protest Greenpeace

Specjalistyczne forum biotechnologiczne. Metody biotechnologiczne: real-time PCR, western-blot, dot-blot, barwienie, chromatografia, dializa. Zakup, stosowanie odczynników: enzymy restrykcyjne, polimerazy DNA, drabinki i markery białkowe, kwasy nukleinowe, primery do sekwencjonowania, pożywki bakteryjne... Aparatura laboratoryjna, badawcza.
Awatar użytkownika
przyrodnik
Moderator w spoczynku
Posty: 551
Rejestracja: 14 lip 1997, o 01:00

protest Greenpeace

Post autor: przyrodnik » 18 lis 2005, o 08:17

Jaki jest stan wiedzy na temat GMO w Polsce? 0!

Tutaj mały cytat z innego forum:
Gdyby wszyscy się zgadzali na żywność modyfikowaną genetycznie to za paredziesiąt lat byłoby juz niemożliwe dostać całkowicie naturalne owoce i warzywa, tak jak same się wykształciły w toku ewolucji.
Polacy myślą, że w sklepie kupują owoce lub warzywa, które same powstały w toku ewolucji, ale gdyby tak było to na warzywnym dziale pomidory miałyby 1 cm średnicy. Przez dziesiątki lat człowiek modyfikuje rośliny, tylko teraz mamy do tego lepszenarzedzia".

Awatar użytkownika
Guru
Moderator w spoczynku
Posty: 1025
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: protest Greenpeace

Post autor: Guru » 18 lis 2005, o 16:08

Brawo Admin! Dokladnie jest tak jak piszesz, co potwierdza absurdalnosc protestow niektorych ludzi.

bagatha

Re: protest Greenpeace

Post autor: bagatha » 18 lis 2005, o 20:38

baa ze pomidory, kukurydza, wszelkie zboza!

NaleŻy zdać sobie sprawę, Że modyfikujemy naszą Żywność od tysięcy lat. ZboŻa, owoce czy warzywa są genetycznie odległe od swoich przodków. JuŻ pierwsi rolnicy rozumieli, co naleŻy robić, by zwierzęta wykazywały porządne właściwości, a rośliny były bardziej odŻywcze. Biotechnolodzy umoŻliwiają obecnie tworzenie korzystnych wariantów. Nie bójmy się genetyki, podczas gdy tak naprawdę jej nie znamy. W naturalnych roślinach wprost roi się od naturalnych toksyn, które są wynikiem ewolucji. W jednej filiŻance kawy znajduje się więcej substancji rakotwórczych niŻ w pozostałościach pestycydów. Chyba boli nas przede wszystkim to, Że wydaje nam się, iŻ jeśli coś jest sztuczne, szalejemy w niepokoju, jeśli naturalne- po prostu ignorujemy zagroŻenie.

Kaska
Posty: 31
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

protest Greenpeace

Post autor: Kaska » 20 lis 2005, o 13:27

bagatha pisze:Należy zdać sobie sprawę, że modyfikujemy naszą żywność od tysięcy lat.

zgadzam się, ale większośc Polaków tego nie wie
Gdyby wszyscy się zgadzali na żywność modyfikowaną genetycznie to za paredziesiąt lat byłoby juz niemożliwe dostać całkowicie naturalne owoce i warzywa, tak jak same się wykształciły w toku ewolucji.
Owoce z lasu i leśne grzyby. Reszta w jakiś sposób zawsze byłamodyfikowana zazwyczaj przez selekcję najdorodniejszych okazów, krzyżowanie, itp.

Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: protest Greenpeace

Post autor: Vinci » 18 kwie 2006, o 09:01

przykładem moze byc tutaj chociazby kapusta, poczatkowo wygldała jak chudy chwast a teraz mamy jej kiklanascie rodzajów. Poza tym modyfikacje w jakims stopniu mozna uznac wlasnie za ewolucje tych owcow i warzyw ]

Teba
Posty: 218
Rejestracja: 20 paź 2005, o 01:00

Re: protest Greenpeace

Post autor: Teba » 18 kwie 2006, o 11:36

Brawo, już próbowałem zwrócić na to uwagę w innym temacie. Przecież to co stoi na regałach sklepowych to właśnieulepszona żywność. Rośliny takie są trwalsze, dorodniejsze. Te ze sklepów wszyscy kupują i nikt nie zastanawia się jaką rolę w ich powstaniu odegrała ingerencja człowieka.
GMO może również oznaczać rośliny zdrowsze od naturalnych:
Osiągnięciem inżynierii genetycznej jest tzw. złoty ryż, odmiana ta dzięki wprowadzeniu odpowiednich genów może produkować witaminę A, której niedobory są plagą krajów Trzeciego Świata (Biologia 3 zakres rozszerzony, wyd. Operon)

speedrw
Posty: 104
Rejestracja: 23 lip 2005, o 01:00

Re: protest Greenpeace

Post autor: speedrw » 20 kwie 2006, o 12:16

Ciekawe, ktoś musiałby uświadomić tą całą gromadę ludzi co do GMO. Nawet jeżeli GMO ma drugą stronę medalu to poznamy ją za hu hu hu lat. Czas pokaże. Nawet takie środki ochrony roślin służą ku poprawie jakości to co niektórym przeszkadza GMO ? Nie chce nie kupuje i tyle.

poziomka
Posty: 109
Rejestracja: 25 sty 2006, o 15:01

Re: protest Greenpeace

Post autor: poziomka » 20 kwie 2006, o 16:59

Aaale tu chodzi też o to, że uprawy GMO mogłyby sie przedostać do innych- nie modyfikowanych, i wtedy nie bedzie wyboru czy kupujemy takie roślinki czy takie.

Jarek

gmo czy nie gmo

Post autor: Jarek » 22 kwie 2006, o 23:47

poziomka pisze:Aaale tu chodzi teŻ o to, Że uprawy GMO mogłyby sie przedostać do innych- nie modyfikowanych, i wtedy nie bedzie wyboru czy kupujemy takie roślinki czy takie.
A jakie teraz jesz warzywa? TeŻ modyfikowane!


Kiedy zrozumiecie JEMY MODYFIKOWANE RO¦LINY OD STULECI
Nie modyfikowane są jedynie grzyby i owoce w lesie!

Człowiek od wieków modyfikuje rośliny! Wybieramy jedynie najlepsze i najzdrowsze okazy, krzyŻujemy z innymi, odsiewamy chore. I co to jest jak nie modyfikacja genetyczna? Robiliśmy to od dawna. Nowe to są jedynie grupy ekologiczne, które wprowadzają w błąd ludzi. Ostatnio modnym słowem jestekologiczna Żywność", tylko pytanie jaka to, nie GMO bo to dzieło szatana, tylko nasze polskie warzywa, które nie miały styczności ze spalinami z ulicy obok, nie były podlewane herbicydami, nawozami.

POLSKA WOLNA OD GMO! a w reklamach zachęcających do odwiedzenia Polski: TYLKO U NAS ZOBACZYSZ JAK SIÊ ¯YJE W ¦REDNIOWIECZU

donia
Posty: 4
Rejestracja: 22 kwie 2006, o 10:44

Re: protest Greenpeace

Post autor: donia » 30 kwie 2006, o 22:13

teraz już chyba nie ma czegoś co z czystym sumieniem można było by nazwaćekologiczną żywnością". ale większość poprostu nie chce o tym wiedzieć, bo niby po co psuć sobie apetyt prawda a co do wyboru. prawdopodobnie nawet gdy za x lat już wszystko bedzie GMO znajda się ludzie naklejajacy na pieknie zmodyfikowane roślinki naklejkinie modyfikowane genetycznie tylko po to by to sprzedać.i żeby zachować pozory wyboru.

Sancty
Posty: 11
Rejestracja: 29 kwie 2006, o 18:39

Re: protest Greenpeace

Post autor: Sancty » 1 maja 2006, o 16:59

Nie no juz od wielu lat nie ma nic w 100% naturalnego.
Przeciez od dawien dawna stosujemy nawozy itd.
to przeciez tez wspomaga wzrost warzyw, użyźnia glebe itd.
Ludzie kojarzą BMO z klonowaniem chyba i to jest ból, niestety.

farba
Posty: 22
Rejestracja: 25 kwie 2006, o 16:11

Re: protest Greenpeace

Post autor: farba » 6 maja 2006, o 16:35

Ja sie z wami zgadzam ze my od tysiecy lat modyfikujemy organizmy zywe tyle tylko ze:
Po pierwsze to sie stalo na przelomie TYSIECY lat a nie w ciagu np.3 i w zwiazku ztym nasze organizmy droga ewolucji przystosowaly sie do np. miesa swin ktore byly przez naszych przodkow skrzetnie wybierane do dalszej hodowli w celu krzyzowek, osiagniecia zdrowszych i wiekrzych osobnikow itp.

Po drugie to takie krzyzowki to nie to samo co wlaczanie w geny swini genow zupelnie obcych ktore nawet nie naleza do jej pokrewnych organizmow(np zamiast genow innego rodzaju swini, wiekrzej, zdrowszej bardziej odpornej na warunki srodowiskowe, dodajemy do genomu swini np. gen od czlowieka, a te organizmy droga ewolucji sa od siebie bardzo odlegle).

Po za tym nawet na przykladzie ras psow np. mamy swietny przyklad ze nasze kszyzowki doprowadzily do wielu chorob i defektow ktore sa widoczne w danej rasie(np. psy rasy boxer bardzo czesto choruja na raka). Tak ze chwala bogu za greenpeace i mysle ze jeszcze kiedys im bedziemy dziekowac.
Maja racje z tym ze jak niechcacy sie okaze ze modyfikowane genetycznie organizmy zostana jedynymi na swiecie to bedziemy mieli bardzo mala roznorodnosc genetyczna owych organizmow a mysle ze wiekrzosc z was wie do czego to moze prowadzic (u czlowieka przez to wyginelo wiele wielkich rodow, chorowano na chemofilie i inne choroby zwiazana z krzyzowaniem sie blisko spokrewnionego/podobnego materialu genetycznego).

biotechnolog
Posty: 154
Rejestracja: 12 kwie 2006, o 13:05

Re: protest Greenpeace

Post autor: biotechnolog » 11 maja 2006, o 17:44

Poprostu polskie społeczeństwo boi się wszystkiego co nowe i niestety bardzo wiele na tym tracimy . Polacy nazywają elektrownie jądrową uwaga. tykającą bombą atomową, która wybuchnie prędzej czy póżniej. Hmmmmmmm ciekawe

ODPOWIEDZ