kara śmierci - za czy przeciw?

Zagadnienia etyczne w biologii i medycynie: antykoncepcja, aborcja, klonowanie, inżynieria genetyczna, kriogenika, biopiractwo, eutanazja, wiwisekcja, etyka ekologiczna, sztuczna inteligencja...
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: kara śmierci - za czy przeciw?

Post autor: Astacus »

Z tym panem się w większości przypadków średnio zgadzam, ale to rozwiązanie jest niewątpliwie ciekawe.
Blathmac
Posty: 186
Rejestracja: 14 mar 2013, o 15:49

Re: kara śmierci - za czy przeciw?

Post autor: Blathmac »

Jestem zdecydowanie przeciw, bo nikt nie ma prawa odbierać życia drugiemu człowiekowi. Jak najbardziej popieram dożywocie, przy czym więzienia nie powinny wyglądać jak hotele. To, co dzieje się w Norwegii jest chore.
Miczi
Posty: 23
Rejestracja: 3 wrz 2013, o 10:33

Re: kara śmierci - za czy przeciw?

Post autor: Miczi »

Ciężki temat, z jednej strony kara śmierci dla skazanych za ciężkie przestępstwa mogłaby zmniejszć ilość tych przestępstw w społeczeństwie, a poza tym z więzień zostqliby usunięci najniebezpieczniejsi przestępcy.ale tak sobie myślę czy kara śmierci bardziej odstrasza niż dożywocie? Ja chyba wolałbym umrzeć niż siedzieć w pace do swych ostatnich dni P

Awatar użytkownika
mrsdavis
Posty: 1443
Rejestracja: 27 sie 2012, o 20:12

Re: kara śmierci - za czy przeciw?

Post autor: mrsdavis »

Nuda, praktycznie wszyscy przeciw. Ja jestem za.
Awatar użytkownika
bradykinina
Posty: 90
Rejestracja: 5 lip 2013, o 20:54

Re: kara śmierci - za czy przeciw?

Post autor: bradykinina »

Też jestem za, ale kara śmierci powinna dotyczyć najcięższych przestępstw. Osoby dopuszczające się takich zbrodni byłyby świadome co je czeka za ich popełnienie. Odstraszało by to potencjalnych zabójców, ponieważ największą wartościa człowieka jest jego życie i każdy chce żyć. Po za tym nie widzę sensu trzymania ludzi o skłonnościach psychopatycznych w więzieniach. Ci przestępcy i tak kiedyś wyjdą na wolność i znów będą stanowić potencjalne zagrożenie dla ludzi.
Blathmac
Posty: 186
Rejestracja: 14 mar 2013, o 15:49

Re: kara śmierci - za czy przeciw?

Post autor: Blathmac »

Ludzie o skłonnościach psychopatycznych siedzą do końca życia w zakładach psychiatrycznych
alex123123
Posty: 101
Rejestracja: 23 lut 2013, o 23:47

Re: kara śmierci - za czy przeciw?

Post autor: alex123123 »

Najlepszym argumentem przeciw karze smierci jest nastepujaca historia:

Kiedys za gorami za lasami zyl sobie pewien czlowiek- Obywatel Czikatiło. Dokonal on 53 morderstw, z czego kilka przypisano innym, niewinnym osobom. Osoby te zostaly skazane na kare smierci zanim zlapano Obywatela Czikatilo. Nikt sie nimi nie przejmowal- milicja musiala wykryc sprawcow za wszelka cene, czesto przy pomocy bicia.

Inny przyklad:
Dawno dawno temu w pewny kraju grasowal Wampir z Zaglebia. Niestety ukatrupil dziewczyne z rodziny ogos wysoko postawionego. Milicja musiala zlapac natychmiast sprawce. Nawinal sie taki jeden, Zdzislaw Marchwicki, po dlugotrwalych przesluchaniach zostal zlamany. Skazany na kare smierci. Teraz okazuje sie ze prawdziwy Wampir z Zaglebia zglosil sie na milicje, a po tym jak milicja odeslala go do domu myslac ze zartuje zabil zone , dzieci i popelnil sampbojstwo.

Niestety za czesto niewinne osoby byly skazywane na kare smierci dlatego nie powinna byc ona stosowana.
Awatar użytkownika
mrsdavis
Posty: 1443
Rejestracja: 27 sie 2012, o 20:12

Re: kara śmierci - za czy przeciw?

Post autor: mrsdavis »

Czikatiło- szczwany lisek, a Wampir z Zagłębia? Zawsze powtarzam, że Sosnowiec jest podejrzany.
A wypowiadając się już całkiem serio, te argumenty i anegdotki zupełnie mnie nie przekonują. Są ludzie (Choć słowo to wydaje się być w przypadku takich potworów nie lada eufemizmem i hiperbolą.) dopuszczający się czynów tak ohydnych, perfidnych i wręcz nie do pojęcia, że moim zdaniem nie zasługują na życie w społeczeństwie. Osobiście postrzegam ich jako jednostki wybrakowane i wadliwe, które czym prędzej powinny być ze społeczeństwa wyeliminowane, żeby (Odpukać w niemalowane!) nie przekazały swoich genów dalej lub, co gorsza, nie dopuściły się recydywy.
alex123123
Posty: 101
Rejestracja: 23 lut 2013, o 23:47

Re: kara śmierci - za czy przeciw?

Post autor: alex123123 »

Ale system sprawiedliwosci nie jest niezawodny, zdarzaja sie pomylki. Powieszenie niewinnej osoby po naciaganym procesie jest taka sama zbrodnia jak morderstwo. Nie mozna zbrodnia karac zbrodnie.
Awatar użytkownika
Jocisko
Posty: 783
Rejestracja: 24 cze 2009, o 19:25

Re: kara śmierci - za czy przeciw?

Post autor: Jocisko »

Definitywnie przeciw.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: kara śmierci - za czy przeciw?

Post autor: Mårran »

Ja również przeciw.
Pani Buka
Awatar użytkownika
Xerdox
Posty: 158
Rejestracja: 23 lis 2012, o 20:45

Re: kara śmierci - za czy przeciw?

Post autor: Xerdox »

Ogólnie jestem przeciw karze śmierci. Zło nie można niszczyć złem. Najlepiej gdyby taka osoba w więzieniu pracowała na swoje utrzymanie (bo więzienie nie ma kojarzyć się z darmowym życiem).
katrona
Posty: 4
Rejestracja: 30 wrz 2013, o 11:19

Re: kara śmierci - za czy przeciw?

Post autor: katrona »

Kara śmierci to danie zbyt dużej władzy w ręce państwa, które jak z historii wszyscy wiemy, miewa tendencję do jej nadużywania. Dlatego dożywocie wydaje się bezpieczniejsze (oraz poniekąd chociaż częściowo odwracalne) w porównaniu z karą śmierci. Gdyby państwo/sądy/władza były całkowicie sprawiedliwe to kara śmierci by miała więcej sensu, ale niestety tak nie jest.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości