1) Przy częstościach występowania alleli p (A) i q (a) stosunek ilości wszystkich homozygot do ilości heterozygot w populacji idealnej ma się jak :
a) q2 / 2pq + p2
b) q2 / 2pq
c) q2 + p2 / pq
d) 2pq / q2 + p2
e) q2 + p2 / 2pq
2)W populacji poziomki stwierdzono występowanie 135 roślin o owocach czerwonych ( AA), 60 białych ( aa ) i 180 o owocach różowych (Aa). Określ frekwencję alleli i genotypów w tej populacji. Czy jest to populacja zrównoważona pod względem genetycznym
3) Woskowy nalot na liściach żyta jest determinowany przez jeden gen dominujący B. W populacji liczącej 3000 roślin, woskowy nalot wykazywało 480 roślin. Oblicz frekwencję alleli, genotypów i fenotypów w tej populacji
4) Które z wymienionych gatunków roślin są obcopylne
a ) ogórek, kapusta, marchew, pomidor, rzepak, burak cukrowy, brokół, pietruszka, jabłoń, żyto, lucerna
b) ogórek, marchew, cebula, leszczyna, żyto, kukurydza, pszenica, kapusta, brokół, rzepak, jabłoń, sałata
c) kapusta, marchew, cebula, żyto, kukurydza, ogórek, szpinak, jabłoń, dynia olbrzymia, konopie, rzepa
d) marchew, ogórek, fasola, cebula, kapusta, papryka, rzepa, burak cukrowy, szpinak,lucerna, por, len
Proszę was bardzo o pomoc i dziękuję
struktura populacji- błagam pomóżcie
-
- Posty: 12
- Rejestracja: 22 lut 2012, o 09:40
Re: struktura populacji- błagam pomóżcie
Zad. 1 Odp. E
Zad. 2
Dane:
liczba osobników AA = 135
liczba osobników Aa = 180
liczba osobników aa = 60
Szukane:
p = ? - frekwencja allelu A
q = ? - frekwencja allelu a
p2 = ? - frekwencja genotypu AA
q2 = ? - frekwencja genotypu aa
2pq = ? - frekwencja genotypu Aa
Czy jest to populacja zrównoważona pod względem genetycznym?
Obliczenia:
liczba osobników w populacji: 135 + 180 + 60 = 375
p2 = 135/375 = 0,36 = p = 0,6
q2 = 60/375 = 0,16 = q = 0,4
2pq = 180/375 = 0,48
Aby sprawdzić czy populacja znajduje się w równowadze pod względem genetycznym należy podstawić otrzymane wartości do równania Hardy-Weinberga:
p2 + 2pq + q2 = 1
0,36 + 0,48 + 0,16 = 1 = 1=1 = prawo Hardy-Weinberga zostało spełnione w związku z czym populacja ta znajduje się w stanie równowagi genetycznej.
Zad. 3
Dane:
Liczba roślin w populacji – 3000
Liczba roślin z woskowym nalotem (cecha warunkowana przez dominujący gen B) – 480
Szukane:
p = ? - frekwencja allelu B
q = ? - frekwencja allelu b
p2 = ? - frekwencja genotypu BB
q2 = ? - frekwencja genotypu bb
2pq = ? - frekwencja genotypu Bb
N = ? - ułamek roślin pokrytych nalotem (cecha fenotypowa, obejmuje rośliny o genotypach BB i Bb)
n = ? - ułamek roślin bez nalotu (tylko rośliny o genotypie bb)
Obliczenia:
N = 480/3000 = 0,16
n = 1 – 0,16 = 0,84 = q2 = n = 0,84 = q = 0,92 (w przybliżeniu)
p + q = 1 (z prawa Hardy-Weinberga) = p + 0,92 = 1 = p = 0,08 = p2 = 0,0064
2pq = 2*0,08*0,92 = 0,1472
Zad. 4
Odp. C
(do roślin samopylnych należą: pomidor, leszczyna, sałata, fasola, papryka, len zwyczajny)
Zad. 2
Dane:
liczba osobników AA = 135
liczba osobników Aa = 180
liczba osobników aa = 60
Szukane:
p = ? - frekwencja allelu A
q = ? - frekwencja allelu a
p2 = ? - frekwencja genotypu AA
q2 = ? - frekwencja genotypu aa
2pq = ? - frekwencja genotypu Aa
Czy jest to populacja zrównoważona pod względem genetycznym?
Obliczenia:
liczba osobników w populacji: 135 + 180 + 60 = 375
p2 = 135/375 = 0,36 = p = 0,6
q2 = 60/375 = 0,16 = q = 0,4
2pq = 180/375 = 0,48
Aby sprawdzić czy populacja znajduje się w równowadze pod względem genetycznym należy podstawić otrzymane wartości do równania Hardy-Weinberga:
p2 + 2pq + q2 = 1
0,36 + 0,48 + 0,16 = 1 = 1=1 = prawo Hardy-Weinberga zostało spełnione w związku z czym populacja ta znajduje się w stanie równowagi genetycznej.
Zad. 3
Dane:
Liczba roślin w populacji – 3000
Liczba roślin z woskowym nalotem (cecha warunkowana przez dominujący gen B) – 480
Szukane:
p = ? - frekwencja allelu B
q = ? - frekwencja allelu b
p2 = ? - frekwencja genotypu BB
q2 = ? - frekwencja genotypu bb
2pq = ? - frekwencja genotypu Bb
N = ? - ułamek roślin pokrytych nalotem (cecha fenotypowa, obejmuje rośliny o genotypach BB i Bb)
n = ? - ułamek roślin bez nalotu (tylko rośliny o genotypie bb)
Obliczenia:
N = 480/3000 = 0,16
n = 1 – 0,16 = 0,84 = q2 = n = 0,84 = q = 0,92 (w przybliżeniu)
p + q = 1 (z prawa Hardy-Weinberga) = p + 0,92 = 1 = p = 0,08 = p2 = 0,0064
2pq = 2*0,08*0,92 = 0,1472
Zad. 4
Odp. C
(do roślin samopylnych należą: pomidor, leszczyna, sałata, fasola, papryka, len zwyczajny)
-
- Posty: 3
- Rejestracja: 17 mar 2015, o 14:30
Re: struktura populacji- błagam pomóżcie
czy ktos moze mi pomoc z takim zadaniem: czy populacja roslin obcopylnych skladająca się z 50 roślin o genotypie AA i 50 roślin o genotypie aa jest w stanie równowagi genetycznej odp uzasadnij
Re: struktura populacji- błagam pomóżcie
Nie
A2 + 2Aa + a2.
Brakuje heterozygot.
A2 + 2Aa + a2.
Brakuje heterozygot.
-
- Posty: 3
- Rejestracja: 17 mar 2015, o 14:30
Re: struktura populacji- błagam pomóżcie
dziękuję. Mam również problem z takim zadaniem. Jaka będzie frekwencja wszystkich homozygot w pokoleniu F2 owsa, otrzymanym w wyniku krzyżowania dwóch homozygot przeciwstawnych pod względem 3 par alleli?
Re: struktura populacji- błagam pomóżcie
Co to znaczy wszystkich homozygot?
potrójnych, podwójnych, pojedynczych razem czy tylko potrójnych?
potrójnych, podwójnych, pojedynczych razem czy tylko potrójnych?
-
- Posty: 3
- Rejestracja: 17 mar 2015, o 14:30
Re: struktura populacji- błagam pomóżcie
własnie tez mnie to zastanawia? ale mam tyle podane w treści zadania, nic wiecej
-
- Podobne tematy
- Odpowiedzi
- Odsłony
- Ostatni post
-
- 10 Odpowiedzi
- 8877 Odsłony
-
Ostatni post autor: pawelsl
27 gru 2014, o 16:21
-
- 7 Odpowiedzi
- 9449 Odsłony
-
Ostatni post autor: Giardia Lamblia
19 wrz 2014, o 09:41
-
- 1 Odpowiedzi
- 8931 Odsłony
-
Ostatni post autor: AnnaWP
4 mar 2015, o 08:10
-
- 0 Odpowiedzi
- 11585 Odsłony
-
Ostatni post autor: ania16anula
7 kwie 2017, o 17:46
Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości