studia w Polsce a praca za granicą

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
aomame
Posty: 3
Rejestracja: 5 maja 2012, o 12:15

studia w Polsce a praca za granicą

Post autor: aomame » 24 maja 2012, o 23:42

No właśnie. Jak to jest z tymi studiami, czy w momencie ich ukończenia w Polsce w języku polskim muszę się uczyć języka specjalistycznego( czy jakkolwiek to się zwie) abym mogła wyjechać na stałe za granicę i tam pracować w tym zawodzie(jakimś tam medycznym) i jak to w ogóle działa? Proszę o jakieś wskazówki

Awatar użytkownika
Raccoon6
Posty: 283
Rejestracja: 4 lut 2011, o 18:39

Re: studia w Polsce a praca za granicą

Post autor: Raccoon6 » 26 maja 2012, o 16:01

Zazwyczaj wymagane są jakieś testy typu TOEFL itp. TO zależy w sumie od rodzaju pracy, ale raczej specjalistyczne słownictwo wymagane będzie

deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: studia w Polsce a praca za granicą

Post autor: deVries » 27 maja 2012, o 13:16

TOEFL musiałabyś zdawać, gdybyś chciała studiować za granicą, a certyfikaty z Cambridge typu FCE robią większe wrażenie w Polsce niż gdziekolwiek indziej (są raczej nieprzydatne). Jeśli rekrutujesz się do pracy za granicą przez jakąś firmę, to oni czasem organizują szkolenia językowe (widziałem takie ogłoszenie dla farmaceuty - praca w Norwegii). Można też się uczyć samemu w szkole językowej, wiele z nich ma w ofercie kursy dla osób wykonujących zawody medyczne czy dla inżynierów.

Po skończeniu studiów można nostryfikować dyplom, jeśli w kraju w którym chcesz pracować zwykłe polskie papiery nie wystarczają. Jeśli do wykonywania zawodu potrzebne jest PWZ, to też przez jakieś procedury z tym związane mogą ci kazać przejść. A język po prostu musisz znać, pracodawca zweryfikuje to np. w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Chociaż to zależy też co chcesz robić i czy wymaga to sprawnego kontaktu z ludźmi, lekarz czy farmaceuta będzie potrzebował lepszej znajomości języka niż powiedzmy fizjoterapeuta.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post