Literatura medyczna dla licealisty

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
saravnessa
Posty: 12
Rejestracja: 21 maja 2012, o 21:59

Literatura medyczna dla licealisty

Post autor: saravnessa »

Witam wszystkich serdecznie!
Obecnie jestem uczennicą klasy trzeciej gimnazjum, jednak o medycynie myślę poważnie. Jestem zafascynowana neurologią, psychiatrią i neurofarmakologią. Oczywiście idę na biol chem w liceum, dodatkowo biorę korki przygotowujące do matury roz. z tych przedmiotów. Mam jednak wrażenie, że to nie wystarczy i chciałam w czasie wakacji uzupełniać swoją wiedzę o dodatkowe informacje. Do dyspozycji mam bibliotekę na UWMie, w domu nie mam problemów finansowych, więc zakup ewentualnej publikacji również nie sprawiłby żadnego problemu. Czy są jakieś konkretne książki, które moglibyście polecić dla licealistki, aby poszerzyć swoją wiedzę? Informacje w Internecie są elementarne, w dodatku nie uporządkowane. Byłabym Wam również wdzięczna za wszelkie wskazówki.

P.S. Proszę nie sugerować się moim avatarem nie jestem nawiną gimnazjalistką i doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że realia życia lekarza nie wyglądają jak w serialu. Mimo wszystko, pomarzyć można.) A za Greys Anatomy wręcz przepadam.
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Literatura medyczna dla licealisty

Post autor: Stalowy »

Nie sposób uczyć się z literatury medycznej nie mając podstaw biologii i chemii z liceum - po prostu nic Ci to nie da. Nie wspominając o neurologii i neurofarmakologii, co jest wystarczająco ciężką dziedziną nawet dla lekarzy

Zainteresuj się tematem psychologii w kontekście psychiatrii - to jedno zagadnienie nie będzie dla Ciebie zbyt ciężkie jak na ten etap edukacji - a psychiatria to 70% psychologii, więc. Korzystaj od tej strony
saravnessa
Posty: 12
Rejestracja: 21 maja 2012, o 21:59

Re: Literatura medyczna dla licealisty

Post autor: saravnessa »

Właśnie dlatego zaznaczyłam, że literatura na poziomie liceum. Jeżeli chodzi o psychologię, to już trochę się czytałam na temat psychologii klinicznej. Myślałam, żeby dowiedzieć się czegoś hm, bardziej przydatnego. Widzę że zostaje mi kupienie na zapas podręczników z biologii/chemii : D
Awatar użytkownika
ebiologia
Posty: 281
Rejestracja: 21 lip 2010, o 15:45

Re: Literatura medyczna dla licealisty

Post autor: ebiologia »

Ja gorąco polecam do nauki biologii Jedność i różnorodność PWN
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Literatura medyczna dla licealisty

Post autor: Stalowy »

saravnessa, w liceum nie będzie być może wiele stricte medycyny jako takiej. No ale niestety nie ma się co oszukiwać: matura to jeszcze nie to czego chcesz, o czym marzysz. Matura to taki mały szit, który stoi na Twojej drodze do marzenia. Będziesz na nią wyzywać, bo nie jest łatwa. No i tematycznie odbiega od tego co Cię interesuje. Niemniej warto na te 3 lata ochłonąć, trzymać się rzeczywistości - roślinek, grzybków itd. Żeby potem przez 6 lat studiów i resztę życia robić co się lubi

Powodzenia!
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Literatura medyczna dla licealisty

Post autor: zoo_ »

saravnessa pisze:Właśnie dlatego zaznaczyłam, że literatura na poziomie liceum.
Tyle, że literatura medyczna na poziomie liceum nie istnieje Co najwyżej możesz sobie poprzeglądać jakieś atlasy anatomiczne )

Dobra rada od cioci zoo_: jak chcesz dużo osiągnąć to postaw na samodzielną naukę a nie korepetycje. I nie myśl już o korkach w gimnazjum nie wiedząc, czy w ogóle będą Ci potrzebne
saravnessa
Posty: 12
Rejestracja: 21 maja 2012, o 21:59

Re: Literatura medyczna dla licealisty

Post autor: saravnessa »

Mam atlasy, będę z nich korzystać, dzięki! A korepetycje nie są z materiału, który omawiamy w szkole. Materiał jest przygotowany przez korepetytora specjalnie pod kątem matur rozszerzonych. Korepetycje będą uzupełniane oczywiście moją pracą, po prostu będę dostawać na tacy konkretne rzeczy, których powinnam się nauczyć. Ale wielkie dzięki! Nieco panikuję, po prostu chcę się już przygotować psychicznie na całe dni zakuwania . Żeby potem nie było wielkiego zaskoczenia.
Awatar użytkownika
ebiologia
Posty: 281
Rejestracja: 21 lip 2010, o 15:45

Re: Literatura medyczna dla licealisty

Post autor: ebiologia »

Zaskoczenie może i tak być, bo można być nieźle obkutym i np. nie trafić w klucz na maturze, więc wiedzieć za dużo to też nie dobrze -]
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Literatura medyczna dla licealisty

Post autor: zoo_ »

saravnessa pisze:A korepetycje nie są z materiału, który omawiamy w szkole. Materiał jest przygotowany przez korepetytora specjalnie pod kątem matur rozszerzonych.
A materiał na maturze jest materiałem w szkole.
saravnessa pisze: Korepetycje będą uzupełniane oczywiście moją pracą, po prostu będę dostawać na tacy konkretne rzeczy, których powinnam się nauczyć.
Właśnie. Uwierz, korepetytor nie musi Ci mówić, czego masz się uczyć. Od tego jest informator maturalny. A jeśli nie nauczysz się sama szukać informacji, łączyć ich i wyciągać wniosków to korepetytor nie pomoże : - )
Szkoda pieniędzy rodziców )
saravnessa
Posty: 12
Rejestracja: 21 maja 2012, o 21:59

Re: Literatura medyczna dla licealisty

Post autor: saravnessa »

Jasne że na maturze jest to, co jest w szkole. Z tym, że w pierwszej klasie liceum (zgodnie z nową podstawą) wszystkie profile mają taką samą ilość godzin - przez co przez rok będę miała TYLKO jedną godzinę chemii i jedną godzinę biologii tygodniowo, aby następnie w 2 i 3 mieć po godzinie, czasem dwie codziennie. Dlatego też chcę lecieć trochę szybciej z materiałem na korepetycjach, żeby w tej pierwszej klasie mieć już ogólne pojęcie a w kolejnych latach utrwalać sobie to, co wynoszę z korków. Mam sama szukać informacji - zgodzę się, właśnie dlatego to forum, właśnie dlatego zapytałam się o jakieś pomoce dla licealistów, Was, już doświadczonych i znających się na rzeczy .

Co do matury - jasne, że mogę nie trafić w klucz". Ale skąd mam wiedzieć jak to będzie, jedyne co mi zostaje to uczyć się i mieć nadzieję, że dam radę. Moim celem nie jest bycie obkutym a raczej rozumnym, bo zdaje się że w tym rzecz, żeby myśleć logicznie i klarownie. Nie uczę się tylko dla siebie. Uczę się dla potencjalnych przyszłych pacjentów, bo przecież stan wiedzy lekarza niekiedy decyduje o życiu człowieka. Plus nie chodziło mi o zaskoczenie przed maturą, a raczej po - kiedy studenci są zalewani ogromem nowych informacji i uczą się po 12 godzin dziennie.
Ostatnio zmieniony 22 maja 2012, o 14:03 przez saravnessa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ebiologia
Posty: 281
Rejestracja: 21 lip 2010, o 15:45

Re: Literatura medyczna dla licealisty

Post autor: ebiologia »

saravnessa, to trzymam kciuki, żeby Ci się udało zrealizować wszystkie plany i dostać się na medycynę
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Literatura medyczna dla licealisty

Post autor: zoo_ »

saravnessa, nie wiem jak ten system spełni swoje zadanie, bom nie wróżka (może stalowy? ), ale jakoś nie wydaje mi się, że nie bedzie się dało napisać matury bez korepetycji. No cóż, bylebyś rozsądnie do tego podeszła to oke (:
saravnessa
Posty: 12
Rejestracja: 21 maja 2012, o 21:59

Re: Literatura medyczna dla licealisty

Post autor: saravnessa »

Dać - da się wszystko, tylko z jakim skutkiem. Ciężko uczyć się na bieżąco mając codziennie i biologię i chemię, plus dodatkowe rozszerzenia z łaciny i fizyki medycznej, plus do tego przyspieszone poza szkolne kursy językowe. Ale samokształcenie jak najważniejsze, dziękuję za zwrócenie na to uwagi, zapamiętam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 68 gości