Problem z obiektywem 40x i oświetleniem Koehlera

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
lobo112
Posty: 35
Rejestracja: 12 lut 2012, o 14:05

Re: Problem z obiektywem 40x i oświetleniem Koehlera

Post autor: lobo112 »

Jak teraz myślę to faktycznie te zdjęcie może być przy zamkniętej polowej. Bardzo dziękuję za twoje zdjęcia. W sumie to obrazy u mnie i u ciebie przez okular przy zam/otwartej aperturowej są podobnie. Tak samo w przypadku zamkniętej polowej przez okular i może nawet bez. Ale w przypadku zam/otwartej aperturowej przy patrzeniu bez okularu różnica jest (u mnie przy zamykaniu aperturowej bez okularu pole światła zmniejsza się tylko po jednej stronie a na pewno nie tak równomiernie jak u ciebie). Kolejna różnica to przy zamkniętej polowej i aperturowej zarówno przez okular jak i bez. U ciebie wiedzę, oświetlenie obrazu przez okular nie ma kształtu regularnego koła u mnie niestety tak.
Poza tym przy mocnym zamknięciu polowej i mocnym podniesieniu kondensora widać taką jakby tęczę (bardzo nieregularną), która przeplata się z białym światłem. Podczas centrowania kondensora właśnie ta przeplatanka (tęczy ze światłem) przesuwa się.
Z czego takie różnice mogą wynikać bo mi zaczyna brakować pomysłów. Czwarty dzień się męczę a jestem w tym samym miejscu.
Mam jeszcze prośbę, napisałeś, że widzisz krawędź polowej na jednym z moich obrazków. Mógłbyś go lekko zaznaczyć na fotografii (np.w starym dobrym paincie) Być może by mi to pomogło w ustawianiu.
Awatar użytkownika
sebba28
Posty: 597
Rejestracja: 11 sty 2010, o 23:11

Re: Problem z obiektywem 40x i oświetleniem Koehlera

Post autor: sebba28 »

lobo112 pisze:Tak samo w przypadku zamkniętej polowej przez okular i może nawet bez. Ale w przypadku zam/otwartej aperturowej przy patrzeniu bez okularu różnica jest (u mnie przy zamykaniu aperturowej bez okularu pole światła zmniejsza się tylko po jednej stronie a na pewno nie tak równomiernie jak u ciebie).
To prawdobodobnie oznacza ze masz krzywo zamocowany kondensor lub krzywo ustawiona tą część kondensora gzie jest przeslona aperatSpróbuj patrzac przez wyciągnięty okular zamknac przesłone aperat. i lekko poruszac ta cześcia lub calym kondensorem i zobacz czy sa jakies zmiany.

Z ta krawedzia przyslony polowej na twoim zdjeciu nie jestem na 100% pewny ale tak to przynajmniej wygląda .
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości