Problem z obiektywem 40x i oświetleniem Koehlera

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
lobo112
Posty: 35
Rejestracja: 12 lut 2012, o 14:05

Problem z obiektywem 40x i oświetleniem Koehlera

Post autor: lobo112 »

Witam !

Jestem (bardzo) początkującym użytkownikiem mikroskopu Biolar. Jednak przez kilka dni nękają mnie pewne problemy (myślę, że wynikają one z moich błędów a nie mikroskopu) bowiem, gdy obserwuje świat mikro przy obiektywach 5x,10x,20x wszystko jest w jak najlepszym porządku jednak gdy przełączam na obiektyw 40x nijak nie mogę ustawić poprawnej ostrości ( nie wiem czy to ważne ale cały obraz jest zielony co nie występuje w mniejszych obiektywach). Z czego to może wynikać? Bo z tego co wiem obiektyw 40x niczym (za wyjątkiem mocy) nie różni się od poprzednich (nie wymagają olejków itp.)
Oraz mój drugi problem. Przez kilka dni męczę się z ustawieniem oświetlenia według Koehlera. Robię to za pomocą instrukcji na stronie:

Kod: Zaznacz cały

grzyby.pl/oznaczanie-mikroskop-Koehlera.htm
Jednak nie mogę ustawić mojego kondensora w taki sposób abym widział krawędź przysłony polowej (choć jakość obrazu poprawia się przy odpowiedniej wysokości kondensora) Ponadto podczas zamykania przysłony aperturowej nie widzę żadnej zmiany w obrazie (obraz jest taki sam jak z otwartą przesłoną)
Jeśli to ważne do rozwiązania problemu to używam okularu 10x
Jeśli ktoś byłby w stanie rozwiązać mój problem będę bardzo wdzięczny. Gdyby ktoś był na tyle chętny i napisał mi jeszcze prościej w jaki sposób ustawić oświetlenie według Koehlera (najlepiej pod mój konkretny mikroskop) lub zna jakiś dobry poradnik z chęcią bym skorzystał.

Pozdrawiam i z góry dziękuję !
lobo112
Posty: 35
Rejestracja: 12 lut 2012, o 14:05

Re: Problem z obiektywem 40x i oświetleniem Koehlera

Post autor: lobo112 »

Dodam jeszcze tylko, że to zwykłe obiektywy achromatyczny o aperturze 0,65
Awatar użytkownika
sebba28
Posty: 597
Rejestracja: 11 sty 2010, o 23:11

[Film] Kohler Illumination - Dr Othon Gervasio - 3D Scientific Animation

Post autor: sebba28 »

Co do obiektywu 40x trudno powiedzieć co jest przyczyną twoich kłopotów,raczej nie oświetlenie, bo wtedy miał byś tylko ciemniejszy obraz i ostrość jako tako dało by się ustawić,martwi mnie to ,że cały obraz jest zielony.Próbowałeś go przeczyścić? Być może był czymś wcześniej zapaćkany.Możliwe też , że jest w jakiś sposób uszkodzony,ja tak miałem z okularem jak mi spadł na podłoge lekko pękła jedna soczewka i coś się porobiło z warstwami antyrefleksyjnymi przez co widziałem obraz w kolorach tęczy, a samego pęknięcia nie było widać.

A z tym oświetleniem według Kohlera,to nic trudnego,pamietaj żeby zacząć ustawianie od obiektywu 10x,ustawiasz ostrosć na preparacie,przymykasz całkowicie przesłone, polową patrząc przez okular jeżdzisz kondensorem góra-dół aż zobaczysz ostrą krawędż przeslony polowej, nastepnie centrujesz obraz przysłony polowej,otwierasz przysłone polową i gotowe.
Może ten filmik ci pomoże:

Powodzenia.
Awatar użytkownika
sebba28
Posty: 597
Rejestracja: 11 sty 2010, o 23:11

Re: Problem z obiektywem 40x i oświetleniem Koehlera

Post autor: sebba28 »

Zapomniałem dodać,że po ustawieniu Kohlera na obiektywie 10x, przy każdej zmianie na obiektyw z wiekszym powiekszeniem powtarzasz wszystkie czynnosci,zazwyczaj wymagana jest lekka korekta.
lobo112
Posty: 35
Rejestracja: 12 lut 2012, o 14:05

Re: Problem z obiektywem 40x i oświetleniem Koehlera

Post autor: lobo112 »

Dziękuję za odpowiedź z oświetleniem już mi coś zaczyna świtać. Ale wracając do obiektywu spróbuję go przeczyścić (gdybyś miał jakieś domowe sprawdzone metody to z chęcią skorzystam - bo czytałem, że spirytusem czy to prawda?). Jeśli chodzi o uszkodzenie niewykluczone aczkolwiek gdy patrzę przez wyjęto obiektyw (bez mikroskopu,jak przez lunetę ) to widzę dwa jakby szkiełka : jedno jest badzo blisko przodu (najbliżej przeciwnej strony obiektywu) druga natomiast zaraz za nią. Otóż te szkiełko której jest blisko przodu rzeczywiście jest zielone natomiast te za nim jest jakby niepełne (postarałem się to zaznaczyć na zdj które dodaj - jest dosyć lipne ale może da pogląd na sprawę).
Co do obrazu przez ten obiektyw to jest on dziwny, gdyż jak już pisałem zielony, to jeszcze widzę same kropki - jakby jakieś żyjątka ale co śmieszniejsze gdy przesuwam preparat aby popatrzeć na trochę inną jego cząstkę one ciągle stoją w miejscu a w moim polu widzenia nic mi się nie przesuwa (bynajmniej tak to wiedzę) jedynie jakieś lekkie takie zamazania się przesuwają (bardzo, bardzo niewyraźne). Czyściłem okular gdyż myślałem, że jest brudny lecz to nic nie dało.
Więc podsumowując opis widzę jakby dwa nałożone obrazy
Pierwszy, który znajduje się na wierzchu - kropki (niemożliwy do przesunięcia) i drugi znajdujący się jakby w jego tle (możliwy do przesunięcia lecz niemożliwy do wysotrzenia)
Spróbowałem z trochę łatwiejszym do obserwacji włosem i oczywiście przy obiektywie 40x (przy innych było super) włos znikł, pojawiły się kropki i w żaden sposób nie mogłem go znaleźć (włosa)

Może ten dokładniejszy opis pozwoli coś rozwiązać oczywiście proszę oo wypowiedzi.

Dodaje zdjęcie tego co widzę gdy patrzę przez wyciągnięty obiektyw.
lobo112
Posty: 35
Rejestracja: 12 lut 2012, o 14:05

Re: Problem z obiektywem 40x i oświetleniem Koehlera

Post autor: lobo112 »

Co do oświetlenia natomiast nie mogę poradzić sobie z przysłoną aperturową oraz polową.

Co do polowej nie mogę znaleźć jej krawędzi (jeździłem naprawdę można powiedzieć centymetr po centymetrze i nic nawet zarysu.
Dziwniejsza sprawa jest natomiast z przysłoną aperturową gdyż nie dość, że nie mogę zobaczyć jej krawędzi to jeszcze nie spełnia swojej funkcji. Czy jest ona otwarta całkowicie czy jest przysłonięta na maksa obraz jest ciągle taki sam. Żadnej nawet najmniejszej różnicy nie ma (jeśli chodzi o polową to różnice w obrazie widać już po małej regulacji).
W Biolarze pzysłona aperturowa jest na takim ruchomym pierścieniu i gdy choć trochę zmienię położenie całej przysłony względem kondensora wtedy zaczyna się coś dziać lecz nie poprawnie (np. obraz się lekko ściemnia dopiero przy maksymalnym zamknięciu przysłony). Tylko nie wydaje mi się aby trzeba było przestawiać całą przesłonę, gdyż nigdzie nie znalazłem o tym ani słowa.
Dodam tylko, że jak karzą na filmiku wyjmuje okular i patrzę ruszając przysłoną również nie ma różnicy (pole światła pozostaje takie samo) .
Słyszałem że może być to spowodowane nieodpowiednim ustawieniem źródła światła ? Jeśli to prawda to w jaki sposób w biolarze zmienia się ustawienie źródła światła ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Problem z obiektywem 40x i oświetleniem Koehlera

Post autor: planapo »

ciekawe. a patrzyles przez ten obiektyw na cos bialego? wyciagnij go z mikroskopu i po prostu przyloz biala kartke i popatrz przez 40x a potem porownaj z np 20x. moze byc zapaskudzony albo miec jakies rozwarstwienia, trudno powiedziec dokladnie, ale nie powinno tak byc.

ustawiajac kohlera masz widzec przyslone polowa, a nie aperturowa. zarnik w biolarze ma chyba mozliwosc centrowania - niech sie wypowie ktos kto ma mozliwosc wgladu do srodka (:
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Problem z obiektywem 40x i oświetleniem Koehlera

Post autor: Pickul »

Masz najprawdopodobniej walnięty obiektyw.
Tak w Biolarze jest możliwość regulacji położenia żarnika.
lobo112
Posty: 35
Rejestracja: 12 lut 2012, o 14:05

Re: Problem z obiektywem 40x i oświetleniem Koehlera

Post autor: lobo112 »

Patrząc na kartkę obraz jest w miarę normalny (choć trudno mi dokładnie określi). Znalazłem nawet bardzo cieniutką kartkę i włożyłem ją pod mikroskop (bez szkiełka bez niczego) ku mojemu zdziwieniu obraz był normalny a co ważniejsze mogłem mało wiele wyrównać ostrość na 40x. Ponadto podczas przesuwania stolika obraz normalnie się przesuwał (jak w sytuacji przy mniejszych obiektywach). Lecz, gdy zrobiłem preparat z liścia cebuli dalej mam ten sam problem. Czy może moje preparaty są do niczego? Choć liść spichrzowy cebuli był naprawdę cienki ! Czy takie cuda może wywołać niewłaściwy preparat.
Dziwi mnie, że papier (jest to cienki papier którym są osłanianie szkiełka podstawowe) bez żadnych wcześniejszych obróbek (zwyczajnie położony na stoliku) może dać obraz, który w porównaniu do preparatów (z odpowiednimi szkiełkami) na tym powiększeniu jest o niebo lepszy !
Dodaje dwa zdjęcia (wiem, że ich jakość pozostawia wiele do życzenia) jedno papieru (oba o powiększeniu 40x) i mój preparat cebulowy".
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Problem z obiektywem 40x i oświetleniem Koehlera

Post autor: planapo »

cos z nim jest na 100% nie tak, ten zielony kolor i takie problemy z ustawieniem czegokolwiek nie sa na miejscu.

wykrec obiektyw z mikroskopu i zrob dokladniejsze zdjecia: front, tyl i pod swiatlo (z jasnym czystym tlem), zobaczymy moze sie cos wyjasni, ale trzeba brac pod uwage zakup nowego achromata pzo na allegro - w okolicach 50 zl spokojnie sie z czasem kupi. mam sprawdzonych sprzedawcow, moge polecic - allegro 1696353 ten pisal ze ma obiektywy pzo, sprawdzony jest tez ten allegro 18654398
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: Problem z obiektywem 40x i oświetleniem Koehlera

Post autor: pawelcanon36 »

Może nie widzisz krawędzi przysłony polowej ponieważ kondensor jest nie wycentrowany. Od kondensora powinny wychodzić takie dwa pokrętła które służą do jego centrowania, spróbuj nimi pokręcić jednoczenie zmieniając wysokość kondensora przy zamkniętej przysłonie polowej. Może wtedy uda ci się ją znaleźć. Jeśli chodzi o obiektyw to prawdopodobnie faktycznie jest on uszkodzony ale przychodzi mi do głowy jeszcze jeden pomysł. Widziałem kiedyś rewolwery z zamontowanymi za obiektywami filtrami barwnymi, sprawdzi czy może za ob.40x niema jakiegoś zielonego filtra.
lobo112
Posty: 35
Rejestracja: 12 lut 2012, o 14:05

Re: Problem z obiektywem 40x i oświetleniem Koehlera

Post autor: lobo112 »

Dodaje dodatkowe zdjęcia. Myślę, że to może być faktycznie rozwarstwienie o którym pisaliście. Gdyż gdy ustawie oko pod takim kątem aby widzieć obraz z tego jasnego kółka to obraz jest w normalnych kolorach.
Zauważyłem jeszcze jedną dziwną (moim zdaniem) rzecz. Obraz zaczyna nabierać ostrości (w cudzysłowie bo ostrość to dużo powiedziane) dopiero gdy stolik jest mocno oddalony od obiektywu. Na oko to oddalenie stolika od obiektywu jest na około 3/4 ewentualnie 1/2 maksymalnego oddalenia. Jednak (o ironio) pomimo tego, że obiektyw jest mocniejszy to powiększenie jest w tej sytuacji jest porównywalne albo mniejsze niż przy 10x (dokładnie nie określę bo jakość nie pozwala).
Awatar użytkownika
sebba28
Posty: 597
Rejestracja: 11 sty 2010, o 23:11

Re: Problem z obiektywem 40x i oświetleniem Koehlera

Post autor: sebba28 »

Wygląda na uszkodzony ,możesz sprobowac go rozkrecic i wtedy popatrzec co z tymi soczewkami jest nie tak.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość