Matura z matematyki zamiast fizyki na medycynę ?

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
tulipanka
Posty: 20
Rejestracja: 7 sie 2012, o 18:09

Re: matura z matematyki zamiast fizyki na medycynę?

Post autor: tulipanka »

Niestety nie wiem jak wygląda sytuacja w Olsztynie i Łodzi, ale mam pytanko odnośnie Krakowa. Na stronie ERK zawarta jest taka informacja:
Wymogiem formalnym jest posiadanie wyniku maturalnego z biologii i chemii na poziomie rozszerzonym oraz matematyki co najmniej na poziomie podstawowym albo fizyki i astronomii na poziomie rozszerzonym.

Uwaga: przy obliczaniu wyniku przedmiotowego z matematyki nie stosuje się przelicznika dla poziomu podstawowego.

Czy to znaczy, że matematyka podstawowa jest tak samo liczona jak fizyka rozszerzona i matma rozszerzona? Brzmi trochę niewiarygodnie. Chciałam zadzwonić w tej sprawie, ale może ktoś ma pewność.
martys2202
Posty: 80
Rejestracja: 20 lip 2012, o 15:52

Re: matura z matematyki zamiast fizyki na medycynę?

Post autor: martys2202 »

Nah, to oznacza, że o ile przeliczają i honorują matme i fize rozszerzona, o tyle podstawy nieruszają i biorą dokładnie tyle, ile masz na maturze
tulipanka
Posty: 20
Rejestracja: 7 sie 2012, o 18:09

Re: matura z matematyki zamiast fizyki na medycynę?

Post autor: tulipanka »

martys2202 pisze:Nah, to oznacza, że o ile przeliczają i honorują matme i fize rozszerzona, o tyle podstawy nieruszają i biorą dokładnie tyle, ile masz na maturze
Właśnie o to chodzi, że na lekarski CMUJ rozszerzenia nie są dodatkowo honorowane, są liczone po prostu x1, jeśli podstawy nie ruszają, to też mnożą x1, a nie jak w przypadku innych kierunków x0,5. Tak to zrozumiałam, ale nie jestem pewna.
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: matura z matematyki zamiast fizyki na medycynę?

Post autor: Collo »

Właśnie o to chodzi, że na lekarski CMUJ rozszerzenia nie są dodatkowo honorowane, są liczone po prostu x1, jeśli podstawy nie ruszają, to też mnożą x1, a nie jak w przypadku innych kierunków x0,5. Tak to zrozumiałam, ale nie jestem pewna.
Jesteś pewna Tak dokładnie jest. Matma P liczona jest tak samo jak Matma R i Fiza R. Czyli jaki wynik uzyskasz tyle dostaniesz punktów za ten przedmiot. Napiszesz Matmę P na 76% - masz 76 punktów, jeśli rozszerzoną na 80% masz 80 punktów.
martys2202
Posty: 80
Rejestracja: 20 lip 2012, o 15:52

Re: matura z matematyki zamiast fizyki na medycynę?

Post autor: martys2202 »

Ja to rozumiem trochę inaczej, ale może się mylę
Jeśli faktycznie jest tak jak piszecie, to aż właśnie - niewirygodne ?
tulipanka
Posty: 20
Rejestracja: 7 sie 2012, o 18:09

Re: matura z matematyki zamiast fizyki na medycynę?

Post autor: tulipanka »

martys2202, pierwszy rzut oka na wymagania i sama nie wiedziałam o co tu chodzi. Dla mnie to korzystna sytuacja i mam nadzieję, że tego nie zmienią, chociaż rozumiem, że takie kryteria mogą budzić kontrowersje.
Colloportus pięknie dziękuje, czuje się uspokojona
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: matura z matematyki zamiast fizyki na medycynę?

Post autor: lith »

Od kiedy wprowadzili tam podstawowa matmę to tak to wygląda, więc raczej nie zmienią. A jest tak po to, żeby właśnie ludzie z rozszerzoną fizą nie mięli przewagi nad osobami, które jej nie zdają. Bo nie po to wprowadzali podstawową matmę, żeby taka opcja była tylko na papierze, a żeby mieć szansę się dostać to i tak trzeba by mieć rozszerzenie z fizy.
martys2202
Posty: 80
Rejestracja: 20 lip 2012, o 15:52

Re: matura z matematyki zamiast fizyki na medycynę?

Post autor: martys2202 »

tulipanka nie nie, źle odczytałaś moje intencje - jeśli Ci się uda to bardzo będę się cieszyć ) Sama mam fizykę rozszerzoną, co prawda nie napisaną jakoś rewelacyjnie bo na 65%, ale łatwiej mi było podejść do fizyki niż do matmy - pisałam maturę zanim wprowadzili matmę obowiązkową

Nie mniej jednak zastanawiam się, jak to będzie ze studentami 1 roku którym może powinąć się noga i odpadną - np. na PUMie mamy napisaną fizykę rozszerzoną, za rok wchodzi podstawa. Co wtedy ?
tulipanka
Posty: 20
Rejestracja: 7 sie 2012, o 18:09

Re: matura z matematyki zamiast fizyki na medycynę?

Post autor: tulipanka »

martys2202, to się pokręciło, bo wspominając o tych kontrowersjach miałam tylko na myśli , że to ciekawy przypadek na tle innych uczelni i sama byłam zaskoczona. Naprawdę to nie jest żadna aluzja w stronę osób zdających fiz. Jeśli tak wyglądało, to przepraszam
martys2202
Posty: 80
Rejestracja: 20 lip 2012, o 15:52

Re: matura z matematyki zamiast fizyki na medycynę?

Post autor: martys2202 »

Tulipanka, no coś Ty :*
Ja myślałam, że to mój post wyglądał burżujsko
Wszystko jest ok, bedę się cieszyła z Twojego sukcesu, bo wiem jak ciężko dostać się na med
tulipanka
Posty: 20
Rejestracja: 7 sie 2012, o 18:09

Re: matura z matematyki zamiast fizyki na medycynę?

Post autor: tulipanka »

martys2202, na razie to tylko szaleńczy plan Od września zaczynam powtórki, a póki jeszcze mogę, kontynuuje rozpasanie na forum.
Awatar użytkownika
smile22
Posty: 269
Rejestracja: 12 lip 2012, o 14:02

Re: matura z matematyki zamiast fizyki na medycynę?

Post autor: smile22 »

tulipanka, Na pewno nie szaleńczy ten Twój plan tylko bardzo realny
Trzymam kciuki, abyś osiągnęła cel!
martys2202
Posty: 80
Rejestracja: 20 lip 2012, o 15:52

Re: matura z matematyki zamiast fizyki na medycynę?

Post autor: martys2202 »

Obie dacie radę !
3mam kciuki ! ))

Ciężki rok przed Wami, ale wiem, że dacie radę jeśli naprawde Wam zależy. No a zależy przecież )
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości