termometry rtęciowe

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

termometry rtęciowe

Post autor: Iwus »

Jak alarmuje czasopismo National Geographicrtęć z jednego tylko termometru może zanieczyścić jezioro o powierzchni 4,5 hektara, a zniszczozne termometry każdego roku powiększają rzekę odpadów wytwarzanych przez mieszkańców USA o jakieś 17 ton rtęci".
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: termometry rtęciowe

Post autor: tin »

Dlatego od jakiegos czsu trawa akcja wymiany termomentów rteciowych na elektroniczne. Słyszałem nawet o projekcie wycofania ich i zakazu użycia.
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: termometry rtęciowe

Post autor: Iwus »

Efekt jest wrecz odwrotny,ludzie masowo wykupują termometry z aptek,boją sie że niedługo już nie będzie ich w sprzedaży.

Różnica w cenie:

Termometr rtęciowy - 2, 98 zł

Termometr elektroniczny - 11 zł

Ja mam elektroniczny.
Awatar użytkownika
Anex
Posty: 679
Rejestracja: 25 paź 2006, o 18:24

Re: termometry rtęciowe

Post autor: Anex »

Ja mam i ten i ten i mam większe zaufanie do rtęciowego. Elektroniczny to jakoś wydaje mi się nieprecyzyjny często się psuje.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: termometry rtęciowe

Post autor: tin »

Co do efektu tez sie zgadzam. Sam osobiście wolę elektryczny bo mierzy szybciej. Ja nie mam cierpliwosci siedziec z termometrem 10 min
Awatar użytkownika
Guru
Posty: 1025
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: termometry rtęciowe

Post autor: Guru »

tin pisze:Słyszałem nawet o projekcie wycofania ich i zakazu użycia.
tak mowili o tym jakies 2tyg temu w Faktach, chca wycofac termometry reteciowe ze sprzedazy i ze szpitali, ale nie wyobrazam sobie wymiany termometrow w szpitalach, gdyz jak widac w poscie Iwuś termometry elektroniczne sa 4razy droższe od rtęciowych, ciekawe skad wezma na to pieniadze.
Awatar użytkownika
Anex
Posty: 679
Rejestracja: 25 paź 2006, o 18:24

Re: termometry rtęciowe

Post autor: Anex »

Ale jak posiedze 10 minut z termometrem to wiem, że mi dobrze zmierzy, a zresztą jak się leży pod pieżynką to mi wszystko jedno czy z termometrem czy bez
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: termometry rtęciowe

Post autor: tin »

Wiekszość szpitali od dawna korzysta już z termometrów elektronicznych. Nie mam problemu z ich utylizacja i jak upadnie to nie ma problemu, ze przestanie działać(co wśród pacjetów często sie zdarza). Problem jest w informowaniu ludzi. Szczególnie starsi nie sa chętni do zmiany obyczajów.
Awatar użytkownika
Guru
Posty: 1025
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: termometry rtęciowe

Post autor: Guru »

w szpitalach w ktorych bywalem nie widzialem ani jednego termometru elektronicznego, a za to dziesiątki term. rteciowych.
tin pisze:Szczególnie starsi nie sa chętni do zmiany obyczajów.
dlatego nie moze to byc zmiana nagla, tylko rozlozona w czasie
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: termometry rtęciowe

Post autor: DMchemik »

osobiście bardziej wolę rtęciowe, mam do nich zaufanie, gorzej jak się stłucze, ludzie zwykle nie wiedzą jak zutylizować rtęć, jak u mnie się stłukł to dowiedziałem się o tym po kilku miesiącach, a szkoda, bo mogłem usunąć rtęć od razu.
Iwus pisze:Jak alarmuje czasopismo National Geographicrtęć z jednego tylko termometru może zanieczyścić jezioro o powierzchni 4,5 hektara, a zniszczozne termometry każdego roku powiększają rzekę odpadów wytwarzanych przez mieszkańców USA o jakieś 17 ton rtęci".
nie podają, ile wody jest w tym jeziorze, a to przecież ważne! Poza tym te 17 ton rtęci rocznie to i tak prawie nic w porównaniu z zakładami produkującymi chlor metodą rtęciową, Francuzi udoskonalili tę metodę tak, że straty rtęci są poniżej 1 g na tonę wyprodukowanego chloru, tradycyjnie straty wynoszą ok. 3-4 g na tonę, a przestarzały zakład w Tarnowie ma straty 30-40 g rtęci na tonę wyprodukowanego chloru! i on jeszcze pracuje A w Oświęcimu akurat likwidują, choć straty mieli 10 razy mniejsze, policczie ile polska wprowadza rtęci do środowiska, w porównaniu z tymi termometrami w USA
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: termometry rtęciowe

Post autor: tin »

DMchemik pisze: ludzie zwykle nie wiedzą jak zutylizować rtęć, jak u mnie się stłukł to dowiedziałem się o tym po kilku miesiącach, a szkoda, bo mogłem usunąć rtęć od razu.
Rozwiń ta myśl jeśli możesz, bo osobiście tez nie wiem jak to zrobić.
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: termometry rtęciowe

Post autor: MiRACiDiUM »

Chyba najlepiej posypać siarką, tworzy się nieszkodliwy siarczek rtęci.
Nimbrethil
Posty: 49
Rejestracja: 18 kwie 2006, o 19:41

Re: termometry rtęciowe

Post autor: Nimbrethil »

a skąd w warunkach domowych wziąść siarkę
jak mi się rozbił termometr to zebrałam rtęć do strzykawki i chcialam zabrać do szkoły żeby chemica to zutylizowała ale nie zdążyłam bo mama to wyrzuciła.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości