Kolor Krwi - czym różni się krew ciemna od jasnej?

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
SuperLajtStar
Posty: 1
Rejestracja: 15 mar 2012, o 15:15

Kolor Krwi - czym różni się krew ciemna od jasnej?

Post autor: SuperLajtStar »

Witam Serdecznie ,
nie wiedziałam dokładnie , gdzie się o to zapytać , ten dział wydaje mi się odpowiedni. Mianowicie chciałabym zapytać się o to , czym różni się krew ciemna od jasnej ? Nie mówię , że jasna to biała a ciemna to czarna po prostu nie mam pojęcia, a odpowiedzi znalezione w innych źródłach mnie dobijały . Może są poprawne , ale nie wiem czy na pewno. Ja myślę ,że chodzi o to , czy krew jest bardziej natleniona czy mniej , że od tego kolor zależy. Przy niedokrwistości będzie w skali czerwoności bledszy. Gdy hemoglobina jest niedotlenowana krew ma odcień ciemniejszy. Mamy wówczas do czynienia z sinicą. W przypadku silnej niedokrwistośći sinica może nie być widoczna, gdyż hemoglobiny jest zbyt mało aby wpływała ona na kolor skóry i śluzówek, które są wtedy blade.

zaś są jeszcze takie odpowiedzi :
- zależy od koloru skóry
- jeśli jest pobierana z tętnic to jasna , jeśli z żyły to ciemna
- zależy od ilości czerwonych krwinek zawartych we krwi. Im więcej krwinek czerwonych tym krew jest bardzo czerwona

nie wiem na prawdę , proszę o pomoc
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Kolor Krwi.

Post autor: Stalowy »

SuperLajtStar, odpowiedź 2.

Jeżeli zranisz sobie powiedzmy skórę albo jeżeli krew Ci leci z nosa - to jest ona ciemnowiśniowa, NIEUTLENOWANAi wypływa leniwie, powolutku.

Tymczasem rany z tętnicy charakteryzują się bardzo gwałtownym, pulsacyjnym i powtarzalnym (w rytm uderzeń serca) wypływem jasnej - UTLENOWANEJ krwi.

Więcej krwinek czerwonych nie wpłynie na barwę jako taką krwi ale może znacząco wpłynąć np. na jej gęstość. O ile wiem, kolor skóry nie ma nic do znaczenia. Te same krwinki tu i tu
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości