Położenie stanu równowagi

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
maturazbiologii
Posty: 14
Rejestracja: 16 paź 2011, o 13:34

Położenie stanu równowagi

Post autor: maturazbiologii »

Mam pytanie, jeżeli mamy np. taką reakcję
2CO2CO + O2
czyli taka reakcja lubi WZROST ciśnienia i SPADEK objętości i gdy je podwyższymy to równowaga przesunie się w prawo, a gdy obniżymy to w lewo
2CO2 + 02 2C02
tutaj na odwrót, reakcja lubi SPADEK ciśnienia i WZROST objętości, czyli gdy podwyższymy ciśnienie to reakcja przesunie się w lewo, a gdy obniżymy to w prawo

i jeszcze jedno jeśli mam w zadaniu np. deltaH = -114 kJ/mol to jest to reakcja egzoenergetyczna?
ann_92
Posty: 221
Rejestracja: 28 maja 2012, o 21:41

Re: Położenie stanu równowagi

Post autor: ann_92 »

z CO powstaje CO
a z CO2 CO2 ? no niebardzo

chyba chodzilo Ci o 2CO2 2CO + O2
wzrost cisnienia wywola przesuniecie rownowagi w lewo nie w prawo jak mowisz

natomiast druga 2CO + O2 2CO2
tu jest znowu na odwrot niz mowisz, przy wzroscie cisnienia przesuwa sie w prawo, bo Vsubst.Vprod

tak, deltaH na minusie to egzoenergetyczna, wyjatkowo sie zgodze!
maturazbiologii
Posty: 14
Rejestracja: 16 paź 2011, o 13:34

Re: Położenie stanu równowagi

Post autor: maturazbiologii »

dobra powinno być tam 2CO2 zapomniałam o 2
ale dalej jakoś mi się to nie zgadza /
np. dla tej reakcji
4HCL + 022H2O + 2CL2
też bym dała, że gdy podwyższymy ciśnienie to równowaga przesunie się w lewo bo po stronie produktów (4) jest mniej cząsteczek niż po stronie substratów (5)
dodatkowe jest napisane deltaHlt 0, czyli reakcja ezgotermiczna? no i gdy podwyższę ciśnienie to równowaga przesunie się w lewo?

proszę o wyjaśnienie jakby co
ann_92
Posty: 221
Rejestracja: 28 maja 2012, o 21:41

Re: Położenie stanu równowagi

Post autor: ann_92 »

maturazbiologii pisze: np. dla tej reakcji
4HCL + 022H2O + 2CL2
też bym dała, że gdy podwyższymy ciśnienie to równowaga przesunie się w lewo bo po stronie produktów (4) jest mniej cząsteczek niż po stronie substratów (5)
ale chodzi wlasnie o to, ze gdy substratow jest wiecej niz produktow (tak jak w podanym przez Ciebie przykladzie) to podwyzszego cisnienia przesuwa rownowage w prawo a nie w lewo:)
ann_92
Posty: 221
Rejestracja: 28 maja 2012, o 21:41

Re: Położenie stanu równowagi

Post autor: ann_92 »

delta H mniejsza niz 0 - egzotermiczna:)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości