Wiązania kowalencyjne atomowe i spolaryzowane

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Awatar użytkownika
Zbajro
Posty: 14
Rejestracja: 5 mar 2012, o 14:16

Wiązania kowalencyjne atomowe i spolaryzowane

Post autor: Zbajro »

Mam pytanie czy wiązanie kowalencyjne pomiędzy dwoma różnymi pierwiastkami jest zawsze spolaryzowane nawet gdy różnica elektroujemności wynosi zero?

W podręczniku wyd. M. Rożak jest napisane coś takiego:
"PH3 - mimo różnicy elektroujemności równej zero wiązanie jest spolaryzowane, ponieważ łączą się ze sobą atomy różnych pierwiastków o różnych promieniach."
Przemeqq
Posty: 811
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 16:40

Re: Wiązania kowalencyjne atomowe i spolaryzowane

Post autor: Przemeqq »

Generalnie właśnie w uwagi na połącznie się ze sobą RÓŻNYCH pierwiastków wiązanie to jest spolaryzowane, pomimo takiej samej ich elektroujemności.
Nie zmienia to faktu, że na maturze dopóki różnica elektroujemności jestlt0,4 to wiązanie jest kowalencyjne niepolarne, via metan, różnica 0,4 - wiązanie kowalencyjne niespolaryzowane w większości licealnych zbiorów zadań.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Wiązania kowalencyjne atomowe i spolaryzowane

Post autor: DMchemik »

Dlatego, że sama elektroujemność nie jest do końca wartością stałą. Jest ona pierwszym wskaźnikiem pozwalającym w przybliżeniu określić rodzaj wiązania, ale tak naprawdę prawdziwa różnica elektroujemności nieznacznie się różni od wartości uzyskanych wg skali Paulinga zaokrąglonej 0,1. W rzeczywistości na charakter wiązania wpływa jeszcze stopień nakładania się sfer walencyjnych, czyli np. rozmiary łączących się atomów. Bardzo fajnym przykładem są związki litoorganiczne i sodoorganiczne, czyli wiązanie C-Li lub C-Na. Lit ma w skali Paulinga elektroujemność 0,98, sód 0,93, a węgiel 2,55. Zatem różnica elektroujemności jest dla C-Li 1,57 a dla C-Na 1,62, a związki te wykazują całkiem inne właściwości. Wiązanie C-Li ze względu na swoje właściwości było przedmiotem wielu badań, wręcz całych habilitacji i nie można jednoznacznie określić jego charakteru. Tymczasem związki sodoorganiczne mają jonowy charakter, podczas gdy zwiazki litu są kowalencyjne spolaryzowane, nie udaje określić dokładnie w jakim stopniu. Elektroujemnośźć na pierwszy rzut oka prawie taka sama, ale rozmiar atomów Li i Na ma fundamentalne znaczenie, do tego deficyt elektronów atomów litu. Aby dobrze określić charakter wiązania trzeba rozpatrzyć kilka czynników i kilka zasad.
Awatar użytkownika
distinguished
Posty: 267
Rejestracja: 17 maja 2012, o 22:24

Re: Wiązania kowalencyjne atomowe i spolaryzowane

Post autor: distinguished »

A mnie w szkole uczyli, że PH3 i CH4 mają wiązanie kowalencyjne niespolaryzowane i to wygląda tak:

To jak jest w końcu?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości