Przewodność mocnych elektrolitów

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
lenka88
Posty: 3
Rejestracja: 2 kwie 2012, o 21:18

Przewodność mocnych elektrolitów

Post autor: lenka88 »

Witam, mam problem z interpretacją wyników pomiarów przewodności elektrolitycznej roztworu kwasu solnego. Zrobiłam pomiary przewodności w 4 stężeniach roztworu i przewodność graniczna z obliczeń wyszła ok. 0,0380, a wartość tablicowa to 0,0426 i nie potrafię określić co mogło być przyczyną błędu, roztwory zostały wykonane z należytą dokładnością, czujnik był dobrze zanurzony w roztworze, naczynko dobrze płukane. Więc nie mam pojęcia co mogło być powodem tak dużej różnicy. Może ktoś spotkał się z podobnym zjawiskiem, bardzo proszę o wszelkie wskazówki.
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Przewodność mocnych elektrolitów

Post autor: Batha »

zwal winę na stare odczynniki, stare urządzenie pomiarowe itp. Musisz poruszyć wyobraźnię. Nawet możesz troszkę podkolorować
lenka88
Posty: 3
Rejestracja: 2 kwie 2012, o 21:18

Re: Przewodność mocnych elektrolitów

Post autor: lenka88 »

Niestety takie tłumaczenie nie przejdzie, sprzęt był nowy, a roztwory no cóż, faktycznie nie jestem w stanie sprawdzić kiedy były przygotowywane i jakie jest ich faktyczne stężenie ale takie tłumaczenie nie zostanie przyjęte. Zastanawiałam się czy może być jakiś inny powód, poza oczywiście błędem eksperymentatora, który może być przyczyną takiego systematycznego błędu pomiaru.
ногомас

Re: Przewodność mocnych elektrolitów

Post autor: ногомас »

Asystentom czasem kapnie odczynnika za mało. Ale przecież kto by się przejmował.

A wychodziła zależność pomiędzy wynikami w 4 pomiarach? Jeśli jest zależność, to znaczy że błąd wynika ze złych stężeń, bądź zanieczyszczeń lub obecności czegoś innego w roztworze
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Przewodność mocnych elektrolitów

Post autor: Batha »

a niepewność pomiarowa jest duża? Bo jak nie, to nie ma się czym przejmować
lenka88
Posty: 3
Rejestracja: 2 kwie 2012, o 21:18

Re: Przewodność mocnych elektrolitów

Post autor: lenka88 »

Niepewność pomiarowa wyszła około 3 procent, i przewodność molowa jest istotnie związana zależnością liniową z pierwiastkiem ze stężenia. Dziękuje bardzo za pomoc. I jeszcze jedno pytanie, zakładając ze to roztwór podstawowy miał nieco inne stężenie niż powinien, bo to chyba najbardziej prawdopodobne, to można jakoś oszacować ile musiałby się różnić, aby wyszły takie wyniki?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości