Jakie podręczniki na I rok?

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Thunderbird
Posty: 181
Rejestracja: 16 maja 2010, o 21:58

Jakie podręczniki na I rok?

Post autor: Thunderbird »

Witam mam pytanie jakich podręczników będę potrzebował na I rok lekarskiego w Szczecinie? Znalazłem ogólne tematy, a chciałbym wiedzieć czy na PUMie są wymagane jakieś szczególne podręczniki?

Wiem już, że
Anatomia to: Sobota, Bochenek


Pozdrawiam i liczę na pomoc!
per_aspera_ad_astra
Posty: 22
Rejestracja: 13 sie 2011, o 19:08

Re: Jakie podręczniki na I rok?

Post autor: per_aspera_ad_astra »

Na lekarskim na PUMie wymagany jest bardzo szczególny podręcznik - Krechowiecki łatwo można go dostac w bibliotece lub niedrogo kupic (polecam tą opcję, w przypływie emocji po zaliczonym egzaminie można spalic P)
glandulathyroidea
Posty: 8
Rejestracja: 12 lip 2012, o 14:54

Re: Jakie podręczniki na I rok?

Post autor: glandulathyroidea »

per_aspera_ad_astra pisze:łatwo można go dostac w bibliotece lub niedrogo kupic (polecam tą opcję, w przypływie emocji po zaliczonym egzaminie można spalic P)
I wywalić z okien akademików

Krechowiecki- obowiązuje na egzaminie, choć jest trochę ciężko napisany, ale trzeba znać go po przecinkach na egzaminie. Doczytywac można bochenka. Ale właśnie na pierwszym miejscu Krechowiecki. Z atlasów polecam Nettera. Sobotty nie kupujcie, bo jest beznadziejna. Nie wgłębiajcie się w żadne skawiny, bo to strata czasu i wam się wszystko pomiesza. A i chodzić proszę na wykłady! W tym roku egzain praktyczny będzie prawdopodobnie z docentem, a lubi pytać z rzeczy z wykładów. Czasem mówi, że są błedy w Krechowieckim. I dlatego trzeba wiedzieć, jakie dokładnie, bo z tego daje pytanie na egzaminie.

Histologia zabel- nie kupujcie skawiny mimo e wam powiedzą, że na kolokwiach obowiązuje on, można jakiś atlasik ale niekoniecznie.
Awatar użytkownika
Karek
Posty: 31
Rejestracja: 2 wrz 2010, o 21:29

Re: Jakie podręczniki na I rok?

Post autor: Karek »

Anatomia - dużo zależy od asystenta (czyli osoby z którą będziecie mieć ćwiczenia ). Generalnie do egzaminu obowiązuje tylko Krechowiecki, ale niektórzy na poszczególne zaliczenia wymagają mocno Bochenka (5 tomów, jest tego mnóstwo w bibliotece). Kreskę można mieć swoją, bo fajnie się po niej marze. Chociaż książki z biblio też są zawsze popisane i kolorowe, także co kto lubi. No i atlas koniecznie swój, żeby załapać się na ten z biblio to naprawdę trzeba mieć szczęście. Ja polecam Nettera, ale kwestia gustu. Skawiny (takie małe książeczki, każdy preparat opisany osobno) też się czasem przydają, ale to już dodatkowo.
Chemia - skrypt do ćwiczeń. Do kupienia w rektoracie, ale polecam kserówkę, albo kupno od starszych roczników (swoją drogą sama mam jeden na zbyciu ). I tak trzeba po nich pisać i rozpadają się po kilku użyciach, także bodajże 32 zł w plecy.
Na pierwszy semestr to NAPRAWDĘ wszystko. Ewentualnie coś na pielęgniarstwo, ale to już wszystko na zajęciach powiedzą, bo znowu dużo zależy od prowadzącego.
kows
Posty: 63
Rejestracja: 22 mar 2011, o 17:13

Re: Jakie podręczniki na I rok?

Post autor: kows »

Skryptu z chemii kupowac absolutnie nie ma sensu, bo do niczego się nie przyda poza zajęciami, a do tego można używać tego wypożyczonego z biblioteki:) z histologii Zabel plus dobra znajomość wykładów, które są nadrzędne. Z anatomii cały rok korzystałem z Kreski, tylko niektóre tematy trzeba zrobić z Bochenka, ale na to przeważnie zwracają uwagę asystenci, albo sam człowiek zauważa że sposób w jaki jest to napisane nie pozwala w żaden sposób na zrozumienie:) Co do innych przedniotów nie jest potrzebne absolutnie NIC, choć w tym roku w związku ze zmianą planu studiów mogą dojść inne przedmiotu. Chodzą plotki że na pewno będzie to Fizjologia i na innych uczelniach pojawiała się też Biochemia:) Także serdecznie wam współczuję
Thunderbird
Posty: 181
Rejestracja: 16 maja 2010, o 21:58

Re: Jakie podręczniki na I rok?

Post autor: Thunderbird »

Czyli spiszmy to wszystko co wymieniliście:

MUSZĘ POSIADAĆ:
-Zarys anatomii człowieka Krechowiecki (Bochenek, Sobota, Kreska niewymagane)
-ATLAS: Nettera (Skawina)
-Chemia - skrypt do ćwiczeń (niepotrzebne?)
-Histologia Zabel
-Czaszka człowieka (?)

Jeśli chodzi o podręcznik do anatomii, to jeden z was piszę o tym, że Krechowiecki koniecznie na PUMie, a kows pisze,że uczył się z Kreski. kows jesteś z PUMu?

Nettera to ma być kolorowanka, czy atlas?
kows
Posty: 63
Rejestracja: 22 mar 2011, o 17:13

Re: Jakie podręczniki na I rok?

Post autor: kows »

Przepraszam, zapomniałem się:) jak najbardziej jestem z PUMu, a Krechowiecki=Kreska:) Po prostu przez ten rok przywykłem do potocznej nazwy, bo o Zarysie anatomii bądź o podręczniku Krechowieckiego mówi jedynie docent na wykładach, na których ja nie bywałem:P Co do twojej listy, to Skawina nie jest atlasem tylko skryptem z UJ. Do atlasów oprócz Nettera należy jeszcze Sobota, Sielnikow czy Grey, ale wg mnie Netter jest najfajniejszy:) Skrypt do chemii po prostu musisz mieć na zajęciach, możesz przynosić nawet pojedyncze strony skserowane:) A czaszka to naprawdę przydatna sprawa:)
Michus92
Posty: 31
Rejestracja: 11 lip 2012, o 14:36

Re: Jakie podręczniki na I rok?

Post autor: Michus92 »

Nie lepiej poczekać z tym do ukazania się nowego programu/planu studiów? Podobno czekają nas spore zmiany więc może i podręczniki będą inne?
Thunderbird
Posty: 181
Rejestracja: 16 maja 2010, o 21:58

Re: Jakie podręczniki na I rok?

Post autor: Thunderbird »

A kiedy te zmiany nastąpią?
Michus92
Posty: 31
Rejestracja: 11 lip 2012, o 14:36

Re: Jakie podręczniki na I rok?

Post autor: Michus92 »

Podobno od tego roku. Zamiast uczenia się przedmiotami: anatomia, później fizjologia będziemy mieli stystem blokowy, tj. anatomia i fizjologia kończyny, narządu, itd.
kows
Posty: 63
Rejestracja: 22 mar 2011, o 17:13

Re: Jakie podręczniki na I rok?

Post autor: kows »

Michus92 pisze:Podobno od tego roku. Zamiast uczenia się przedmiotami: anatomia, później fizjologia będziemy mieli stystem blokowy, tj. anatomia i fizjologia kończyny, narządu, itd.
W system blokowy nie ma co wierzyć. Z tego co wiem jest jeden wielki burdel, zakłady wiedzą tylko o ile godzin mają mniej, a program tak naprawdę powinny realizować ten sam. Nie wierzę, że skoro nic nie było w czerwcu przygotowane to przez sezon urlopowy zintegrują kilka zakładów do nowego programu. Myślę że niestety będziecie mieli tylko więcej wkuwania i jeśli nie obniżą w jakiś sposób poziomu to wiele osób obleje. Z samą anatomią było co robić, a jak macie mieć też histo i fizjo (a nawet na niektórych uczelniach jest biochemia, więc nie wiadomo) to kiedyś też musicie spać:) Może to mało optymistyczne, ale takie są moje odczucia
karolink1a6
Posty: 26
Rejestracja: 29 cze 2012, o 15:08

Re: Jakie podręczniki na I rok?

Post autor: karolink1a6 »

A jeśli chodzi o kości to radzicie, żeby każdy student miał Nawet nie wiem gdzie mogłabym zakupić takie kości, a tez słyszałam że są dosyć drogie.
karolink1a6
Posty: 26
Rejestracja: 29 cze 2012, o 15:08

Re: Jakie podręczniki na I rok?

Post autor: karolink1a6 »

Tak jak napisałam w innym poście raczej nie ma się czego obawiać. To co znalazłam w internecie:
Prezydent podpisał ustawę, która weszła w życie z dniem 1 lipca 2011r.
Ustawa zakłada zniesienie stażu podyplomowego a nie skrócenie czasu trwania studiów Studia stomatologiczne nadal będą trwać 5 lat a studia na kierunku lekarskim 6 lat - z tą różnicą że po ukończeniu studiów absolwent od razu uzyska tytuł zawodowy lekarza i będzie mógł pracować a nie tak jak dotychczas będzie potrzebował dodatkowo 1 rok na ukończenie stażu.

Ale staż tak naprawde nie znika tylko zostanie on włączony jako 5 rok studiow stomatologicznych i odpowiednio 6 rok kierunku lekarskiego. A wszystkie przedmioty i zaliczenia oraz egzaminy dyplomowe zostana przesunięte na rok 4 (stoma) i 5 (lekarski).

Zmiany obejmą tylko nowych studentów którzy rozpoczną studia w roku akademickim 2012/2013 obecnie studiujący studenci ukończą studia na starych zasadach łącznie ze stażem.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości