gatunek i jego definicje

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
mysia1626
Posty: 34
Rejestracja: 26 lut 2012, o 22:59

gatunek i jego definicje

Post autor: mysia1626 »

mam zrobic prezentacje dotyczace gatunku i róznych jego definicji. potencjalnie proste ale kompletnie nie wiem jak mam to zrobic.znalazłam kilka ksiazek ale tam jest jakos tak poinnemu napisane. w necie szukalam przewaznie wszedzie jest inaczej. Prosze kogos kto sie na tym zna o pomoc bo ja mam pustke
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: gatunek i jego definicje

Post autor: malgosi35 »

Pierwszym i najważniejszym wyróżnikiem gatunku jest zdolność do krzyżowania się i wydawania płodnego potomstwa.

Nawet jeśli określone populacje są do siebie bardzo podobne, ale w genotypie nagromadziły się zmiany wykluczające możliwość wydania płodnego potomstwa to populacje te zaliczymy do odrębnych gatunków.

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Mieszaniec
Zdarzają się i odwrotne sytuacje.
Tak było w przypadku lucerny.
Medicago falcata i medicago sativa to przez długi czas były w systematyce oddzielne gatunki. Róznią się pokrojem, kształtem liści, wielkością liści, systemem korzeniowym, kolorem kwiatów.
W dzisiejszej systematyce mamy Medicago sativa ssp. sativa i medicago sativa ssp. falcata (jeden gatunek) i ich wspólnego płodnego mieszańca Medicago sativa ssp. media.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości