Próbne arkusze maturalne 2012

Arkusze maturalne z biologii, testy oraz klucze do odpowiedzi dodawane na forum przez użytkowników
Awatar użytkownika
arapaima
Posty: 858
Rejestracja: 13 mar 2011, o 11:17

Re: Próbne arkusze maturalne 2012

Post autor: arapaima »

w 2011 na maturze marcowej z fizyki było zadanie za 3 lub 2 pkt z narysowaniem biegu promieni w płytce równoległościennej w każdym bądz razie takie zadania to chętnie mogę rowiązywać:)
adestor
Posty: 253
Rejestracja: 22 sty 2011, o 14:36

Re: Próbne arkusze maturalne 2012

Post autor: adestor »

Na pilotażówce w marcu 2011 bylo na pewno pytanie o chow wsobny-trzeba bylo podac jedną zaletę i jedna wade stosowania chowu wsobnego a w podpunkcie b) trzeba bylo podać przykład sytuacji gdy w srodowisku naturalnym moze dochodzic do chowu wsobnego. Bylo tez zadanie z mega dlugim tekstem o tetrapodzie znalezionym w 2010 roku i po przeczytaniu tekstu trzeba bylo napisac czy tetrapod czy ichtiostega są przodkami czworonogów. W tekscie było tyle podanych okresow w ktorym zyla ichtio i tetrapody ze mozna sie bylo niezle zakręcić Jeśli cos sobie jeszcze przypomne to napisze.
Awatar użytkownika
Bartek_DST
Posty: 1071
Rejestracja: 26 lis 2011, o 12:43

Re: Próbne arkusze maturalne 2012

Post autor: Bartek_DST »

A nie ma w sieci żadnych pilotażowych matur z biologii ?
Awatar użytkownika
Lektom
Posty: 1073
Rejestracja: 26 lis 2009, o 15:33

Re: Próbne arkusze maturalne 2012

Post autor: Lektom »

pierwsze słyszę termin chów wsobny
adestor, i w końcu ichtiostego czy tetrapod:D?
i jaki jest przykład tego chowu w środ. naturalnym?
Awatar użytkownika
Bartek_DST
Posty: 1071
Rejestracja: 26 lis 2011, o 12:43

Re: Próbne arkusze maturalne 2012

Post autor: Bartek_DST »

Lektom, Chów wsobny polega na krzyżowaniu się blisko spokrewnionych osobników. W naturalnych populacjach jest zwykle wynikiem zmniejszenia obszaru występowania zwierząt lub podziału wiekszych populacji na mniejsze, izolowane. Chów wsobny w naturze nie jest zjawiskiem korzystnym
dermatogen
Posty: 492
Rejestracja: 20 cze 2008, o 13:44

Re: Próbne arkusze maturalne 2012

Post autor: dermatogen »

Na pewno występuje w mało licznych populacjach, gdzie podtrzymanie gatunku wręcz wymusza kojarzenie się osobników blisko spokrewnionych - pasują tutaj różne zagrożone wymarciem endemity.
adestor
Posty: 253
Rejestracja: 22 sty 2011, o 14:36

Re: Próbne arkusze maturalne 2012

Post autor: adestor »

Miało być że tetrapody, bo wynikało ze tetrapody zyly przed najstarszymi znanymi ichtiostegami Co do tego chowu wsobnego w naturze to najczesciej jest po pożarach, powodziach, gdy spada liczebność populacji a w zwiazku z tym rosnie prawdopodobienstwo natrafienia na osobnika blisko spokrewnionego przy rozmnazaniu

PS. aa i wiem ze bylo pytanie P/F o mitochondria i jeden punkt to było synteza enzymów cyklu Krebsa odbywa się w oparciu o DNA mitochondrialne albo coś w ten deseń
Awatar użytkownika
Bartek_DST
Posty: 1071
Rejestracja: 26 lis 2011, o 12:43

Re: Próbne arkusze maturalne 2012

Post autor: Bartek_DST »

Boje się im bliżej matury tym więcej zadań robie więcej arkuszy i tak dupa zawsze ponad 70 % nigdy do 90 % nie dobijam.Tak bym chciał ponad 90 % ale to sie chyba nie wydarzy im bliżej tym bardziej czuje,że nic nie umiem
Mikolai
Posty: 337
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 10:35

Re: Próbne arkusze maturalne 2012

Post autor: Mikolai »

"(.)synteza enzymów cyklu Krebsa odbywa się w oparciu o DNA mitochondrialne(.)".

To nieprawda?
adestor
Posty: 253
Rejestracja: 22 sty 2011, o 14:36

Re: Próbne arkusze maturalne 2012

Post autor: adestor »

Ja bym powiedział że to prawda .
cinnamoncinnamon
Posty: 59
Rejestracja: 24 sty 2011, o 19:13

Re: Próbne arkusze maturalne 2012

Post autor: cinnamoncinnamon »

Bartek-DST mam dokładnie to samo czasami wydaje mi się, że już się wszystkiego nauczyłam i że jest w miarę ok, a następnego dnia (np dzisiaj) mam totalną pustkę w głowie i wszystko mi się miesza
Awatar użytkownika
grzybek
Posty: 90
Rejestracja: 23 lut 2009, o 17:10

Re: Próbne arkusze maturalne 2012

Post autor: grzybek »

Bartek-DST pisze:Boje się im bliżej matury tym więcej zadań robie więcej arkuszy i tak dupa zawsze ponad 70 % nigdy do 90 % nie dobijam.Tak bym chciał ponad 90 % ale to sie chyba nie wydarzy im bliżej tym bardziej czuje,że nic nie umiem
"mam tak samo jak Ty
Mikolai
Posty: 337
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 10:35

Re: Próbne arkusze maturalne 2012

Post autor: Mikolai »

Wiem, że wszystkie te enzymy znajdują się w mitochondrium (wszystkie oprócz jednego w macierzy), ale gdzie powstają to nie wiem. Z jednej strony mtDNA koduje własne tRNA i rRNA, które syntetyzują mitochondrialne białka, ale też znaczna ich większość jest kodowana przez DNA z jądra.

Gdzie by to można sprawdzić?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość