heterotrofizm u bakterii

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
whirl
Posty: 17
Rejestracja: 18 lip 2011, o 15:10

heterotrofizm u bakterii

Post autor: whirl »

Witam, mam następujące zadanie:
Jedną z pierwszysch i dziś już praktycznie nieistniejącą formą odżywiania bakterii było odżywianie heterotroficzne. Podaj jedną przyczynę, która spowodowała, że ten rodzaj odżywiania komórek bakteryjnych praktycznie przetrwał do dziś tylko u bakterii wodnych i glebowych.
Proszę o odpowiedź do tego zadania wraz z objaśnieniem. Z Góry dziękuje.
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: heterotrofizm u bakterii

Post autor: zoo_ »

Naprowadzenie:
zastanów się jakie są warunki, co jest konieczne bakteriom (i innym organizmom auto-) aby mogły być autotroficzne, a potem pomyśl którego czynnika brak w glebie i w głębiach wody
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: heterotrofizm u bakterii

Post autor: Stalowy »

whirl, skąd to pytanie? :O

Bakterie przecież PRZEDE WSZYSTKIM są heterotroficzne. Jeżeli to nie np. E.Coli żywiące się resztkami pokarmu w jelitach, to np. S. Mutans albo L. Acidophilus jedzące nasze ząbki albo P. Pneumoniae jedzący nasze płucka
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: heterotrofizm u bakterii

Post autor: zoo_ »

Stalowy, a bo to pierwszy raz. na maturze nie ważne, czy pytanie w ogóle ma biologiczny sens i jest potwierdzone w rzeczywistości. Liczy się dobrze sformułowana odpowiedź i słówko klucz. eh, życie
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: heterotrofizm u bakterii

Post autor: Stalowy »

Tzn. Ja rozumiem, że są bakterie i auto i heterotroficzne . Ale jestem ciekaw skąd wniosek, że te heterotroficzne są w zaniku? :O

Sensownym sformułowaniem byłoby po prostu: czemu bakterie żyjące w glebie i morskich głębinach są heterotroficzne?

Wciskanie tego typu kitu, że występują PRAKTYCZNIE TYLKO tam jest przykre Stąd moje pytanie: skąd jest to pytanie. Bo jeżeli CKE, to tracę wiarę po raz kolejny z wiary już utraconej w tę placówkę
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: heterotrofizm u bakterii

Post autor: AnnaWP »

Ogromne mnóstwo bakterii żyjących w naszym ciele są heterotrofami, podobnie wiele bakterii glebowych korzysta np. z martwych tkanek.

Trudno odpowiedzieć na pytanie bez sensu.
Heterotrofia dziś jest troszkę inna niż ta, która była na początku". Wtedy korzystaliśmy ze spontanicznie powstających związków organicznych, teraz heterotrofy korzystają z ciał innych organizmów, albo w całości, albo z ich fragmentów, za życia lub po śmierci. Ale heterotrofia ma się wyśmienicie, u bakterii również.

Na pewno dobrze przepisane pytanie?
Bo tak zastanawiam się, gdzie bakterie sobie siedzą. W wodzie, w glebie i w/na ciałach innych organizmów, ew. mogą też siedzieć na powierzchni obiektów, ale to w zasadzie niczego nie zmienia. Skoro glebowe i wodne uznali za zanikające", te w organizmach pominęli, a są też heterotroficzne, to gdzie w końcu są wszystkie bakterie ich zdaniem?
kasia90010
Posty: 35
Rejestracja: 14 paź 2010, o 16:52

Re: heterotrofizm u bakterii

Post autor: kasia90010 »

to zadanie pochodzi z książki Witowskiego

klucz do niego brzmi:
Cząsteczki związków organicznych są zbyt duże, by wchłaniać je przez ścianę i błonę komórkową, stąd trawienie odbywało się na zewnątrz wzrost liczby organizmów w środowisku pierwotnym spowodował brak wolnych związków organicznych.

dla mnie totalna porażka. ta pierwsza odpowiedź moim zdaniem nie jest nawet odpowiedzią na pytanie

większość zadań Witowskiego jest dobra do ćwiczeń, natomiast klucz to totalna klapa. dużo odpowiedzi źle sformułowanych, niektóre zawierają nawet błędy rzeczowe.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: heterotrofizm u bakterii

Post autor: AnnaWP »

Trawienie zewnątrzkomórkowe też jest heterotrofią.
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: heterotrofizm u bakterii

Post autor: zoo_ »

AnnaW_UO pisze:Trawienie zewnątrzkomórkowe też jest heterotrofią.
Ale co ma do tego życie w wodzie i glebie?
Faktycznie jakoś niezbyt to współgra z zadanym pytaniem. Mnie jedyne co by przyszło do głowy to brak dostępu do światła w glebie i głębiach wody, dlatego nie mogę byc autotroficzne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości