pielęgniarstwo, czy fizjoterapia

Wzajemne pomoc w wyborze prawidłowego kierunku studiów. Omówienie zasad rekrutacji na poszczególne uczelnie. Pomoc w adaptacji i nauce na studiach.
angelo
Posty: 53
Rejestracja: 29 cze 2012, o 01:08

pielęgniarstwo, czy fizjoterapia

Post autor: angelo »

Witam. Tak sobie gdybam, bo nawet nie wiadomo, czy na coś z nich się dostanę, ale zaniedługo będą wyniki i mało czasu na podjęcie jakiejkolwiek decyzji, więc wolałabym już wcześniej się zdecydować.

Pisałam maturę, nie poszło mi zadawalająco - chemia 72% R, biolka 42%. Chciałam iść na medycynę, ale nie wyszło z niektórych przyczyn, ale nie będę się w to zagłębiać. Chodzi o to, że chciałabym pójść na któryjś z tych kierunków i ewentualnie dietetykę i w międzyczasie spróbować uczyć się do matury poprawkowej w 2013r. Jednak nie chcę wybrać takich studiów, by po roku je żucić, jeśli nie udałoby sie z medycyną. Chće wybrać takie studia, które ewentualnie skończę w razie niepowodzenia. Kręci mnie medycyna, chciałabym pracować w szpitalu, wśród pacjentów.I sama nie wiem, co byłoby lepsze. Pielęgniarstwo z tego co słyszałam, jest mega ciekawe, można porobić różne specjalizacje i np. być instrumentariuszką. Bardzo proszę o wasze subiektywne opinie, co Wy byście wybrali i dlaczego. Dziękuję za informację
frankusienka
Posty: 26
Rejestracja: 8 maja 2012, o 19:46

Re: pielęgniarstwo, czy fizjoterapia

Post autor: frankusienka »

Po pielęgniarstwie łatwo o pracę. Zawód ciekawy i na tym kończy się lista zalet. Zarobki śmiesznie niskie, jest się nie szanowanym (szczególnie przez lekarzy z którymi się pracuje) i ciężki fizycznie. Zawód stojący. Co ciekawe pielęgniarki pracujące na bloku operacyjnym mogą przejść wcześniej na emeryturę, bo mają pracę w szkodliwych warunkach, a pielęgniarki na oddziale nie ] Fizjoterapia może wyższe trochę zarobki, ale jest o wiele mniejsze zapotrzebowanie. W szpitalu potrzebuje się ich kilku do kilkunastu, a pielęgniarki są na każdym oddziale, w przychodniach, gabinetach itd.
Awatar użytkownika
balneum
Posty: 246
Rejestracja: 16 kwie 2011, o 12:24

Re: pielęgniarstwo, czy fizjoterapia

Post autor: balneum »

Sama jestem po 1 roku pielęgniarstwa na UJ. Może frankusienka ma rację, co do niskich zarobków, ale jak teraz byłam na praktykach to spotkałam się z wielkim szacunkiem i podziwem nie tylko ze strony starszych pielęgniarek ale także lekarzy. Poza tym pacjenci nas uwielbiają i bardzo potrzebują.
Pracę bardzo łatwo złapać, studiowanie mega ciekawe, choć nie powiem - trudne. Dużo pracy i czasu trzeba włożyć i oczywiście serca w niektóre przedmioty.
Po fizjoterapii ludzie nie mogą znaleźć pracy, poza tym, to wcale nie jest łatwiesjszy zawód niż pielęgniarka, trzeba dużo siły i przede wszystkim mieć do tego smykałkę )
angelo
Posty: 53
Rejestracja: 29 cze 2012, o 01:08

Re: pielęgniarstwo, czy fizjoterapia

Post autor: angelo »

Może ktoś by jeszcze wypowiedział się w tym temacie. Będę bardzo wdzięczna!
Freeze
Posty: 27
Rejestracja: 21 lut 2012, o 20:52

Re: pielęgniarstwo, czy fizjoterapia

Post autor: Freeze »

Idąc na fizjoterapie robisz 3 lata i masz licencjat, później magisterka. Po tych 2ch tytułach z reguły robi się jakieś kursy/szkolenia specjalizujące/doszkalające fizjoterapeutę(są one płatne, czasami nawet dosyć drogie), więc jest trochę pracy.
Na pielęgniarstwie jest dosyć podobnie, licencjat/magisterka/specjalizacje. Jeśli interesuje Cię zawód bardziej medyczny", w sensie podobny do lekarskiego, stomatologii czy ratownictwa to wybierz pielęgniarstwo ale w kwestii wyboru decyzja należy w 100% do Ciebie.
Jeśli chciałabyś pracować w Polsce to zdecydowanie łatwiej o pracę jako pielęgniarka niż fizjoterapeutka, natomiast zagranicą znajdziesz pracę i po pielęgniarstwie i po fizjo(o wiele lepiej płatną niż u nas w kraju)
Pozdrawiam
angelo
Posty: 53
Rejestracja: 29 cze 2012, o 01:08

Re: pielęgniarstwo, czy fizjoterapia

Post autor: angelo »

Freeze pisze: Jeśli interesuje Cię zawód bardziej medyczny", w sensie podobny do lekarskiego, stomatologii czy ratownictwa to wybierz pielęgniarstwo
Tak, interesuje mnie zawód bardziej medyczny, podobny do lekarskiego. Tylko dlaczego to pielęgniarstwo jest tym zawodem bardziej medycznym?
I czy ktoś z Was, a może znacie kogoś, kto studiował na fizjoterapii będąc np. na 1 roku i uczył się do matury z myślą o medycynie?
Freeze
Posty: 27
Rejestracja: 21 lut 2012, o 20:52

Re: pielęgniarstwo, czy fizjoterapia

Post autor: Freeze »

angelo pisze:
Freeze pisze: Jeśli interesuje Cię zawód bardziej medyczny", w sensie podobny do lekarskiego, stomatologii czy ratownictwa to wybierz pielęgniarstwo
Tak, interesuje mnie zawód bardziej medyczny, podobny do lekarskiego. Tylko dlaczego to pielęgniarstwo jest tym zawodem bardziej medycznym?
I czy ktoś z Was, a może znacie kogoś, kto studiował na fizjoterapii będąc np. na 1 roku i uczył się do matury z myślą o medycynie?
Jeśli chodzi o pytanie pierwsze to wystarczy porównać plan zajęć i wyobrazić sobie przyszłe zadania czekające w pracy, więcej chyba nie muszę mówić, sama sobie odpowiedz.
angelo
Posty: 53
Rejestracja: 29 cze 2012, o 01:08

Re: pielęgniarstwo, czy fizjoterapia

Post autor: angelo »

No właśnie. To przecież fizjoterapia ma więcej godzin anatomii niż pielęgniarstwo. Nawet porównywalną do kierunku lekarskiego. A po tym kierunku też tak jakby leczysz, np. osoby niepełnosprawne. Na inny typ schorzenia stosujesz inną terapie np.
Freeze
Posty: 27
Rejestracja: 21 lut 2012, o 20:52

Re: pielęgniarstwo, czy fizjoterapia

Post autor: Freeze »

Nie chodzi tylko o anatomię, popatrz na inne przedmioty na pielęgniarstwie, których na próżno szukać na fizjoterapii, np. farmakologia, mikrobiologia, radiologia czy anestezjologia.
_włóczykij
Posty: 1578
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 21:18

Re: pielęgniarstwo, czy fizjoterapia

Post autor: _włóczykij »

na fizjoterapii na studiach licencjackich są takie przedmioty:

anatomia prawidłowa człowieka, biologia medyczna, fizjologia, biochemia, biofizyka, biomechanika, kinezjologia, psychologia, patologia ogólna, pedagogika, kształcenie ruchowe i metodyka nauczania ruchu, kinezyterapia, terapia manualna, fizykoterapia, masaż leczniczy, fizjoterapia ogólna, podstawy fizjoterapii klinicznej, fizjoterapia kliniczna w dysfunkcjach narządu ruchu, fizjoterapia kliniczna w chorobach narządów wewnętrznych, zaopatrzenie ortopedyczne, genetyka, farmakologia, metodologia badań, historia rehabilitacji, filozofia, bioetyka, psychologia kliniczna i psychoterapia, pedagogika specjalna, socjologia niepełnosprawności i rehabilitacja, dydaktyka fizjoterapii, demografia i epidemiologia, zdrowie publiczne, prawo, ekonomia i systemy ochrony zdrowia, zarządzanie i marketing, metody specjalne fizjoterapii, medycyna fizykalna i balneoklimatologia, diagnostyka funkcjonalna i programowanie rehabilitacji, protetyka i ortotyka, aktywność ruchowa adaptacyjna, sport osób niepełnosprawnych

Tu chyba najbardziej chodzi o późniejszą pracę, a nie o same studia.
Awatar użytkownika
frdk
Posty: 37
Rejestracja: 29 kwie 2011, o 11:40

Re: pielęgniarstwo, czy fizjoterapia

Post autor: frdk »

Trzeba sobie zdać sprawę, że fizjoterapia i pielęgniarstwo to dwa różne zawody i ciężko jest je tak naprawdę porównać, ponieważ osoby takie wykonują zupełnie inną pracę.
Podejmując taką decyzje pomiędzy tymi dwoma kierunkami musisz sobie zdać sprawę co tak naprawdę chcesz robić po studiach, gdzie pracować (np w szpitalu?), co się dla Ciebie liczy.
Ja sama niedawno stałam przed takim wyborem i prawda jest taka, że nie ważne jakie przedmioty ma się na studiach, nie ważne który zawód jest bliższy medycynie, bo to nigdy nie będzie tak czy siak medycyna.

Mnie przekonał fakt, że obydwa kierunki wiążą się z masą nauki i poświęcenia, a miło by było jednak na końcu, po ukończeniu studiów, w zamian za włożony trud, mieć pracę. Po pielęgniarstwie są większe szanse na znalezienie pracy niż po fizjoterapii (przynajmniej w naszym kraju).
Awatar użytkownika
balneum
Posty: 246
Rejestracja: 16 kwie 2011, o 12:24

Re: pielęgniarstwo, czy fizjoterapia

Post autor: balneum »

frdk, widzę, że kierujemy się podobnymi stwierdzeniami. Fizjoterapeuta ma ciężko z pracą, jest ich góra dwóch na szpital. Pielęgniarka ma pracę (może i kiepsko płatną, ale myślę, że uśmiech pacjenta wiele więcej wynagradza). po pielęgniarstwie masz możliwość zdobycia mnóstwa specjalizacji. Tak naprawde to zależy wtedy tylko od chęci do nauki
Awatar użytkownika
frdk
Posty: 37
Rejestracja: 29 kwie 2011, o 11:40

Re: pielęgniarstwo, czy fizjoterapia

Post autor: frdk »

Po fizjoterapii też się kokosów nie zarabia. Z tego co wiem, to są porównywalne z zarobkami pielęgniarki.
No i właśnie kwestia specjalizacji. W przypadku pielęgniarstwa niejednokrotnie takie specjalizacje są refundowane (po części lub w całości) a fizjoterapeuci muszą grubą kasę wykładać (nawet po kilka tysięcy) na kursy i szkolenia, po których na dobrą sprawę nie ma gwarancji, że się dostanie (lepszą) pracę.
I pomyśleć, że jeszcze niedawno sama chciałam iść na fizjo

A co do chęci to masz stu procentową rację. Sama jestem idealnym przykładem, że jak się tylko chce, to można wszystko
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość