Co do czego?

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Awatar użytkownika
n0id3ntity2
Posty: 137
Rejestracja: 24 kwie 2011, o 20:20

Co do czego?

Post autor: n0id3ntity2 »

Mam takie cóż.pewnie banalne pytanie, ale za każdym razem układając schematy reakcji rozwiązując arkusze maturalne nie mam pewności.A mianowicie, czy jest jakaś zasada co się do czego dodaje w reakcji?mam na myśli np czy sól do kwasu(aq) czy odwrotnie, czy metal do kwasu czy kwas do metalu. I np chcąc jako substrat reakcji dać substancje gazowa to poprostu np wprowadzam gazowy chlor? czy ze do gazowego chloru(to brzmi dosyc dziwnie ale chce byc pewna)prosze o wyrozumialoscpisze mature w tym roku i musze wiedziec wszystkoaz wstyd o to pytac pewnie
Redia
Posty: 351
Rejestracja: 3 paź 2011, o 18:13

Re: Co do czego?

Post autor: Redia »

chyba spadłaś z księżyca z tym pytaniem radzę poczytać wiadomości typu

Kod: Zaznacz cały

bryk.pl/teksty/liceum/chemia/chemia_nieorganiczna/12836-reakcje_chemiczne_sole.html 
powodzenia
Awatar użytkownika
n0id3ntity2
Posty: 137
Rejestracja: 24 kwie 2011, o 20:20

Re: Co do czego?

Post autor: n0id3ntity2 »

Nie wiem, co dany link ma do rzeczy.Może i spadłam, dlatego prosiłam o wyrozumiałość. Nie znasz odpowiedzi, to nie nabijaj bezsensownie postów, a nie odnosisz mnie do strony, na której odpowiedzi nie ma
keehl
Posty: 251
Rejestracja: 18 paź 2009, o 21:09

Re: Co do czego?

Post autor: keehl »

Chodzi Ci o kolejność dodawania odczynników, tak? Nie sądzę, żeby to miało znaczenie na maturze. Możesz sobie ewentualnie pooglądać jakieś schematy doświadczeń z takim właśnie wprowadzaniem chloru, bo ktoś się może przyczepić jak dasz strzałkę w stronę probówki i podpiszesz chlor. Albo jak zebrać gazowy produkt reakcji, w jakiej postaci można dodać np. Zn (pył, jakieś granulki, blaszka, drucik), bo a nuż się trafi zadanie gdzie trzeba sprawdzić wpływ stopnia rozdrobnienia substratu na szybkość reakcji. No i nam jeszcze mówili pamiętaj chemiku młody, wlewaj zawsze kwas do wody ale jak już to pewnie ma bardziej znaczenie w praktyce laboratoryjnej, a nie jak piszesz reakcje na papierze na egzaminie Poza tym, zawsze mi się wydawało, że równanie reakcji jednak jest trochę podobne do normalnego równania matematycznego w którym mamy dodawanie, a dodawanie jest przemienne więc co za różnica czy wpiszesz kwas + zasada czy zasada + kwas. Może jakieś estetyczne rzeczy mają dla kogoś znaczenie, np. powstającą w rekcji wodę ja zawsze piszę na końcu Ale na pewno nie ma to wpływu na punktację, póki substraty, produkty, warunki i współczynniki są ok.

No i trochę intuicji, jak byś chciała np. ciecz do gazu dodać
Redia
Posty: 351
Rejestracja: 3 paź 2011, o 18:13

Re: Co do czego?

Post autor: Redia »

jest tylko trzeba umieć szukać . chociażby o pisaniu wody na końcu masz pod koniec treści w linku
keehl
Posty: 251
Rejestracja: 18 paź 2009, o 21:09

Re: Co do czego?

Post autor: keehl »

Nie trzeba jej pisać na końcu, a link jest psu z tyłka wyjęty i nijak ma się do tematu. Pogódź się w końcu z tym, że nie zrozumiałaś pytania
bioman
Posty: 718
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 18:08

Re: Co do czego?

Post autor: bioman »

Pamiętaj chemiku młody wlewaj zawsze KWAS do WODY
keehl
Posty: 251
Rejestracja: 18 paź 2009, o 21:09

Re: Co do czego?

Post autor: keehl »

Ta, ktoś już o tym wspomniał.
Redia
Posty: 351
Rejestracja: 3 paź 2011, o 18:13

Re: Co do czego?

Post autor: Redia »

dobra już to przebolałam, buziaki keehl :*****
Awatar użytkownika
n0id3ntity2
Posty: 137
Rejestracja: 24 kwie 2011, o 20:20

Re: Co do czego?

Post autor: n0id3ntity2 »

No tak.chciałam być pewnano, w reakcjach faktycznie średnie znaczenie to może mieć, a co zrobić, gdy rozpisuje kolejne czynności gdy substratem jest własnie gaz?Napisać np. że mam probówke z doprowadzanym rurką gazem czy że mam już probówke z gazowym chlorem?ale przecież on ucieknie z otwartej probówki chyba nie?D Niby proste, a trzeba sobie to wyobrazić, jak ładnie napisać.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości