czy biotechnologia?

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
Abrakason
Posty: 128
Rejestracja: 7 sty 2011, o 17:08

czy biotechnologia?

Post autor: Abrakason »

Witam. Mam duzy problem pomozcie polacy. Zdawalem w tym roku maturke z wynikiem 72% z biologii i 68% z chemi obydwa na rozszerzeniu. Moja zyciowa aspiracja bylo dostac sie na farmacje i przez to pelna zalamka. Nie tyle ze ciagnie mnie do pracy w aptece bo zawsze chcialem robic cos w laboratorium ktore szukaloby nowych lekow. Szukalem zamiennika znalazlem biotechnologie. Ciezko mi na sercu ale chcialbym bardzo studiowac a nie siedziec w domu i zaczynac real life. Zawsze lubilem tematy ziola trucizny ale fajne sa tez tematy w stylu inzynieria genetyczna. Ale nie chcialbym tez jednak studiowac czegos co moze obciazyc moich rodzicow na x lat i nie przyniesie zadnych dochodow a chcialbym jednak staruszkom pomoc niz rozczarowac. I tu pytanie czy biotech moze byc dla mnie? Czy lepiej ja sudiowac na polibudzie gdanskiej(spec. leki) czy moze na jakims uniwerku z moimi wynikami? Czy moze jednak macie dla mnie jakas inna propozycje odnosnie studii ( mieszkam w Olsztynie i zeby jednak nie wyjezdzac az tak daleko)? Pomozcie bo musze jak najszybciej wyslac kase na rekrutacje :-(



Awatar użytkownika
venduana
Posty: 138
Rejestracja: 27 cze 2012, o 10:06

Re: czy biotechnologia?

Post autor: venduana »

Powinieneś pomyśleć w ten sposób, że studia, które wybierzesz mogą (ale nie muszą) mieć wpływu na to, jak będzie wyglądać twoja przyszłość. Pomyśl w tym przypadku o sobie. Nie dziwię ci się, że nie chcesz obciążać rodziców - może po prostu z nimi się podziel swoimi dylematami. Myślę, że sama biotechnologia to bardzo dobry kierunek, na pewno przyszłościowy. Spróbuj może wybrać się na to, a w razie czego poprawiaj maturę i za rok próbuj na farmację. Jeśli się zdecydujesz, reszta będzie łatwa. Ważne, by mieć tylko łatwo sprecyzowany cel.
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: czy biotechnologia?

Post autor: deVries »

Zostań w domu, idź do pracy, popraw maturę, wbijaj na farmację.

"Real life is brutal and full of zasadzkas, nie ma co sobie dodatkowo utrudniać i iść na kierunek z przypadku. Dla ciebie jest to korzystniejsze, bo będziesz studiował to co chciałeś, a rodziców nie będziesz obciążał rokiem studiowania i jeszcze sobie dorobisz. Rok zleci, wiem co mówię - też chciałem na farmację w zeszłym roku, nie udało się i poszedłem na inny kierunek z myślą, że w sumie też nie jest zły i mogę go skończyć. Po kilku tygodniach stwierdziłem, że jednak farmacja, wróciłem do domu, uczyłem się, w maju poprawiłem i nie będzie raczej problemu z dostaniem się. Bywało ciężko w domu siedzieć kiedy znajomi zostali na studiach, ale uwierz mi, że potem jest fajnie jak się dostaje wyniki

Biotechnologię też rozważałem, nawet jeszcze niedawno. Kierunek szalenie ciekawy, ale w Polsce jest masa ludzi po biotechnologii i ciągle przybywa. W każdym większym mieście są 3-4 uczelnie kształcące biotechnologów. A po farmacji jak będziesz chciał, też możesz się spokojnie zająć taką tematyką.
Awatar użytkownika
Abrakason
Posty: 128
Rejestracja: 7 sty 2011, o 17:08

Re: czy biotechnologia?

Post autor: Abrakason »

Dzieki za zainteresowanie tematem. Sam nie wiem masa mysli mi przechodzi przez glowe. Z pomyslem farmacji i tak sie nie pozegnalem bo zbyt dlugo ten pomysl siedzi mi w glowie. Wiecie zeby roku nie zmarnowac kiedy mi jednak zle pojdzie na maturze. Cholerna matura- ogolnie wyliczylem sobie z matury wiecej% ale klucz zabija czasami inteligencje. Lecz jednak wolalbym pojsc na jakies studia.

Awatar użytkownika
venduana
Posty: 138
Rejestracja: 27 cze 2012, o 10:06

Re: czy biotechnologia?

Post autor: venduana »

Z drugiej strony jak pójdziesz na studia to powtórki do matury będą mniej efektywne, bo jednak chcąc nie chcąc na studiach wkręcasz się w naukę, bynajmniej nie do matury. A i to prawda, że rok jakoś zleci. Rób to, co podpowiada ci serce
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: czy biotechnologia?

Post autor: deVries »

Jak już musisz iść na studia, to nie lepiej na jakieś zbliżone do farmacji? Analityka medyczna na przykład? Pierwszy rok jest podobny, jak poprawisz i się dostaniesz na farmę, to sporo ci przepiszą. A na polibudzie pierwszy rok to zawsze jest przede wszystkim matematyka i fizyka, plus technologie informatyczne i grafika inżynierska, chemii czy biologii na pierwszym roku będzie brdzo niewiele albo wcale.

Ale i tak lepiej zostać w domu. Sporo osób, które zdecydowały się ciągnąć i studia i przygotowania do matury nie poprawiły w końcu.
Awatar użytkownika
Abrakason
Posty: 128
Rejestracja: 7 sty 2011, o 17:08

Re: czy biotechnologia?

Post autor: Abrakason »

Kurcze moze to i racja. Najgorzej jak jednak sie w nastepnym roku nie uda i to mnie najbardziej dezmotywuje bo bede mial juz 21 lat (bo skonczylem technikum) i 0 perspektyw a wokol mnie sami mlodsi ehhh. Ale dziekuje wam za rady. Chyba jednak zostane w domu i przygotuje sie jeszcze raz. Moze sie uda.

Awatar użytkownika
scarface
Posty: 187
Rejestracja: 13 cze 2012, o 17:43

Re: czy biotechnologia?

Post autor: scarface »

w twoim wieku i starsi o rok czy dwa też zaczynają studia, bo wcześniej im się z różnych względów nie udało czy nie mogli.
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: czy biotechnologia?

Post autor: deVries »

Nie ma szans, żeby się nie udało. Rób tony zadań, arkusze majowe, czerwcowe, autorskie i próbne, czytaj klucz, żeby wiedzieć jak mniej więcej odpowiadać. Dobrze jest przynajmniej kilka tygodni spędzić na rozwiązywaniu zadań z kimś, kto poprawia matury. Jak już przerobisz materiał to powiedzmy marcu czy kwietniu możesz do kogoś takiego iść, żeby trochę wymodelował twoje odpowiedzi pod klucz.

Na farmację nie trzeba mieć już powyżej 160 punktów, żeby w ogóle myśleć o dostaniu się. Ok. 150 daje już szansę w niektórych miastach, a ucząc się w domu przez rok lajtowo na tegt160 napiszesz. A nawet jeśli, to co się nauczysz przez ten rok to twoje, możesz np. w jakiś język też zainwestować.

No i polecam pracę, bo można zwariować siedząc cały czas w domu.
Awatar użytkownika
Abrakason
Posty: 128
Rejestracja: 7 sty 2011, o 17:08

Re: czy biotechnologia?

Post autor: Abrakason »

To powrot do przeszlosci. Dzieki kochani. To biore sie do roboty. Tak przy okazji powiedzcie mi jakie sa najlepsze podreczniki do nauki przede wszystkim chemii (uzywalem z nowej ery ale wydaje mi sie ze istnieja o wiele lepsze na rynku) (bo do biologii uzywam operonu chociaz jesli ktos cos mi poleci to z checia zmienie i te). Dziekuje raz jeszcze za slowa otuchy i zycze i wam powodzenia w realizacji waszych marzen

deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: czy biotechnologia?

Post autor: deVries »

Z chemii podręczniki nie są aż tak ważne. Istotne są zbiory zadań, trzeba ich przerobić po prostu jak najwięcej. Witowski to takie minimum w tym momencie, Pazdro, Operon i generalnie każdy, jaki ci w ręce wpadnie. No i arkusze, tu masz ich dużo

Kod: Zaznacz cały

arkuszematuralne.pl
Nie sugeruj się tym, że te od 2005 do 2010 są raczej bardzo proste. Matura raczej już będzie wyglądać tak jak w tym roku i w zeszłym - czyli dużo zadań na czytanie i wyciąganie wniosków, myślenie.

Jeśli o biologię chodzi, to przede wszystkim musi ci się dobrze ten podręcznik czytać. Więc możesz się przejść do księgarni i spróbować po kilka stron przyswoić. Dobre są książki Lewińskiego dla kandydatów na akademie medyczne - Operon jakoś w 2001 roku wydał kilka części (Genetyka, Cytologia i Histologia, Molekularne podłoże biologii i kilka innych - to nie jest to samo co podręczniki Operonu). Są przystępnie napisane, fajnie się je czyta, materiał jest trochę poszerzony, ale masz dużo czasu, nie zaszkodzi. Ja sobie czytałem też Pawła Hosera, o anatomii i fizjologii człowieka. Tu już w ogóle szczegółowo, ale trochę mi pomogło uporządkować sobie wiedzę.

No i ucz się na początku tak, żeby dobrze zrozumieć wszystkie podstawowe procesy, potem dokładać szczegóły. Na forum ludzie zazwyczaj chętnie odpowiadają na pytania. Jest też forum chemiczne na którym bardzo dużo jest tematów o przygotowaniach do matury z chemii, dużo zadań rozwiązanych, wytłumaczonych. Nie wiem czy mogę tu adres podać, jak nie znajdziesz a będziesz chciał się tam zarejestrować, to mogę ci na PW posłać linka.
ногомас

Re: czy biotechnologia?

Post autor: ногомас »

deVries pisze:Jak już musisz iść na studia, to nie lepiej na jakieś zbliżone do farmacji? Analityka medyczna na przykład? Pierwszy rok jest podobny, jak poprawisz i się dostaniesz na farmę, to sporo ci przepiszą. A na polibudzie pierwszy rok to zawsze jest przede wszystkim matematyka i fizyka, plus technologie informatyczne i grafika inżynierska, chemii czy biologii na pierwszym roku będzie brdzo niewiele albo wcale.

Ale i tak lepiej zostać w domu. Sporo osób, które zdecydowały się ciągnąć i studia i przygotowania do matury nie poprawiły w końcu.
z analityki medycznej to przepiszą wf, socjologię i psychologię, wszystkie chemie analityka ma okrojone i mniejszą liczbę godzin, także nic nie przepiszą
Awatar użytkownika
Abrakason
Posty: 128
Rejestracja: 7 sty 2011, o 17:08

Re: czy biotechnologia?

Post autor: Abrakason »

Kurcze ciezko bedzie tyle kasy znalezc. Mam nadzieje ze biblioteki sa wyposazone w podobne materialy. Ok. To coz mi pozostalo? Pozycze wam i sobie powodzenia !

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość