pielęgniarstwo, czy fizjoterapia

Wzajemne pomoc w wyborze prawidłowego kierunku studiów. Omówienie zasad rekrutacji na poszczególne uczelnie. Pomoc w adaptacji i nauce na studiach.
_włóczykij
Posty: 1578
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 21:18

Re: pielęgniarstwo, czy fizjoterapia

Post autor: _włóczykij »

Jakby człowiek patrzył tylko na zarobki to nie wiem czy by na studia poszedł. Skąd wiecie, że po fizjoterapii na pewno nie ma pracy, że jest bardzo mało płatna?

po fizjoterapii też są kursy. po pielęgniarstwie, też ale jakie i co można po nich robić? mógłby mi ktoś to wyjaśnić? bardzo proszę, bo szukam w necie i nie widzę
Awatar użytkownika
frdk
Posty: 37
Rejestracja: 29 kwie 2011, o 11:40

Re: pielęgniarstwo, czy fizjoterapia

Post autor: frdk »

Nie tylko na zarobki, no ale nie oszukujmy się, jest to ważny czynnik.
Mam znajomych po fizjo i mówią, że kolorowo nie jest. A dodatkowo te wszystkie kursy trzeba robić z własnej kieszeni. Np. jeden z popularniejszych - Mckenzie

Jeśli chodzi o kursy, a raczej specjalizacje, to np. robisz specke z pielęgniarstwa anestezjologicznego i sobie na OIT pracujesz.

Kod: Zaznacz cały

pielegniarki.info.pl/article/view/id/3965
tu możesz coś więcej poczytać, aczkolwiek z tego co widzę, to jest projekt, nie wiem czy został on zatwierdzony.
_włóczykij
Posty: 1578
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 21:18

Re: pielęgniarstwo, czy fizjoterapia

Post autor: _włóczykij »

frdk, pracujesz, ale chyba tylko przy zakładaniu wenflonu, zastrzyki, podawanie do żylnie leków i chyba tyle?

frdk, nie wiem jak to jest. Ale i po pielęgniarstwie i fizjoterapi nie zarabia się dużo, ma się najniższą krajową. Szanowane pielęgniarki i fizjoterapeuci są np. w Norwegi, ale niestety nie w Polsce.
Awatar użytkownika
frdk
Posty: 37
Rejestracja: 29 kwie 2011, o 11:40

Re: pielęgniarstwo, czy fizjoterapia

Post autor: frdk »

Adele, Niestety nie wiem jak dokładnie wygląda taka praca na OIT , trzeba by się dopytać kogoś bardziej doświadczonego. Ale myślę, ze nie tylko to o czym napisałaś.

No tak, szału nie ma z zarobkami, choć to też zależy gdzie się trafi. Faktem jest, że pensja w obu tych zawodach jest podobna.

A co do szacunku.czy z szacunkiem spotyka się np. ekspedientka w sklepie? (zarobki również porównywalne). A tu przynajmniej (w moim odczuciu) robi się coś dobrego, coś co ma znaczenie.
Zresztą to się ciągle zmienia u nas w kraju, na plus. Wystarczy spojrzeć jak zmienił się zawód pielęgniarki na przełomie ostatnich 10 lat. Jest lepiej. Trzeba mieć nadzieję.albo wyemigrować
malibuu
Posty: 203
Rejestracja: 30 cze 2011, o 17:14

Re: pielęgniarstwo, czy fizjoterapia

Post autor: malibuu »

Ja również miałam taki dylemat Jednak nie planowałam lekarskiego ani nic, tylko po prostu musiałam wybrać któryś z tych dwóch kierunków (pomijając to, że już miałam papiery oddane na rat-med )
Aktualnie skończyłam I rok pielęgniarstwa na ŚUM (jedna poprawka we wrześniu jak 3/4 roku ma). Jestem zadowolona z tego kierunku.
Trzeba też spojrzeć pod kątem przyszłości, pielęgniarka nawet jak będzie już osobą starszą nie potrzebuje idealnej kondycji czy siły w rękach (takie mam wyobrażenie o fizjo, może błędne). Zawsze może wykonywać zastrzyki, opiekować się innymi. Oczywiście jeśli mówimy o pielęgniarce środowiskowej np. Co do pracy na bloku to wiadomo, że różnie bywa.
Ja wybrałam pielęgniarstwo bo uważam, że rynek pracy potrzebuje pielęgniarek a za kilka, kilkanaście lat (jak wynika ze statystyk) pielęgniarki będą potrzebne bo zostanie luka. Ponadto zawód dużo bardziej medyczny Można poznać środowisko medyczne z różnych stron, ja np. byłam na operacjach (tarczyca, żylaki, guzki) będąc dopiero na I-szym roku. Na fizjo na pewno tego nie zobaczysz. Co do zajęć z anatomii - u nas fizjo ma szpilki na anatomii, czego pielęgniarstwo nie ma (bogu dzięki ) Anatomia u nas była trudna - 100/150 osób ma poprawkę we wrześniu. Mi się akurat udało mieć zwolnienie, także jestem zadowolona. Zajęcia są w prosektorium, które po roku już nie robi żadnego wrażenia. Hmm no i chyba tyle, argumentów ZA pielęgniarstwem mogę podać dużo, zależy kto czego szuka. A jako kierunek na przezimowanie stanowczo odradzam, bo nauki hohoho.
angelo
Posty: 53
Rejestracja: 29 cze 2012, o 01:08

Re: pielęgniarstwo, czy fizjoterapia

Post autor: angelo »

malibuu, to chyba fizjoterapia to zawód bardziej medyczny. Pod względem studiów na pewno na fizjoterapii fizjologia i anatomia jest taka jak na lekarskim. Na pewno bardziej pogardliwe, uważane za tępaki są pielęgniarki, bo przecież fizjoterapeuci to jak lekarze-tak przynajmniej raz słyszałam jak babci mówi od lekarza, pani doktor a to była fizjoterapeutka. Wiadomo, że po fizjo są różne specjalizacje, możesz wykonywać masaże w wodzie, fizykoterapia itd.

Ja chciałam właśnie iść na fizjoterapię/pielęgniarstwo i próbować poprawić maturę z myślą o medycynie. Ale jeśli nie udałoby się zostać na leku, to musiałabym zostać na tym pierwotnym kierunku. dlatego mam sporo dylematów. Wiadomo, że gdybym poszła na fizjoterapię i skończyłabym ten pierwszy rok, to potem na medycynie byłoby mi łatwiej np. z anatomią. Ale właśnie jest to kierunek ciężki, więc nie wiem czy miałabym czas na poprawę, ale mimo wszystko trzeba wybrać, bo pewnie jest trudniejszy od pielęgniarstwa, eh. co robić
wlasnie jest duze zapotrzebowanie na pielegniarki, bo wiekszosc ucieka z kraju

chciałabym aby pielegniarki byly szanowane i tak powinno byc, bo pielegniarki maja raczej wiekszy kontakt z pacjentami niz lekarze
malibuu
Posty: 203
Rejestracja: 30 cze 2011, o 17:14

Re: pielęgniarstwo, czy fizjoterapia

Post autor: malibuu »

Pielęgniarstwo w Polsce coraz bardziej się rozwija, wystarczy spojrzeć na ustawy i uprawnienia, które w ostatnich latach się rozwijają.
Awatar użytkownika
balneum
Posty: 246
Rejestracja: 16 kwie 2011, o 12:24

Re: pielęgniarstwo, czy fizjoterapia

Post autor: balneum »

Tym bardziej, że ilu fizjoterapeutów ma pracę? Często nie pracują w zawodzie, bo nie ma takiego popytu na to.

Pielęgniarki są potrzebne zawsze. Poza tym fakt. Można wyemigrować, w Niemczech np moja koleżanka jest pielęgniarką, na polskie miesięcznie dostaje 9-10 tys i ma taki szacunek od lekarzy, że to się w pale nie mieści.

Ale powiem Wam, że w szpitalu na praktykach już nie raz miałam okazje odczuć miłe stosunki lekarzy nie tylko do pielęgniarek, ale tez do studentów.
rusalka
Posty: 73
Rejestracja: 16 lip 2011, o 12:02

Re: pielęgniarstwo, czy fizjoterapia

Post autor: rusalka »

angelo pisze:malibuu, to chyba fizjoterapia to zawód bardziej medyczny. Pod względem studiów na pewno na fizjoterapii fizjologia i anatomia jest taka jak na lekarskim. Na pewno bardziej pogardliwe, uważane za tępaki są pielęgniarki, bo przecież fizjoterapeuci to jak lekarze-tak przynajmniej raz słyszałam jak babci mówi od lekarza, pani doktor a to była fizjoterapeutka. Wiadomo, że po fizjo są różne specjalizacje, możesz wykonywać masaże w wodzie, fizykoterapia itd.
Myślę, że stanowczo PRZESADZASZ przyrównując fizjoterapie do lekarskiego. Ok, anatomia trudna, nawet bardzo bardzo (czym byłby fizjoterapeuta bez takiej wiedzy?), ale z pewnością nie na takim poziomie, jak na lekarskim. Nie wspomnę tu już nawet o fizjologii. Fizjoterapeuci to fizjoterapeuci, a lekarze to lekarze i nie ma się co pocieszać tym, że babcia myli te dwa zawody medyczne

Opinia o pielęgniarkach wcale nie jest taka zła - w każdym razie z pewnością wszystko zmierza ku lepszemu.Jest to jedna z tych grup zawodowych, która ciągle pogłębia swoje wykształcenie, także pacjenci mają zapewnioną coraz lepszą opiekę, a pielęgniarki cieszą się coraz większym szacunkiem z ich strony.

Co do poprawy matury - oba kierunki są beznadziejną opcją. Dużo nauki, bardzo mało wolnego czasu. No i przypominam, że jak przestudiujesz rok, na którymś z tych kierunków, a później rzucisz go dla medycyny to płacisz za jeden jej semestr
_włóczykij
Posty: 1578
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 21:18

Re: pielęgniarstwo, czy fizjoterapia

Post autor: _włóczykij »

Wiadomo, że każdy będzie bronił swojego zawodu, dlatego najlepiej podjąć samemu taką decyzję, albo posłuchać opiń osób, które nie są zwiazane z tym kręgiem

może i jest to przesada, ale mimo wszystko lekarzowi najbliższy zawód to raczej fizjoterapeuta

aczkolwiek oba kierunki są b. dobre
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: pielęgniarstwo, czy fizjoterapia

Post autor: Padre Morf »

To przecież fizjoterapia ma więcej godzin anatomii niż pielęgniarstwo.

To czy kierunek jest bardziej czy mniej medyczny nie mierzy się ilością godzin anatomii.
A po tym kierunku też tak jakby leczysz, np. osoby niepełnosprawne. Na inny typ schorzenia stosujesz inną terapie np.

Na dobrą sprawę prowadzisz terapię zleconą przez lekarza.

Jeśli chodzi o kursy, a raczej specjalizacje, to np. robisz specke z pielęgniarstwa anestezjologicznego i sobie na OIT pracujesz.

Na OIT albo na bloku operacyjnym.
frdk, pracujesz, ale chyba tylko przy zakładaniu wenflonu, zastrzyki, podawanie do żylnie leków i chyba tyle?
Bynajmniej. Na OIT leżą pacjenci w stanach ciężkich, często nieprzytomni i trzeba się nimi kompleksowo zająć. To nie tylko kwestia mycia, zmieniania pieluch czy podawania leków. Pielęgniarka na OIT musi wiedzieć jak zająć się pacjentem z rurką intubacyjną czy drenażem klatki piersiowej.
Poza tym pielęgniarki asystują do tracheotomii, bronchoskopii, zakładania dojść centralnych czy stymulacji wewnętrznej. Oprócz tego wykonują spirometrię, robią wszystko, żeby pacjent nie dostał SZP albo odleżyn. Do tego przygotowują i nadzorują pacjentów w czasie leczenia nerkozastępczego.

Gdy z pacjentem coś się dzieje pielęgniarka musi wiedzieć w czym tkwi rzecz (ot chociażby rozpoznawać różne zaburzenia rytmu serca wymagające pilnej interwencji lekarza) i co robić (defibrylacja i tak dalej).
na fizjoterapii fizjologia i anatomia jest taka jak na lekarskim.
Nie jest.
W zakresie układu kostnego i mięsni rzeczywiście mają sporo materiału, ale całą resztę mają omówioną o wiele bardziej skrótowo niż lekarski.
może i jest to przesada, ale mimo wszystko lekarzowi najbliższy zawód to raczej fizjoterapeuta
Cóż, nie zgodzę się z tym.
_włóczykij
Posty: 1578
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 21:18

Re: pielęgniarstwo, czy fizjoterapia

Post autor: _włóczykij »

Padre Morf, to Twoim zdaniem jaki to jest zawód podobny do lekarskiego, pielegniarstwo?

a ile lat po mgr, można zrobić specjalizacje, zeby mozna byc na OIOMIE np? i Twoim zdaniem bardziej medycznym zawodem jest pielęgniarstwo, czy fizjoterapia? chodzi mi o to, który zawód jest bardziej zblizony do leku.
malibuu
Posty: 203
Rejestracja: 30 cze 2011, o 17:14

Re: pielęgniarstwo, czy fizjoterapia

Post autor: malibuu »

Moim zdaniem (choć wiem, że pytałaś Padre Morf) nie można porównywać ani fizjo ani pielęgniarstwa do lekarskiego. Każdy pracujący w danym zawodzie ma inne zadania, jest odpowiedzialny za coś innego. Jeśli chodzi o moją dobrą radę to ja bym na Twoim miejscu została rok w domu i się uczyła, bo skoro pójdziesz na kierunki o których piszesz to będziesz na chama szukać w nich odrobiny lekarskiego, a to bezsensu. Sama mam znajomą", która jest na pielęgniarstwie (i ledwo zdała) i tylko chodzi i mówi: i tak idę na medycynę, pielęgniarstwo mnie nie kręci. Jest to tak żałosne, że szkoda gadać.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości