No i po maturze!

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii

Matura z biologii 2012 była:

Bardzo łatwa
14
9%
Łatwa
44
29%
Średnia
71
46%
Trudna
18
12%
Bardzo trudna
6
4%
 
Liczba głosów: 153

keehl
Posty: 251
Rejestracja: 18 paź 2009, o 21:09

Re: No i po maturze!

Post autor: keehl »

Lektom pisze:
No sorry ale jak w punkcie przecięcia osi jest coś innego niż zero to chyba jednak jest nie halo coś
zawsze tak robiłem i było dobrze. przesadzacie.
Ej ale bo chyba z komunikacją mamy problem, zaznaczyłeś w punkcie przecięcia osi X i Y inną wartość niż 0?
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: No i po maturze!

Post autor: Stalowy »

A czy ktoś powiedział, keehl, że ma pierwsza liczba być w punkcie przecięcia.?gt.

|
|
|
0 59 60 61
keehl
Posty: 251
Rejestracja: 18 paź 2009, o 21:09

Re: No i po maturze!

Post autor: keehl »

Spoko, jak dla mnie skala w tym twoim wykresie wynosi 59 i zamiast 60 powinno być 118.

Jakim cudem, skoro między tymi wszystkimi punktami na osi X jest taka sama odległość, między początkiem układu współrzędnych, a pierwszym punktem jest 59, a między kolejnymi dwoma punktami tylko 1.?

I tak, jeśli rysujesz tylko I ćwiartkę układu współrzędnych, to pierwszą liczbą na osi X jest 0 i jest to punkt przecięcia z osią Y. Bo punkt przecięcia osi to początek układu i zawsze jest to zero.

^
|
|
|
|||.|||
0 1 2 59 60 61

Tadam. Cyferki mi się rozjeżdżają, ale widać o co chodzi.
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: No i po maturze!

Post autor: Stalowy »

Na fizyce żadne kropki, kreski ani wielokropki nie są wymagane, jeżeli pierwszą wartością od której się zaczyna nie jest jak u Ciebie 1 tylko jak u mnie 59.

Niemniej to biola i rządzi się swoimi prawami - jak dla mnie taka wersja jaką przedstawiłem jest prawidłowa, Twoja również. Błędem jest zdecydowanie w miejscu zera zacząć już jakąś wartością, co do tego się zgadzam.
keehl
Posty: 251
Rejestracja: 18 paź 2009, o 21:09

Re: No i po maturze!

Post autor: keehl »

No nie wiem, mnie i na matmie i na biologii w ten sposób uczyli dobierać skalę i sorry chłopcy, ale wasza strategia jest dla mnie jakaś podejrzana. Bo od 0 do 59 i od 59 do 60 nie jest tak samo blisko, z której strony, biologicznej czy fizycznej, by nie spojrzeć. I nie zgadzam się, że można takie rzeczy olać tylko dlatego, że wykres obrazuje jakieś dane biologiczne. Biola to też mimo wszystko nauka ścisła i w pewnym stopniu na matmie się opiera - małym bo małym ale jednak.

Poza tym to brzydko wygląda i wali po oczach, a ja estetą jestem i już No ale jak twierdzicie, że punkty za to przyznają to spoko.
Ostatnio zmieniony 14 maja 2012, o 22:28 przez keehl, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Black Widow
Posty: 267
Rejestracja: 24 cze 2009, o 12:36

Re: No i po maturze!

Post autor: Black Widow »

|
|
|
|||.|||
0 1 2 59 60 61

to jest źle wyskalowane można w miejscu przecięcia zacząć
od 0 albo od 5 albo od 20, na osi y(jak i na osi x) można zacząć od dowolnej liczby ale podstawowa zasada jest taka, że musi być odliczane od miejsca przecięcia osi o tą samą wartość np. |
20|
15 |
10 |
5 ||||||
25 50 75 100
Ostatnio zmieniony 14 maja 2012, o 22:26 przez Black Widow, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Black Widow
Posty: 267
Rejestracja: 24 cze 2009, o 12:36

Re: No i po maturze!

Post autor: Black Widow »

keehl pisze:No nie wiem, mnie i na matmie i na biologii w ten sposób uczyli dobierać skalę i sorry chłopcy, ale wasza strategia jest dla mnie jakaś podejrzana. Bo od 0 do 59 i od 59 do 60 nie jest tak samo blisko, z której strony, biologicznej czy fizycznej, by nie spojrzeć.

absolutnie masz rację, na to na maturze właśnie zwracają uwagę, na skalowanie
Awatar użytkownika
Black Widow
Posty: 267
Rejestracja: 24 cze 2009, o 12:36

Re: No i po maturze!

Post autor: Black Widow »

równie i dobrze zacząć można na osi x-ów od 0(i kolejno odliczać o tę samą wartość np. 0 5 10 15, a na osi y-ów możemy zacząć od 50( i wtedy co 50, np. 50=1cm) i konsekwentnie
keehl
Posty: 251
Rejestracja: 18 paź 2009, o 21:09

Re: No i po maturze!

Post autor: keehl »

AAAAAAa nieeee sorry, nie da rady. W życiu nie zaakceptuję, że w punkcie przecięcia osi może być coś innego niż zero no błagam!

Odpowiadam na to wyżej:
Dobra, skala może być różna na osi x i y, ale początek układu współrzędnych to zawsze zero. Popatrz na swoją oś y - masz kolejno 25, 5, 10, 15.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: No i po maturze!

Post autor: AnnaWP »

Oczywiście że może. Wykres może pokazywać np. zmianę liczby urodzeń w latach 1900 - 2000. W miejscu przecięcia na OX będzie 1900 rok, a na osi Y może być 0 jeśli wykres jest wyskalowany na pełne wartości. Może też być np. 600.000 jeśli wartości na OY są np. 610.000 do 700.000.

Wykres można skalować dowolnie - to są tylko osi, mogą przedstawiać dowolny przedział czasowy, jak i dowolne zmienne.
Moim zdaniem prawidłowo wykonany wykres z wartościami na OY od 50 jest poprawny.
Wszystko zależy od wartości - trudno byłoby wyskalować wykres z wartościami 10.000 i 10.004 zaczynając od zera, a już wolę skalę od 10.000 niż te durne kropki.
Awatar użytkownika
Lektom
Posty: 1073
Rejestracja: 26 lis 2009, o 15:33

Re: No i po maturze!

Post autor: Lektom »

AnnaW_UO, dziękuje Ci, że w końcu jesteś mądrą osobą która zjawiła się tu na forum i poparła moją teorię :
Bo wykres ma przedstawiać po prostu różnice we wzroście plonów przy różnym dawkowaniu nawozu.


tak więc keehl, układ nie musi zaczynać się od 0
Awatar użytkownika
Stonechat
Posty: 110
Rejestracja: 7 lut 2007, o 18:38

Re: No i po maturze!

Post autor: Stonechat »

Paincake pisze:Matura z biologii napisana.
10:17? Zaczęliście pisać o 7:00?
ada15053 pisze:za to w operonie jest tabelka mowiaca o tym ze wszystkie euk maja mitochondria
Wg Villego niektórzy przedstawiciele Diplomonada np. giardia nie mają mitochondriów

Kod: Zaznacz cały

en.wikipedia.org/wiki/Giardia
ale wg Wikipedii teraz uważa się, że mają szczątkowe mitochondria (?- mitochondrial relics"). A ja myślę, że im jednak chodziło o erytrocyty.

Naprawdę się cieszę, że nie musiałam tego pisać
keehl
Posty: 251
Rejestracja: 18 paź 2009, o 21:09

Re: No i po maturze!

Post autor: keehl »

AnnaW_UO,
Wszystko zależy od wartości - trudno byłoby wyskalować wykres z wartościami 10.000 i 10.004 zaczynając od zera, a już wolę skalę od 10.000 niż te durne kropki.
Zaczynasz skalę dla osi Y od 10 000, a dla osi X powiedzmy od 5? W tym samym punkcie? I jakie są współrzędne tego magicznego punktu przecięcia osi?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości