Układ krwionośny u pijawek

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Awatar użytkownika
muffina
Posty: 46
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 20:28

Układ krwionośny u pijawek

Post autor: muffina »

Jako pierwsze szukałam informacji na temat czy pijawki posiadają układ krwionośny jak reszta pierścienic.
Następnie znalazłam ,że owszem jednak jest on otwarty a krew bezbarwna i pozbawiona barwników oddechowych.

A i jeszcze jedno tak na marginesie zastanawia mnie czy inne zwierzęta posiadają podobnie jak człowiek na powierzchni erytocytów określone antygeny .
Jeśli tak jak to się ma do odżywiania pijawek ( pobierania wraz z pokarmem krwi o innych antygenach)

Liczę ,że rozwiejecie moje wątpliwości
kopaczsiarki
Posty: 6
Rejestracja: 7 paź 2012, o 17:26

Re: Układ krwionośny u pijawek

Post autor: kopaczsiarki »

Układ krwionośny pijawek właściwych jest pochodną celomy i stanowi po prostu układ jej zatok i kanałów, i posiada własny nabłonek celomatyczny, głównymi naczyniami są grzbietowe, które pewni w części głowowej funkcję serca oraz brzuszne. Oba naczynia łączy w przebiegu całego ciała sieć naczyń poprzecznych. Co do pobierania krwi i niezgodności. Jak wiadomo układ krążenia i pokarmowy nie mają wspólnego otworu, więc nie bardzo rozumiem, jak miałaby się ta krew mieszać. Hirudinea pobierają pokarm dzięki ząbkom w jamie gębowej/ bądź po prostu wynicowanym elementom gardzieli jak ryjek/szczęki. Skąd pokarm trafia do przełyku, w którego przebiegu są wole- magazyny pokarmu, zawierające hirudynę, symbiotyczne bakterie, witaminy. Dalej jelita, na koniec otwór odbytowy na grzbietowej stronie ciała. Z tego co wiem, ogólnie w osoczu w przypadku pierscienic może ona zawierać po prostu barwniki oddechowe jak hemoglobina, hemoerytryna, chlorokruoryna, poza tym u Echiura pojawiają się oprócz hemoglobiny erytrocyty (hemocyty), ale nie dotarłam do informacji, żeby brały udział w reakcjach odpornościowych na obce grupy krwi. Ad rem, skoro pobrana krew nie miesza się z ich własną nie ma nad czym dywagować, bo to tak jakby zjeść krwisty stek i martwić się o konflikt grup krwi.
Awatar użytkownika
muffina
Posty: 46
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 20:28

Re: Układ krwionośny u pijawek

Post autor: muffina »

Dziękuję kopaczsiarki
Mam rozumieć ,że tak jak pisałam układ krwionośny pijawek jest otwarty?

Może faktycznie przesadziłam z tymi wynurzeniami ,lecz nadal zastanawia mnie fakt czy u wszystkich zwierząt posiadających erytrocyty występują grupy krwi
kopaczsiarki
Posty: 6
Rejestracja: 7 paź 2012, o 17:26

Re: Układ krwionośny u pijawek

Post autor: kopaczsiarki »

O erytrocytach wspomniałam odnośnie Echiura, które należą do pierścienic, ale są zupełnie inną gromadą niż pijawki. Co do pijawek to wiem tyle, że barwniki są rozpuszczone w płynie celomatycznym. Elementami komórkowymi są jedynie amebocyty o właściwościach fagocytujących. oraz komówki botrioidalne. Niestety nie dotarłam do inf. o szczegółowym składzie płynu celomatycznego i krwi.
Jeśli chodzi o układ krążenia to stanowią go dwa układ krwionośny i system przestrzeni celomatycznych, które nie komunikują się ze sobą, tak jest u jednym z rzędów, u drugiego natomiast są tylko zatoki i kanały celomatyczne, więc tylko w tym drugim możemy mówić otwartym. Mam nadzieję, że zbytnio nie poplątałam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post