Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na diody

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: jarud »

Też myślałem, żeby coś takiego zrobić. Czy maks. prąd to 3A? Jak długo dioda 10W może działać na tej wartości? Czy nie nagrzewa się nadmiernie?
Awatar użytkownika
counterspace
Posty: 33
Rejestracja: 4 maja 2016, o 12:13

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: counterspace »

jarud pisze:Też myślałem, żeby coś takiego zrobić. Czy maks. prąd to 3A? Jak długo dioda 10W może działać na tej wartości? Czy nie nagrzewa się nadmiernie?
Wartosc nominalna tego typu diody LED CREE to prad 3A i napiecie 3.3V
Ten driver po lekkiej zmianie podaje mi ok 3.15V i ok 3.2-3.3A
Jak dlugo moze dzialac? Nie wiem, z 10 lat?
Nie, nie nagrzewa sie zbytnio z tym miedzianym pretem, teraz siedzialem dobrze ponad godzine i ten korek z tylu, ktory dotyka preta od wewnatrz, jest tylko lekko cieply w centralnej czesci.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: jarud »

A jak to wycentrowałeś? Rozumiem, że tymi plastikowymi rurkami.Ta rura do oświetlacza w biolarze ma ok. 38 mm średnicy. Myślałem, żeby kupić na all. pręt aluminiowy 35 mm i wbić go w stalową rurę do anteny, która ma 38 mm średnicy i ścianki 1,5 mm grubości. Sądzisz, że to wystarczy do chłodzenia? Chciałem to napędzać zasilaczem laboratoryjnym, bo łatwo ustawić parametry, a elektronika to dla mnie ciemna magia.
Awatar użytkownika
counterspace
Posty: 33
Rejestracja: 4 maja 2016, o 12:13

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: counterspace »

Jak wycentrowalem LEDa? Mierzylem odleglosc srodka diody od scianek, jak widzisz diode przytrzymuja takie dwie male blaszki. Dokladne centrowanie robilem na samym koncu i to na lusterku tymi dwoma srubkami regulacyjnymi, w granicach jednego-dwoch obrotow.
Pret miedziany ktorego uzylem ma 25mm srednicy, jezeli uzyjesz 35mm alu preta to jestem przekonany ze go nigdy dobrze nie nagrzejesz
Zrob troche dluzszy ten zestaw pret-rura, tak zeby wystawal z tylu kilka centymetrow kiedy wsuniesz go do konca, podlacz LEDa i delikatnie wysuwajac obserwuj swiatlo na dole kondensera az zlapie ostrosc.
Naciecie bedziesz musial zrobic zeby kabelek bokiem jakos sprytnie wypuscic.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: Pickul »

Panowie jestem pełen podziwu, counterspace profesjonalna przeróbka i doskonałe wykonanie
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: planapo »

Poleci potem do wątku o przerabianiu oswietlenia w Biolarze bo z tego co pamietam to taki jest, a szkoda zeby tu zginelo w ogółach.
Awatar użytkownika
counterspace
Posty: 33
Rejestracja: 4 maja 2016, o 12:13

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: counterspace »

Ten rodzaj diody LED ladnie siada", bo powierzchnia swiecaca (ta zolta kwadratowa plamka) jest tylko troszke wieksza od powierzchni zarnika oryginalnego oswietlacza zarowego.

I bardzo dziekuje za uznanie, ja myslalem ze zrobilem Frankensteina
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: jarud »

To rozwiązanie z diodą 10 W jest od czasu do czasu opisywane na francuskich forach. Zadałem ci tyle pytań, ponieważ autorzy prezentowanych tam rozwiązań wprowadzają wiele ograniczeń w rodzaju aktywnego chłodzenia, konieczności łączenia diody z radiatorem za pośrednictwem pasty termoprzewodzącej,unikania przedłużonego działania na maks. wartościach prądu. Co prawda dioda 10 W może podobno jeszcze działać bez wentylatora,ale zdziwiło mnie, że plastikowe rurki nie utrudniają odpływu ciepła. Tak czy inaczej jestem pełen podziwu dla twych zdolności technicznych. Ciekaw jestem, czy wszystko może działać na maksa np. przez dwie godziny? Może jednak lepiej nie ryzykować.
Awatar użytkownika
counterspace
Posty: 33
Rejestracja: 4 maja 2016, o 12:13

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: counterspace »

jarud pisze:(.)Ciekaw jestem, czy wszystko może działać na maksa np. przez dwie godziny? Może jednak lepiej nie ryzykować.
Sprobuje niebawem, teraz mam na stoliku probke krwi i obserwuje co sie z nia dzieje na przestrzeni wielu dni a widze ze jak podkrecam swiatlo to rozpadajace sie RBC i to co z nich wylazi ruszaja sie jakby to swiatlo wywieralo na nie jakies cisnienie, wiec poczekam.
Jak skoncze to wloze termometr do srodka i zrobie test, potem wyniki opisze tutaj.
Awatar użytkownika
Xenomorph
Posty: 23
Rejestracja: 20 paź 2016, o 09:56

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: Xenomorph »

Podoba mi sie ten watek.

Moje przygody z zastepowaniem zarowek LED-ami sa bardziej ograniczone. Dawno temu musialem korzystac z jakiegos starusiuenskiego mikroskopu odwroconego z ledwo co swiecaca lampa. Pewnego dnia zauwazylem, ze moja taniutka latarka LED z allegro daje sie postawic w miejscu oryginalnego zrodla swiatla. Wystarczylo by kilka minut na tokarce i dalo by sie ja zamontowac na stale, ale uznalem, ze nie mam zamiaru poswiecac swojej wlasnosci dla dobra nauki.

Co do kolorow - nie tak dawno zauwazylem w sklepie zarowki LED zastepujace halogeny na cokole GU-10 - RGB, sterowane pilotem. Moc podchodzaca bodajze pod 3-5W, czyli odpowiedniki halogenow ok. 20-40W.
Awatar użytkownika
counterspace
Posty: 33
Rejestracja: 4 maja 2016, o 12:13

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: counterspace »

Test zrobiony.
Zdjalem dolna pokrywe i umocowalem termometr obok tej metalowe wewntrznej tuleji. Odkrecilem swiatlo na max.
Temperatura w pokoju: 22°
Tem. poczatkowa: 24°
Po 30min: 32°
1h: 34°
1.5h: 36°
2h: 36°
Pokrywka na radiatorze z tylu (korek od oleju) wyraznie cieply ale nie goracy. Podstawa mikroskopu chlodna/letnia.
Driver byl umocowany na hot glue, co nie bylo dobrym pomyslem. Rozgrzal sie wiec z latwoscia usunalem go palcem i driver umocowalem na silikonie.
Zasilacz (12V 2A) nie nagrzal sie wogole.
Mysle ze smialo mozna pracowac na tym oswietleniu przez wiele godzin.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: jarud »

To ciekawe, że led 10w tak słabo grzeje. Może to wynik użycia pręta z miedzi, który ma doskonałą przewodność cieplną,normalnie stosuje się aluminium. W takim razie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spróbować zamontować diodę led cree XHP35 13W sprzedawaną od niedawna na all., która ma wg sprzedawcy ponad 1800 lm. Na różnych forach mikroskopowych twierdzi się, że diody dają 2x silniejsze światło niż halogeny,ze względu na swą kierunkowość.Jeżeli to prawda, to miałbyś oświetlacz 3600 lm, czyli odpowiadający 100W - i to bez aktywnego chłodzenia. Wałek 35 mm ma ok. 2x większą objętość niż 25 mm, może by wystarczył, 3W różnicy to teoretycznie niewiele. Dioda kosztuje ok 30 zł,wałek miedziany 35 mm x 20 cm ok.70 zł. Sprzedawca led proponuje również dimmer za ok. 60 zł, więc koszty nie są bardzo duże. W tej branży postęp jest b. szybki, być może wkrótce dioda led 10W będzie porównywalna z halogenem 100W.
Awatar użytkownika
counterspace
Posty: 33
Rejestracja: 4 maja 2016, o 12:13

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: counterspace »

Zaciekawiles mnie tymi nowymi XHP
Znalazlem nawet XHP70:
cree.com/LED-Components-and-Modules/Products/XLamp/Arrays-Directional/XLamp-XHP70
Dostepne tez na ali
Troche potrwa zanim dojdzie z chin ale kupuje i wyprobuje.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości