Ewolucjonizm, dobór naturalny- książki

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
Awatar użytkownika
pyati
Posty: 460
Rejestracja: 3 wrz 2009, o 17:17

Ewolucjonizm, dobór naturalny- książki

Post autor: pyati »

Czy ktoś poleca książki związane z tym tematem? Oczywiście pomijając Darwina, bo to wiadomo Nie pogardzę też propozycjami literatury anglojęzycznej.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Ewolucjonizm, dobór naturalny- książki

Post autor: AnnaWP »

Rysiu, znaczy właśnie Dawkins. To lektura nr 1 dla studentów biologii, ale polecam ją każdemu. W oryginale czyta się płynnie i względnie łatwo (Poe jest dla mnie nie do przejścia, a Kathy Reichs kosztowała mnie trochę wysiłku, zanim oswoiłam się z jej językiem, Green Mile była genialnie łatwo napisana, więc takie mam porównanie zaledwie), o ile poznasz podstawowe słownictwo.
Rysiu zanim napisał Boga urojonego pisał przede wszystkim pozycje o ewolucji.

Polecam w zasadzie każdą pozycję, mam na liście do przeczytania tylko Fenotyp rozszerzony i Najpiękniejsze widowisko świata.

Polecam z antropologii troszkę Homo przypadkiem sapiens i Zanim powstał człowiek". Naga małpa jest nieco przestarzała, ale w sumie też ciekawa pozycja do przemyślenia.

No i pozycja bardziej akademicka Ewolucja Futuyama, właśnie przeglądam ją po kawałku.

To chyba przegląd ostatnich pozycji z mojej biblioteczki, ja czekam na Niezbędnik ateisty
Awatar użytkownika
pyati
Posty: 460
Rejestracja: 3 wrz 2009, o 17:17

Re: Ewolucjonizm, dobór naturalny- książki

Post autor: pyati »

Dawkinsa oczywiście znam i też polecam Nie czytałam też właśnie Najwspanialszego widowiska świata. Zapoznam się za to z resztą, o których już z resztą słyszałam ale jakoś było mi do nich nie po drodze
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Ewolucjonizm, dobór naturalny- książki

Post autor: AnnaWP »

Warto, ja jestem botanikiem, ale polecam, odrobina wglądu w ewolucję człowieka też się przydaje czasem
kwass
Posty: 27
Rejestracja: 23 cze 2012, o 08:51

Re: Ewolucjonizm, dobór naturalny- książki

Post autor: kwass »

Kosmos numer 58, tom 3-4. Poświęcony teorii ewolucji.

Kod: Zaznacz cały

kosmos.icm.edu.pl
Trochę podstaw, ale za to zagadnienia poruszane szeroko. Jeśli chodzi o książki, to wszystko zależy od twoich zainteresowań. Co konkretnie Cię interesuję? Coś bardziej zaawansowanego czy książki popularne? Na pewno polecam przeczytać rozdział o matematycznych podstawach doboru naturalnego w Podstawy genetyki populacyjnej Hartl i Clark. Nie jest to trudne, a pozwala ściślej popatrzyć na teorie doboru naturalnego.
Awatar użytkownika
pyati
Posty: 460
Rejestracja: 3 wrz 2009, o 17:17

Re: Ewolucjonizm, dobór naturalny- książki

Post autor: pyati »

I to i to szczerze mówiąc. Chociaż wydaje mi się, że podstawowa wiedzę już posiadam, chcę to po prostu rozszerzyć.
kwass
Posty: 27
Rejestracja: 23 cze 2012, o 08:51

Re: Ewolucjonizm, dobór naturalny- książki

Post autor: kwass »

Warto przeczytać na przykład:
Futuyma, Ewolucja - dobry, obszerny podręcznik poruszający naprawdę ogromną liczbę zagadnień. I to w języku polski.
M.Ridley, Evolution third edition - po angielsku. Podobnie, jak u góry, ale wydaje mi się, że jest lepiej rozdziałami ułożony.
C. Combes, Ekologia i ewolucja pasożytnictwa. Gorąco polecam. Chyba nie muszę mówić o czym jest
Clark i Hartl, Podstawy genetyki populacyjnej - Kilka rozdziałów dotyczy bezpośrednio biologii ewolucyjnej, kwantyfikacja zagadnień.

Powyższe podręczniki traktują raczej ewolucje w zarysach, to znaczy tylko pobieżnie omawiają zagadnienia i dają ogólny wgląd w proces ewolucji. Na pewno warto coś z tego przeczytać - szczególnie któryś z dwóch pierwszych. Jeśli jednak interesuję Cię jakieś zagadnienie głębiej, to już trzeba szukać przeglądówek czy podręczników bardziej specjalistycznych np. o ekologi behawioralnej jest dobry podręcznik: Krebs, Davies, Wprowadzenie do ekologi Behawioralnej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości