lekarski czy farmacja? POMOCY!

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Stworek
Posty: 229
Rejestracja: 30 paź 2009, o 18:00

lekarski czy farmacja? POMOCY!

Post autor: Stworek »

Cześć wszystkim!
Jestem Kinga i w maju zdaję maturę. Zastanawiam się nad dwoma kierunkami - lekarskim i farmacją. Oba mnie interesują i nie wiem który z nich będzie odpowiednim wyborem. Ostatnio słyszałam, że po farmacji nie ma już pracy. Czy ktoś mógłby w stanie mi pomóc w wyborze? Bardzo proszę o opinie.

Za wszystkie rady z góry dziękuję,
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Glina
Posty: 892
Rejestracja: 13 wrz 2010, o 12:50

Re: lekarski czy farmacja? POMOCY!

Post autor: Glina »

Najpierw napisz maturę później się zastanawiaj.
zimnazośka
Posty: 127
Rejestracja: 28 kwie 2009, o 22:10

Re: lekarski czy farmacja? POMOCY!

Post autor: zimnazośka »

mam taki sam dylemat ale na razie to chyba nie jest najważniejsze. Trzeba napisać jak najlepiej, a potem będzie czas na zastanawianie się co jest lepsze i dlaczego. Oby tylko napisać na tyle, żeby móc wybierać między tymi kierunkami!

Ja odkrywam kolejne zalety farmacji (pierwotnie brałam pod uwagę tylko lek) np. że jednak to całe kształcenie trwa krócej, mniejsza odpowiedzialność i dużo możliwości pracy.
zimnazośka
Posty: 127
Rejestracja: 28 kwie 2009, o 22:10

Re: lekarski czy farmacja? POMOCY!

Post autor: zimnazośka »

Glina, pierwsze podejście czy kolejne?Wyczuwam znajomy sceptycyzm
Stworek
Posty: 229
Rejestracja: 30 paź 2009, o 18:00

Re: lekarski czy farmacja? POMOCY!

Post autor: Stworek »

oj. o maturę też się martwię, ale uczę się do niej sumiennie.
kerq
Posty: 114
Rejestracja: 26 lut 2012, o 14:23

Re: lekarski czy farmacja? POMOCY!

Post autor: kerq »

cóż zależy na czym konkretnie Ci zależy - wg mnie praca farmaceuty(tego w aptece) bardzo przypomina prace sprzedawcy. farmacja to tez sama pamięciowa i chemia.

jako lekarz posiada sie wiekszy prestiż, bez wielkich inwestycji mozna stosunkowo duzo zarobic- oczywiscie wymaga to duzo pracy- jednak jak sie chce to sie zarobi.


jako farmaceuta bez wlasnej apteki(aptek) trudno bedzie o wieksze zarobki. ale fakt faktem, ze posiadajac te kilka aptek mozna nic nie robic i leżec na pieniądzach .

ja osobiscie wybralbym lekarski, ale najpierw trzeba sie dostac . ^^ powodzenia
Awatar użytkownika
asiula9222
Posty: 461
Rejestracja: 4 wrz 2010, o 11:58

Re: lekarski czy farmacja? POMOCY!

Post autor: asiula9222 »

Większy prestiż. O MaMO! Tak wybierz kierunek o duużym prestiżu.
Stworek
Posty: 229
Rejestracja: 30 paź 2009, o 18:00

Re: lekarski czy farmacja? POMOCY!

Post autor: Stworek »

Bardziej raczej zależy mi na lekarskim. Od II gim. tak jakoś mnie to wciągnęło. Jednak w ciągu ostatnich miesięcy dużo słyszałam rad, że może jednak farmacja. Zastanawiałam się, czytałam i farmacja też mi się podoba. Moje obawy dotyczą czy sam upór wystarczy by ukończyć te studia. Ciągnie mnie do pomocy ludziom, fascynuje mnie świat medycyny, ale. No właśnie.
Może znacie kogoś na lekarskim albo sami jesteście studentami tego kierunku? Jakie są realia?

Cały czas myślę o tym, czy się dostanę. Dlatego tak uparcie się uczę, przypominam sobie wiadomości i nastrajam się pozytywnie.
kerq
Posty: 114
Rejestracja: 26 lut 2012, o 14:23

Re: lekarski czy farmacja? POMOCY!

Post autor: kerq »

mów co chcesz ale lekarze w polsca sa bardzo szanowani . poza tym jako lekarz Ty i Twoje dzieci wchodzicie do kazdego innego lekarza bez kolejki, nawet jesli chciałbys zaczekać (wiem bo sam jestem synem 2 lekarzy D)
Stworek
Posty: 229
Rejestracja: 30 paź 2009, o 18:00

Re: lekarski czy farmacja? POMOCY!

Post autor: Stworek »

więc zostanę lekarzem, hehe

a Ty też myślisz o tym zawodzie, kerq?
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: lekarski czy farmacja? POMOCY!

Post autor: Stalowy »

Stworek, najtrudniej na medycynę się dostać, moim zdaniem - utrzymać potem to pikuś. Nie znaczy to bynajmniej, że jest mało nauki, bo jest jej naście razy więcej niż w liceum - jednak widzi się w końcu SENS tej nauki. Nie jakieś tam porosty czy gąbeczki. Człowiek. Cały czas człowiek. Oglądany z różnych stron, okiem różnych dziedzin medycznych. Samo w sobie jest tak pasjonujące, że nie dostrzega się tego ile tego jest

Co do farmacji za to (oceniam po bliskich kontaktach z kilkoma obecnymi i byłymi studentami), jest to cholernie trudny kierunek, często trudniejszy od medycyny - dużo więcej pamięciówki, która (przynajmniej dla mnie) nie jest tak ciekawa. Dodatkowo bardzo boli to, że wiedza zdobyta na studiach przyda się w 3%? 5%? Tak często niestety zawód farmaceuty sprowadza się do sprzedawania. Co jest bardzo smutne w porównaniu z systemem zdrowia na zachodzie (gdzie farmaceuta bardzo ściśle współpracuje z lekarzem).

Trzeba jednak też pamiętać, że farmacja to PEWNA i SPOKOJNA praca dla kobiety. Nie zawsze można to powiedzieć o zawodzie lekarza.
Stworek
Posty: 229
Rejestracja: 30 paź 2009, o 18:00

Re: lekarski czy farmacja? POMOCY!

Post autor: Stworek »

Dzięki Stalowy!
Mógłbyś powiedzieć mi coś o relacjach panujący między studentami lekarskiego? Czy to prawda, że wśród nich panuje wyścig szczurów, niezdrowa rywalizacja itd.? Bo widzisz, chyba najbardziej boję się o takiego typu sprawy.
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: lekarski czy farmacja? POMOCY!

Post autor: Stalowy »

Zależy to od b. wielu czynników. Możesz pójść na super prestiżową uczelnię, z bardzo wysokim progiem i trafić na tak niesamowicie klawych i równych ludzi w grupie, że to się w pale nie mieści. A możesz pójść na koniec świata do Zabrza, które przyjmuje wszystkich biednych wyrzutków z dolnych granic punktowych i trafić na bandę samolubnych pyszałków

Nic nie jest regułą. Jedyne co sam zaobserwowałem to to, że na stomie panuje troszeczkę zdrowsza atmosfera niż na leku, ludzie się mniej spinają, jest mniej sprzeczek i kłótni o jakieś pierdoły. Co oczywiście nie jest regułą, u nas też bywa czasem nie-po-chrześcijańsku

Za to z tego co mi dziewczyna opowiadała (studiowała rok farmę w Sosnowcu), to tam dopiero się działo, jak się trafiło kilka grup po 20 dziewczyn. Możesz sobie tylko wyobrazić rywalizejszyn, nogi podstawejszyn i oczy wydłubejszyn jedna drugiej
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości