Pytania odnosnie zmian od 2012/2013

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Agata93
Posty: 14
Rejestracja: 30 lip 2012, o 21:39

Re: Pytania odnosnie zmian od 2012/2013

Post autor: Agata93 »

III. SZCZEGÓŁOWE EFEKTY KSZTAŁCENIA
A. NAUKI MORFOLOGICZNE (np. anatomia, histologia, embriologia)
W zakresie wiedzy absolwent:
A.W1. zna mianownictwo anatomiczne, histologiczne i embriologiczne w języku polskim i angielskim
Czytałam już to No właśnie tylko, że ta informacja jest dla kierunku lekarskiego. przy dentystycznym takiej informacji nie ma zapisanej, a jednak zmiana ma objąć także nasz wydział.
mis koala
Posty: 4277
Rejestracja: 16 kwie 2012, o 18:27

Re: Pytania odnosnie zmian od 2012/2013

Post autor: mis koala »

No ja też jestem ciekawa jak to będzie z tym nazewnictwem angielskim. Ale ja radzę się wstrzymac z kupnem materiałów do rozpoczęcia roku wtedy wszystko nam powiedzą co i jak. Może nawet na szkoleniu bibliotecznym podadzą takie informacje to myślę że spokojnie zdąrzymy kupic
Agata93
Posty: 14
Rejestracja: 30 lip 2012, o 21:39

Re: Pytania odnosnie zmian od 2012/2013

Post autor: Agata93 »

Owszem, ale jak rozmawiam ze studentami wszyscy radzą mi, żeby zakupić materiały wcześniej. Biblioteka nie ma, aż tylu pozycji, aby starczyło dla wszystkich, a z kupnem czegokolwiek po rozsądnej cenie w październiku będzie brdzo ciężko
hotdog1990
Posty: 599
Rejestracja: 18 mar 2008, o 16:57

Re: Pytania odnosnie zmian od 2012/2013

Post autor: hotdog1990 »

Radzą bo sami chcą sprzedać:P Praktycznie wszystkie ksiązki można sobie skserować i to jest już dużo taniej, zresztą nie przesadzajmy na 1 roku poza anatomią to nie potrzeba tak dużo tych książek.

A jeśli będziesz chciała atlas anglojęzyczny to i tak może być ciężko od ludzi odkupić bo mieliśmy do tej pory łacinę. Z drugiej strony idziesz na stomę więc może nadal macie łacinę bo ta reforma obejmowała lekarski ale czy coś się takżę w lek-dent zmieniło to już nie mam pojęcia.
konturek

Re: Pytania odnosnie zmian od 2012/2013

Post autor: konturek »

stoma ma praktycznie tylko głowę i szyję w takim zakresie jak lekarski, resztę mniej, także moim zdaniem nie ma sensu kupowania podręczników do anatomii. jedynie polecałbym anatomię kliniczną głowy i szyi Ciszka, bardzo dobra książka i przydatna na dalszych latach przy szczękówce i chirurgii stomatologicznej.
Awatar użytkownika
czornydanio90
Posty: 950
Rejestracja: 25 cze 2009, o 19:04

Re: Pytania odnosnie zmian od 2012/2013

Post autor: czornydanio90 »

ja do GiSu polecam starego Łasińskiego
David
Posty: 903
Rejestracja: 17 mar 2008, o 22:15

Re: Pytania odnosnie zmian od 2012/2013

Post autor: David »

Również polecam, bdb książka moim zdaniem, i nie ma tylu błędów co Ciszek.
lykorz
konturek

Re: Pytania odnosnie zmian od 2012/2013

Post autor: konturek »

ale z kolei Łasiński już tak się nie przyda na dalszych latach, nie ma zagadnień klinicznych jak dostępy czy blokady itp. no i więcej i dokładniej o unerwieniu jest napisane ale w Łasińskim jest o rozwoju głowy i szyi i to też na histologię z embriologią się przydaje.
hotdog1990
Posty: 599
Rejestracja: 18 mar 2008, o 16:57

Re: Pytania odnosnie zmian od 2012/2013

Post autor: hotdog1990 »

Wystarczy Skawina + wykłady + słuchanie asystenta na zajęciach i wiedza będzie podobna do tych co czytają Bochenka czy inne cuda, poprostu anatomia jest ulotna i co z tego że na koło wykujesz 500 stron jak za tydzien nie bedziesz tego pamietac, ja wole sie uczyc rzeczy dużych, głównych i waznych klinicznie i je pamiętać na dłużej.
Agata93
Posty: 14
Rejestracja: 30 lip 2012, o 21:39

Re: Pytania odnosnie zmian od 2012/2013

Post autor: Agata93 »

Ja myślałam o podręcznikach Morysia (na GUMED bardzo polecane) i atlasie Nettera. Dobry wybór? Ewentualnie GiS sobie później dokseruję
A jeżeli chodzi o te zmiany, próbowałam się dodzwonić do Dziekanatu, ale widocznie mają długi weekend, bo nikt nie odbiera. Rzeczywiście ta ustawa może nie obejmować stomy
xavier
Posty: 51
Rejestracja: 8 sie 2012, o 15:03

Re: Pytania odnosnie zmian od 2012/2013

Post autor: xavier »

Ustawa o zawodzie lekarza-dentysty też została zmieniona, ale ani w niej ani w rozporządzeniu ministra nauki o standardach kształcenia nie ma nawet słowa o angielskim tylko o ogólnej znajomości anatomii ze szczególnym uwzględnieniem układu stomatognatycznego
mis koala
Posty: 4277
Rejestracja: 16 kwie 2012, o 18:27

Re: Pytania odnosnie zmian od 2012/2013

Post autor: mis koala »

A czy te ustawy wszystkie to obowiązują każda uczelnię bez wyjątku, czy może jakiś uniwerek może sobie zrobic wyjątek i iśc jakimś swoim systemem? No te takie prywatne to na pewno nie obowiązują wszystkie prawa i mają pewną swobodę działania ale te publiczne to chyba wszystkie podlegają temu prawu państwowemu co nie? No ale też skoro uczelnie różnią się trybem nauczania to może i w tym przypadku też tak będzie? chodź nie sądzę, bo tam zmiany mogą byc co do ilości godzin z danego przedmiotu czy jego rozłożenia zajęc na poszczególnych latach, ale chyba taka sprawa jak ta z nazewnictwem angielskim to raczej chyba wszędzie będzie jak coś obowiązywac
xavier
Posty: 51
Rejestracja: 8 sie 2012, o 15:03

Re: Pytania odnosnie zmian od 2012/2013

Post autor: xavier »

Każda ustawa jest prawem obowiązującym w całym kraju. Tak samo standardy kształcenia muszą być w całym kraju jednolite.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot], Google Adsense [Bot] i 99 gości