłaniałbym się ku brakowi systemu nerwowego, ale skąd wiadomo, że nie odbywa się to wszystko w całkowicie inny nie poznany jeszcze sposób.
Z tym, to masz rację. Być moze nauka odkryje kiedyś jakieś inne formy istnienia a więc i świadomości.
Awatar użytkownika
Orion
Posty: 38
Rejestracja: 29 gru 2011, o 21:02

Re: Rośliny odczuwają ból fizyczny lub psychiczny, jakikolwiek?

Post autor: Orion »

Nie ma się co podniecać i roztrząsać takich rzeczy. Według dzisiejszych badań rośliny nie odczuwają bólu, może kiedyś naukowcy znajdą sposób, żeby stwierdzić, że odczuwają ból, to wtedy zmieni się nasz pogląd na tę sprawę. To co wiemy, to to, że rośliny komunikują się między sobą, ale są to prymitywne sposoby komunikacji, oparte na działaniu roślinnych hormonów (fitohormony). Mogą się też bronić dzięki hormonom. Ale nie mają prawdopodobnie świadomości, chociaż to jest tak samo jak roztrząsanie czy Bóg istnieje. Nie ma dowodu, że mają świadomość, tak samo, że na 100% nie można stwierdzić, że jej nie mają.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Rośliny odczuwają ból fizyczny lub psychiczny, jakikolwiek?

Post autor: AnnaWP »

Orion - i ja tak sądzę w obu kwestiach.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości