redoksy

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
maargarett
Posty: 5
Rejestracja: 18 mar 2011, o 09:25

redoksy

Post autor: maargarett »

Mam pytanie odnoście równań redoks. Jeśli piszemy równania połówkowe, to bierzemy pod uwagę jony, prawda? Ale np.H2S jako słaby kwas mam zapisywać w równaniu już nie jako jony H+ i S2- tylko jako H2S?
japoneczka
Posty: 41
Rejestracja: 14 wrz 2011, o 13:58

Re: redoksy

Post autor: japoneczka »

nie rozumiem za bardzo Twojego problemu, pokaż przykład z którym masz problem.
folly222
Posty: 63
Rejestracja: 23 sie 2012, o 12:09

Re: redoksy

Post autor: folly222 »

Jest jakaś zasada, gdy w zadaniu mam podane cząsteczki/jony i wam wybrać które mogą/nie mogą być utleniaczem/reduktorem czy po prostu trzeba to wykuć ?
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: redoksy

Post autor: Wendigo »

Dany związek czy jon może być zarówno utleniaczem jak i reduktorem, wszystko zależy od warunków reakcji. Każdy przypadek traktujemy indywidualnie, a przy ustalaniu przebiegu kierujemy się potencjałami standardowymi. Sprecyzuj pytanie, jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej.
Awatar użytkownika
anulkax7
Posty: 174
Rejestracja: 30 maja 2009, o 21:45

Re: redoksy

Post autor: anulkax7 »

maargarett, odnośnie pierwszego pytania- w formie jonowej zapisujemy tylko mocne elektrolity- czyli te, które ulegają dysocjacji w wodzie. Słabe elektrolity (czyli właśnie Twój siarkowodór) zapisujemy w formie cząsteczkowej, tzn. H2S.
Nie jestem pewna, czy o to Ci chodziło, w razie czego pytaj

folly222, utleniacz się redukuje przechodzi na niższy stopień utlenienia (przyjmuje elektrony). Tzn, że jeżeli dany jon może obniżyć swój stopień utlenienia, to może być utleniaczem Na przykładzie: Mn na +7 stopniu utlenienia jest bardzo mocnym utleniaczem, ponieważ może zejść do +4 lub +2 stopnia utlenienia. Natomiast Mn na +2 stopniu utlenienia już niżej zejść nie może, dlatego nie może być utleniaczem dla innych związków.
Oczywiście z reduktorami jest dokładnie na odwrót
Jeśli masz dodatkowe pytania- pisz
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości