studia - wieczny dylemat.

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
panana90
Posty: 9
Rejestracja: 18 lut 2012, o 22:07

studia - wieczny dylemat.

Post autor: panana90 »

Witam )
Otóż, jestem w klasie maturalnej i przede mną wybór studiów. Potrzebuję chyba pomocy ludzi, którzy wiedzą coś więcej na temat kierunków niż to co jest na stronach internetowych. Medycyna, Farmacja, Techniki Dentystyczne - 3 propozycje.
Zdawać będę biologię, chemię i fizykę rozszerzoną więc pasują te przedmioty pod wszystkie studia. Lecz tu pojawia się problem, co wybrać? Sprawa przedstawia się tak. Rodzice, brat wybierz medycynę, zobacz ile lekarze zarabiają jednak kilkanaście lat to trochę długo.
Farmacja - przez całą 1 i 2 klasę LO o tym myślałam, lecz farmaceutów jest tak dużo już ze to przechodzi ludzkie pojęcie a co dopiero będzie za 5 lat? Do Farmacji mnie ciągnie, bo chce dostać się do firm farmaceutycznych. Nie ukrywam, że również chodzi mi tutaj o dobre zarobki, bo w obecnym świecie już nigdy nic nie wiadomo.
Techniki Dentystyczne - mam zdolności plastyczne, miało być liceum plastyczne, jest profil biol-chem.
Jeżeli można prosić, niech ktoś napisze coś więcej o tych kierunkach. Jakie są możliwości, jak wygląda późniejsza przyszłość. Uwierzcie mi, naczytałam się już dużo ale nadal mam jeden wielki mętlik w głowie.
pozdrawiam.
Awatar użytkownika
dzikus
Posty: 104
Rejestracja: 21 paź 2011, o 18:31

Re: studia - wieczny dylemat.

Post autor: dzikus »

Z tego co wiem, to technicy dentystyczni tez calkiem niezle sobie radza finansowo. Tylko pytanie czy chcesz wyrabiac protezy, aparaty korygujace etc i to tez praca w oparach, wiec nieprzyjemne warunki.
Co do farmacji, z tym masz racje, porobilo sie teraz tyle szkol prywatnych, jest duzo mgr farmacji, a jeszcze wiecej technikow farmacji i w aptekach ogolnodostepnych serio ciezko o prace. Jesli Ci na tym zalezy, to najlepiej jakbys wypytala innych farmaceutow jak sobie radzili ze znalezieniem pracy. Najwiecej ich znajdziesz na IFFie, bo to forum tylko dla farmaceutow.
Moim zdaniem najlepiej byloby Ci zostac przy tej medycynie jesli masz na to sily i robic specke z radiologii (za pare lat ich bedzie prawdopodobnie brakowac).
panana90
Posty: 9
Rejestracja: 18 lut 2012, o 22:07

Re: studia - wieczny dylemat.

Post autor: panana90 »

wszystko ma swoje dobre i złe strony. Te techniki dentystyczne nie są złe, jako tako by mnie pasowały tym bardziej, że lubię się babrać w takich rzeczach. Co do medycyny, siły mam ale przeraża mnie ten cały okres nauki. A Ty dzikus co studiujesz?
gercio

Re: studia - wieczny dylemat.

Post autor: gercio »

To skoro lubisz się babrać w takich rzeczach, to wybierz stomatologię. Perspektywy finansowe lepsze niż po tech. dent., a studia krótsze od leku.
panana90
Posty: 9
Rejestracja: 18 lut 2012, o 22:07

Re: studia - wieczny dylemat.

Post autor: panana90 »

lek dent spoko sprawa, ale nie dla mnie. jestem po operacji kręgosłupa, więc raczej nie da rady.
inne zacne propozycje?
Awatar użytkownika
dzikus
Posty: 104
Rejestracja: 21 paź 2011, o 18:31

Re: studia - wieczny dylemat.

Post autor: dzikus »

panana90, ja juz po jednych studiach. Jestem elektroradiologiem. Praca bardzo ciekawa, bo udalo mi sie zalapac na szpital (w przychodniach panuje totalna rutyna). Niestety z zarobkami bardzo chwiejnie, trzeba zapieprzac na dyzurach we wszystkie swieta, noce etc zeby jako tako wygladala pensja, tym bardziej jak zaczynasz i nie masz wyslugi lat : P.
Awatar użytkownika
Lektom
Posty: 1073
Rejestracja: 26 lis 2009, o 15:33

Re: studia - wieczny dylemat.

Post autor: Lektom »

panana90 pisze:Witam )
Otóż, jestem w klasie maturalnej i przede mną wybór studiów. Potrzebuję chyba pomocy ludzi, którzy wiedzą coś więcej na temat kierunków niż to co jest na stronach internetowych. Medycyna, Farmacja, Techniki Dentystyczne - 3 propozycje.
Zdawać będę biologię, chemię i fizykę rozszerzoną więc pasują te przedmioty pod wszystkie studia. Lecz tu pojawia się problem, co wybrać? Sprawa przedstawia się tak. Rodzice, brat wybierz medycynę, zobacz ile lekarze zarabiają jednak kilkanaście lat to trochę długo.
Farmacja - przez całą 1 i 2 klasę LO o tym myślałam, lecz farmaceutów jest tak dużo już ze to przechodzi ludzkie pojęcie a co dopiero będzie za 5 lat? Do Farmacji mnie ciągnie, bo chce dostać się do firm farmaceutycznych. Nie ukrywam, że również chodzi mi tutaj o dobre zarobki, bo w obecnym świecie już nigdy nic nie wiadomo.
Techniki Dentystyczne - mam zdolności plastyczne, miało być liceum plastyczne, jest profil biol-chem.
Jeżeli można prosić, niech ktoś napisze coś więcej o tych kierunkach. Jakie są możliwości, jak wygląda późniejsza przyszłość. Uwierzcie mi, naczytałam się już dużo ale nadal mam jeden wielki mętlik w głowie.
pozdrawiam.
miedzy medycyna farmacja i technikami są spore różnice. musisz sama zastanowić się co najbardziej Cię interesuje.
ja np. nie chciałbym być farmaceutą bo mnie jako tako chemia nie ciągnie.P tak samo jak robótki manualne-D
Napisz sobie może na kartce za i przeciw dla każdego kierunku i zobacz dla którego jest więcej plusów:)
Frankly_speaking
Posty: 23
Rejestracja: 19 gru 2011, o 20:59

Re: studia - wieczny dylemat.

Post autor: Frankly_speaking »

Praca w firmie farmaceutycznej? No nie wiem, ja znam trochę ten biznes. Podła robota Zawsze zaczynasz od przedstawiciela handlowego, biegasz po szpitalach/przychodniach i wciskasz leki, masz bardzo wygórowane plany sprzedażowe, których często nie dasz rady wyrobić, a bez tego nie dostaniesz premii,a płaca podstawowa jest często bardzo niska. Nie wiem ja tam w życiu nie chciałabym być handlowcem. Poza tym ja myślę, że w firmie w życiu nie zarobisz tyle o lekarz. Ta grupa ma dobrze płatną i stabilną pracę, myślę, że ciężko znaleźć inny zawód, który tak Cię zabezpiecza na przyszłośc.

Moja kumpela skończyła farmację. Masakra. Pracuje w aptece na zmiany, nie ma wolnych weekendów (dobrze, że apteka nie jest całodobowa). Z pracą jest ciężko, ona rok była bezrobotna zanim się zaczepiła. Zarobki są żenujące. Jesteś sklepową, zero możliwości jakiegokolwiek awansu. Z zatrudnieniem w ogóle będzie coraz gorzej, bo po wprowadzeniu sztywnych marż na leki i ogólnym bałaganie apteki zaczęły tracić. Styczeń był straszny, wiele aptek wyszło na minus, tną co się da. Nie ma mowy o zwiększaniu zatrudnienia. Poza tym rynek jest przesycony. Apteki padają coraz częściej. Studia ciężkie jak diabli. Moim zdaniem wybór bez sensu, przepraszam za szczerość.

Techniki dentystyczne. Pojęcia nie mam jak to wygląda, ale jakbym miała do wyboru to i medycynę to by mi nawet do głowy nie przyszło się zastanawiać.

Już będę bezpośrednia jak nie wiem. Idź na tę medycynę i nie kombinuj, bo się wpakujesz w szambo i do końca życia będziesz sobie głupotę młodzieńczych lat wyrzucać.

Podrawiam
Awatar użytkownika
asiula9222
Posty: 461
Rejestracja: 4 wrz 2010, o 11:58

Re: studia - wieczny dylemat.

Post autor: asiula9222 »

Iść to se można po kartofle do sklepu, a nie na medycynę:) Najpierw trzeba się dostać.
Frankly_speaking
Posty: 23
Rejestracja: 19 gru 2011, o 20:59

Re: studia - wieczny dylemat.

Post autor: Frankly_speaking »

Jak nie pójdzie (na maturę i złożyć papiery) to się nie dostanie
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: studia - wieczny dylemat.

Post autor: Collo »

panana90 ja bym ci radzil wybierac sposrod farmacji i medycyny, a techniki dentystyczne potraktowac jako alternatywe w przypadku niedostania sie na ten 1 kierunek. Poczytaj o tych studiach na naszym forum i zdecyduj co bardziej bys chciala studiowac -)

Awatar użytkownika
asiula9222
Posty: 461
Rejestracja: 4 wrz 2010, o 11:58

Re: studia - wieczny dylemat.

Post autor: asiula9222 »

no faktycznie
panana90
Posty: 9
Rejestracja: 18 lut 2012, o 22:07

Re: studia - wieczny dylemat.

Post autor: panana90 »

z maturą raczej nie będzie problemu. Przygotowuję się porządnie od początku 2 klasy, więc co jak co ale tym się nie przejmuję.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości