Miareczkowanie kwasu solnego zasada sodową

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Borys82
Posty: 6
Rejestracja: 20 mar 2012, o 12:40

Miareczkowanie kwasu solnego zasada sodową

Post autor: Borys82 »

Chce obliczyć stężenie procentowe kwasu solnego w wannie do trawienia elementów przed ocynkowaniem.

Robię 10% roztwór NaOH jako titrant, oranż metylowy jako wskaźnik.

Odmierzam 10 cm³ HCl i rozcieńczam do 100cm³, dodaje 4 krople oranżu. zaczynam miareczkować, używam mieszadła magnetycznego.

I tu się pojawia problem, bo na każdym forum piszą ze powinno się zmienić z koloru pomarańczowego na czerwony, a mi się zmienia na zielony i wyniki trochę mi skaczą, jednego dnia mam 22% innego 20% a jeszcze innego 24%. nikt nie dolewa kwasu do wanny wiec stężenie powinno maleć, a nie skakać.

Dziękuje za wszelką pomoc.
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Miareczkowanie kwasu solnego zasada sodową

Post autor: Batha »

na zielony? Może masz inny wskaźnik? Bo oranż nie ma prawa być zielony.

R-r NaOH może pochłaniać CO2 z powietrza. A czemu podajesz w stężeniu %, a nie molowym?
Borys82
Posty: 6
Rejestracja: 20 mar 2012, o 12:40

Re: Miareczkowanie kwasu solnego zasada sodową

Post autor: Borys82 »

bo ludzie ktorym to przekazuje nie sa chemikami, a lubia wiedziec co sie dzieje z kwasem. w specyfikacji do trawienie elementoewstalowych tez podali w procentach min i max

sprawdze doklsdnie ale wydaje mi sie ze to oranz, bo z tego co sie orientuje do kwasu solnego masz dwa ktore sie dodaje, oranz i chyba fenoloftaleiny

stezenie tych kwasow jest 10% - 20% i nie wiem czy dla mocnych kwasow ten wskazniok moze zachowywac sie inaczej

a na jaki kolor sie powinno zmienic po dodaniu fenoloftaleiny

moj wskaznik ma kolor czerwony, wiec moze jest zle rozrobiony, nie ja go rozrabialerm
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Miareczkowanie kwasu solnego zasada sodową

Post autor: Batha »

jeśli dodałeś oranżu i fenoloftaleiny, to mógł powstać zielony (żółty+malinowy). najlepiej do czystej wody dodaj po 2 krople każdego ze wskaźników, dodaj zasady, i zobacz jaki przyjmie kolor.

a masz możliwość określenia składu roztworu z wanny? Bo może ujawni to jakieś zanieczyszczenia i wszystko się wyjaśni
Borys82
Posty: 6
Rejestracja: 20 mar 2012, o 12:40

Re: Miareczkowanie kwasu solnego zasada sodową

Post autor: Borys82 »

zanieczyszczenia sa na 100%:P

a czy z samej fenoloftaleiny tez zmieni sie na zielony

w wannie powinno byc tylko HCl rozcienczany woda ale nie znam dokladnego skladu tego co mi przywiezli 2 tyg temu, a od tamtego czasu jest duzo dodatkow z innych kapieli:

1. NH4Cl i ZnCl2
2. NaOH i RUMIL (środek odtłuszczający)

no i oczywiscie cynk i to co jest dodawane do stopu cynku ktorego uzywamy

jak dostane klucz do labu to sprawdze bo moze moja poprzedniczka cos mi pomieszala przekazujac informacje

wiec jak widac sklad wanny jest dosc malo klarowny
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Miareczkowanie kwasu solnego zasada sodową

Post autor: Batha »

a czy z samej fenoloftaleiny tez zmieni sie na zielony
fenoloftaleina w środ zasadowym jest malinowa. W pozostałych: bezbarwna

NH4Cl, ZnCl2 też będą reagować z NaOH
może wody raz trochę odparuje, potem przyjdzie więcej osób, wilgotność wzrośnie i coś się skropli- nie mam już pojecia
Borys82
Posty: 6
Rejestracja: 20 mar 2012, o 12:40

Re: Miareczkowanie kwasu solnego zasada sodową

Post autor: Borys82 »

już wiem że jakiś osad się wydziela w postaci zielonych fusów, a roztwór jest pomarańczowy

a jeszcze mam jedno pytanie, jak rozrabiam roztwór NaOH 10% to po wymieszaniu z woda do 200ml zawsze poziom roztworu opada. czy mam dolać wody dopełniając do 200ml czy zostawić
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Miareczkowanie kwasu solnego zasada sodową

Post autor: Batha »

Borys82, jeśli chodzi Ci o konkretne, wyliczone stężenie procentowe, to nie.
Borys82
Posty: 6
Rejestracja: 20 mar 2012, o 12:40

Re: Miareczkowanie kwasu solnego zasada sodową

Post autor: Borys82 »

do miareczkowania rozrabiam 10% roztwór

dosypuje 22,1g NaOH i zalewam do 200ml w kolbie

raczej do miareczkowania potrzeba konkretnego stężenia, ok 1ml opada i sądze że jest to spowodowane ilością wsypanego granulatu
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Miareczkowanie kwasu solnego zasada sodową

Post autor: Batha »

nie, nie tak
"uzupełnianie do kreski stosuje się, gdy mamy podane stężenie molowe, a Ty masz procentowe, to musisz inaczej.

Do 22,1g NaOH musisz dodać 1989,g wody. Wtedy powinno być ok
A najlepiej, żebyś do nastawiania miana użył innej substancji- NaOH jest higroskopijny, więc chłonie wilgoć z otoczenia, więc może się zmienić jego masa podczas ważenia. R-r NaOH pochłania CO2 z powietrza, więc kolejne zafałszowanie.
chyba, że nie zależy Ci na dokładnych wynikach
Borys82
Posty: 6
Rejestracja: 20 mar 2012, o 12:40

Re: Miareczkowanie kwasu solnego zasada sodową

Post autor: Borys82 »

jesteś pewien że ci się przecinek nie walnął 1989 to prawie 2 litry, a ja leje do kolby 200ml

co ciekawe w cynkowniach co bylem to używali NaOH albo jako granulatu i se rozrabiali albo jako naważki NaOH

procent w tą czy w tą to i tak nie robi różnicy. przy 10-12% kwasu to się go wymienia

a poza tym 10% to ok 2,7 mola wiec to jest porównywalne i można tak zrobić. ja i tak obliczałem najpierw dla 2,7 mola, więc te 22,1 g jest dla 2,7 mola i z tego wychodzi 10% roztwór
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości