Matura z matematyki zamiast fizyki na medycynę ?

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Miracle
Posty: 161
Rejestracja: 24 sie 2010, o 10:39

Rozszerzona matematyka czy fizyka?

Post autor: Miracle »

Hej! Chciałabym poprosić Was o opinie, co lepiej zdawać na rozszerzeniu- matematykę czy fizykę? Do czego jest się łatwiej przygotować, czy istnieje duża przepaść między podstawą a rozszerzeniem, gdzie dochodzi więcej materiału i co łatwiej dobrze zdać? A przede wszystkim czy można przez rok ogarnąć cały rozszerzony materiał z któregoś z tych przedmiotów? Biorę pod uwagę pomoc korepetytora ale nie wiem na co sie zdecydować. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
proximeaccessit
Posty: 256
Rejestracja: 12 mar 2010, o 01:09

Re: Rozszerzona matematyka czy fizyka?

Post autor: proximeaccessit »

Amina pisze: co lepiej zdawać na rozszerzeniu- matematykę czy fizykę?
To zależy od tego, co chcesz studiować.
Amina pisze:Do czego jest się łatwiej przygotować
To zależy od wielu czynników, m.in. od Twoich predyspozycji.
Amina pisze: A przede wszystkim czy można przez rok ogarnąć cały rozszerzony materiał z któregoś z tych przedmiotów?
Na pewno można. Choć wydaje mi się, że matematyka rozszerzona jest trudniejsza od fizyki na tym samym poziomie. Ale co kto woli
Miracle
Posty: 161
Rejestracja: 24 sie 2010, o 10:39

Re: Rozszerzona matematyka czy fizyka?

Post autor: Miracle »

Jak większość tutaj chciałabym studiować medycynę, najchętniej w Łodzi.
Dziękuję za Twoją opinię i proszę też innych o pomoc
Awatar użytkownika
proximeaccessit
Posty: 256
Rejestracja: 12 mar 2010, o 01:09

Re: Rozszerzona matematyka czy fizyka?

Post autor: proximeaccessit »

Jeśli medycynę, to ja stawiałabym na fizykę. Po pierwsze, jest bardziej związana z tym, czego będziesz się później uczyć, po drugie - moim zdaniem o wiele lepiej sprawdza się jako ćwiczenie logicznego myślenia. Różnica między matematyką na poziomie podstawowym i rozszerzonym jest ogromna, natomiast w przypadku fizyki ta przepaść nie jest aż tak znacząca. Na rozszerzeniu jest mniej teorii, więc trzeba mieć sprawniejszy aparat matematyczny, ale nie jest to nie do przeskoczenia. Powodzenia!
dfagdfagdfgadfgdf

Re: Rozszerzona matematyka czy fizyka?

Post autor: dfagdfagdfgadfgdf »

fizyka rozszerzona w cale nie jest taka łatwa PP
moim zdaniem łatwiej nadrobić matmę
ale dużo zadań jest typu udowodnij -czyli dosyć trudne zadania
między fizyką podstawową a rozszerzoną jest spora różnica, ale chyba łatwiejsza matura niż ta z matmy

wszystko zależy od tego co lepiej Ci idzie i co wolisz.
ja bym wolała zdecydowanie nadrabiać matmę
dfagdfagdfgadfgdf

Re: Rozszerzona matematyka czy fizyka?

Post autor: dfagdfagdfgadfgdf »

co do matmy to polecam podręczniki i zbiory pazdro
a z fizyki jeśli chodzi o teorię to podręczniki PWN, zbiór zadań tego wydania też jest bardzo dobry, ale zadania w nim są brdzo trudne i są błędy w odp. więc co do zadań to polecam zbiór mendla + rozwiązania zadań do zbioru mendla (wszystko dobrze wytłumaczone) 5 tomów
Dali
Posty: 160
Rejestracja: 1 paź 2009, o 18:06

Re: Rozszerzona matematyka czy fizyka?

Post autor: Dali »

Skoro ludzie z klas mat-fiz za całkiem dobrze zdaną maturę uznają 60%-70% na rozszerzeniu, to coś chyba to znaczy. Jak dla mnie to znacznie łatwiej uzyskać wysoki wynik z fizyki, chyba że ktoś jest bardzo dobry z matematyki i ma też trochę czasu na przerobienie materiału. Zaletą fizyki jest też to, że z reguły biol-chem ma ją na rozszerzeniu, więc można sporo wynieść lekcji. Można też spróbować zdać biologię, chemię, fizykę i matmę na rozszerzeniu
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: Rozszerzona matematyka czy fizyka?

Post autor: Collo »

Jeżeli się miało w szkole zarówno fizykę i matmę w podstawach, to jeżeli już się chce zdawać jeden z tych przedmiotów w rozszerzeniu, to wybieramy ten, który bardziej rozumiemy/lubimy. Jeżeli oba nam pasują (lub nie pasują) to chyba lepiej wybrać fizę. W działach podstawa od rozszerzenia różni się tylko 3 działami (kinematyka i dynamika brył sztywnych, prąd elektryczny indukcja elektromagnetyczna i prąd zmienny) natomiast różnica tkwi w zadaniach, na podstawie jest ich koło 20 (w tym 10 zamkniętych), na rozszerzeniu jest ich mniej (5-10) ale są znacznie bardziej rozbudowane i trudniejsze. Co do matmy to materiału w rozszerzeniu jest znacznie więcej, wystarczy popatrzeć na podręcznik do 2 kl. zakres podstawowy ma około 200 stron rozszerzony ok. 400 (na podstawie podręczników wyd. GWO)
dfagdfagdfgadfgdf

Re: Rozszerzona matematyka czy fizyka?

Post autor: dfagdfagdfgadfgdf »

Dali pisze:Skoro ludzie z klas mat-fiz za całkiem dobrze zdaną maturę uznają 60%-70% na rozszerzeniu, to coś chyba to znaczy. Jak dla mnie to znacznie łatwiej uzyskać wysoki wynik z fizyki, chyba że ktoś jest bardzo dobry z matematyki i ma też trochę czasu na przerobienie materiału. Zaletą fizyki jest też to, że z reguły biol-chem ma ją na rozszerzeniu, więc można sporo wynieść lekcji. Można też spróbować zdać biologię, chemię, fizykę i matmę na rozszerzeniu
trochę przesadziłeś P dobry wynik to tak 80%-90%
ponad 90% mają już na prawdę brdzo zdolni ludzie
50-60% to tak przeciętnie - zazwyczaj takie osoby mają słabych nauczycieli i uczą się sameP
no i nie porównuj fizy z bio-chema do tej z mat-fiza P tam jest półrozszerzenie, które się sporo różni
Colloportus pisze:tylko 3 działami (kinematyka i dynamika brył sztywnych, prąd elektryczny indukcja elektromagnetyczna i prąd zmienny)
tak tylko trzy działy ale te działy są akurat bardzo trudne.
Dali
Posty: 160
Rejestracja: 1 paź 2009, o 18:06

Re: Rozszerzona matematyka czy fizyka?

Post autor: Dali »

Bardzo trudne? Licealna fizyka nie jest jakaś niewyobrażalnie skomplikowana.
Półrozszerzenie? U mnie było normalne rozszerzenie i identyczny wymiar godzin, mieliśmy tylko parę zagadnień obciętych ( 2-3 tematy na rok ).
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: Rozszerzona matematyka czy fizyka?

Post autor: Collo »

Bardzo trudne? Licealna fizyka nie jest jakaś niewyobrażalnie skomplikowana.
Półrozszerzenie? U mnie było normalne rozszerzenie i identyczny wymiar godzin, mieliśmy tylko parę zagadnień obciętych ( 2-3 tematy na rok ).
Ja szedłem na biol-chem. W I klasie okazało się, że mam też częściowo rozszerzoną matmę, a teraz okazuje się, że również fizykę mam również rozszerzoną (całkowicie)

Półrozszerzenia, czyli to co mam z matmą polega na tym, że mamy czasami tematy z zakresu rozszerzonego, ale wiadomo,że nie wszystkie, bo godzinowo mam w cyklu 3,3,3.

Na biol-chem-fiz często zdarza się, że tej fizyki jest mniej niż na mat-fiz-inf, ale jak jest ogarnięty nauczyciel to się wyrobi i od czasu do czasu będzie brać dodatkową lekcję
_KALINA_
Posty: 567
Rejestracja: 19 maja 2011, o 09:50

Re: Rozszerzona matematyka czy fizyka?

Post autor: _KALINA_ »

Dali pisze:Bardzo trudne? Licealna fizyka nie jest jakaś niewyobrażalnie skomplikowana.
Półrozszerzenie? U mnie było normalne rozszerzenie i identyczny wymiar godzin, mieliśmy tylko parę zagadnień obciętych ( 2-3 tematy na rok ).

U mnie na biol-chemie tak samo było z fizyką. Rozszerzona na takim samym poziomie jak klasa mat-fiz, nawet sprawdziany były takie same.
dfagdfagdfgadfgdf

Re: Rozszerzona matematyka czy fizyka?

Post autor: dfagdfagdfgadfgdf »

w każdej klasie coś dopowiadają. u mnie też jest więcej wymagane niż na podstawie z biologii, chemii czy polaka.
ale z matmy czy fizyki też dostajemy więcej zadań niż w podręcznikach, zbiorach itd. Dostajemy zadania nawet z polibudy (wiem bo mam tam siostrę). Wprowadzają całki i w ogóle czego również nie mamy w programie. Wy na bio-chemie też na pewno nie ograniczacie się tylko do tego co w książkach, bo wymagają więcej. W dużej mierze zależy to od nauczyciela. Jeden nie nauczy nawet na podstawową maturę, inny mówi i wymaga zdecydowanie za dużo. Dzięki takiemu rozszerzeniu matura wypada jeszcze lepiej, lepiej rozumiemy zadania, wydają się łatwiejsze itd. Poza ty teraz matury wymyślają coraz bardziej skomplikowane.
Tak czy siak na pewno trzeba sporo czasu poświęcić albo iść na korki (tym bardziej jeśli mówimy o matmie czy fizyce)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości