Hormony LH i FSH- sprzężenie zwrotne

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
Awatar użytkownika
chrom_y
Posty: 66
Rejestracja: 28 sty 2012, o 17:31

Hormony LH i FSH- sprzężenie zwrotne

Post autor: chrom_y »

Witam Was zapalenie Biolodzy,
Potrzebuję do szkoły rozpisane działanie hormonów na zasadzie sprzężenia zwrotnego:
Hormon luteinizujący (lutropina, LH)
Hormon folikulotropowy (folikulotropina, FSH)

Szukałem tego na internecie, ale niestety nie znalazłem satysfakcjonujących treści. Bardzo proszę, jeśli to możliwe, aby było to rozpisane jakoś tak graficznie, np. w formie strzałek", czy jakoś tak.

Brdzo proszę o pomoc !
Z góry dzięki.
Awatar użytkownika
Aszyn
Posty: 317
Rejestracja: 20 lis 2009, o 18:30

Re: Hormony LH i FSH- sprzężenie zwrotne

Post autor: Aszyn »

W załączniku masz rozpiskę. Tak wygląda regulacja u kobiety. U mężczyzny jest trochę inaczej. Jak będzie potrzeba to też mogę wrzucić. Pozdrawiam

PS. Tam idzie strzałka od Wzrost pęcherzyków jajnikowych i dochodzi do osi podwzgórze - LH-RH i działa na nie (+).
Awatar użytkownika
chrom_y
Posty: 66
Rejestracja: 28 sty 2012, o 17:31

Re: Hormony LH i FSH- sprzężenie zwrotne

Post autor: chrom_y »

Jejku, dzięki wielkie Nie myślałem, że ktoś się aż tak będzie przejmował
Czy byłaby jeszcze możliwość rozpiski dla mężczyzny ?
I mam pytanie, co to znaczy FSH-RH ?
Awatar użytkownika
Aszyn
Posty: 317
Rejestracja: 20 lis 2009, o 18:30

Re: Hormony LH i FSH- sprzężenie zwrotne

Post autor: Aszyn »

Ogólnie podwzgórze w zakresie pobudzania gruczołów płciowych produkuje gonadoliberyny (pobudzające) i gonadostatyny (hamujące). Gonadoliberyny to: FSH-RH (pobudza przysadkę do wydzielania FSH) oraz LH-RH (pobudza przysadkę do wydzielania LH). Być może jeszcze jakieś inne dziwne cuda by się znalazły, które przy okazji pobudzają inne hormony, ale ja się nie spotkałem na biochemii.

PS. mam nadzieję, że taki screen z książki jest w porządku. Jak nie to przepisać będzie trzeba.
Awatar użytkownika
chrom_y
Posty: 66
Rejestracja: 28 sty 2012, o 17:31

Re: Hormony LH i FSH- sprzężenie zwrotne

Post autor: chrom_y »

Dzięki wielkie, ale czy można to jakoś skrócić ? To zadała nam Pani dla chętnych, ponad program i nie chcę, żeby było za dużo nieznajomych nazw itp. Dodam, że jestem w 3 klasie gimnazjum
Awatar użytkownika
chrom_y
Posty: 66
Rejestracja: 28 sty 2012, o 17:31

Re: Hormony LH i FSH- sprzężenie zwrotne

Post autor: chrom_y »

Podam przykład, żeby było łatwiej.
Tak jak w załączniku robiliśmy na lekcji, więc chciałbym ,żeby było podobnie

PS. Sory, że tak komplikuję i marudze
Awatar użytkownika
Aszyn
Posty: 317
Rejestracja: 20 lis 2009, o 18:30

Re: Hormony LH i FSH- sprzężenie zwrotne

Post autor: Aszyn »

Ogólnie tak.

Przysadka wpływa na gonady, czyli jądra i jajniki. W tych schematach są wypisane np komórki podporowe, albo komórki śródmiąższowe itp. To możesz pominąć. Te komórki akurat znajdują się w jądrze. Analogicznie z jajnikiem - więc już możesz uprościć trochę ten schemat zastępując konkretne komórki całym gruczołem.

Skup się na głównych hormonach gonad, testosteronie, estrogenach, progesteronie. Olej inhibinę M (wspomnij tylko, że hormony wydzielane przez jądra hamująco wpływają na podwzgórze i przysadkę. Mam nadzieję, że schematy są w miarę przejrzyste.

Żeby te schematy dobrze przedstawić, to jeszcze wypadałoby wypisać funkcje poszczególnych hormonów, tak jak masz to zrobione przy Twojej tyroksynie. Akurat tyroksyna ma jeszcze pi razy drzwi 10 innych funkcji, więc wklep w internet nazwy tych hormonów i wybierz z nich najważniejsze funkcje. Przede wszystkim będzie to dojrzewanie płciowe, regulacja cyklu miesięcznego, a także wpływ na zagnieżdżenie zarodka i utrzymanie ciąży.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
chrom_y
Posty: 66
Rejestracja: 28 sty 2012, o 17:31

Re: Hormony LH i FSH- sprzężenie zwrotne

Post autor: chrom_y »

Oki, dzięki wielkie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości