Interpretacja wyniku posiewu

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
giezeta
Posty: 4
Rejestracja: 6 sie 2012, o 08:12

Interpretacja wyniku posiewu

Post autor: giezeta »

Pies był leczony w związku z kulejącą przednia łapą. Po prześwietleniu, gdzie okazało się że ma zniszczony staw barkowy, zdecydowano się na operacyjne założenie gąbki w tym stawie. W trakcie operacji, ponieważ kość była bardzo zniszczona, (nie odkształcona) pobrano materiał do badania.
Wyniki badań mikrobiologicznych są tutaj:

Zidentyfikowano baccillus sp i pałeczki gramujemne niefermentujące, zrobiono antybiogram.

Lekarz powiedział, że pies zaraża. ALE CZYM? żadna z bakterii nie została zidentyfikowana. Po prostu są jakieś bakterie które są wrażliwe na antybiotyk. Może to wcale nie groźne bakterie tylko są wrażliwe na ten antybiotyk?

Czy dobrze rozumuję?
marmat00
Posty: 19
Rejestracja: 16 mar 2012, o 18:21

Re: Czy mogłby ktoś zinterpretowac wyniki posiewu?

Post autor: marmat00 »

Bacillus jest laseczką gram+ występuje praktycznie wszędzie. wiekszość gatunków jest nie groźna oprócz Bacillus antraxis(wąglik).
Jeżeli okazało by być się to wąglikiem byłoi by to zaznaczone w badaniu.
Co do tych gram- to powinni podać przynajmniej nazwę rodzajową bo tak to nic (przynajmniej ja) nie umiem powiedzieć.
marmat00
Posty: 19
Rejestracja: 16 mar 2012, o 18:21

Re: Czy mogłby ktoś zinterpretowac wyniki posiewu?

Post autor: marmat00 »

Bacillusami nie masz co się przejmować a co do gram- to powinni ci dać jeszcze wyniki analizy biochemicznej tak to jest ciężko powiedzieć czy jest to coś groźnego. Piszesz że to było w kościach być może to Salmonella entiritidis(kiedys obiło mi się o uszy ze może rozwijać się w kościach).
giezeta
Posty: 4
Rejestracja: 6 sie 2012, o 08:12

Re: Czy mogłby ktoś zinterpretowac wyniki posiewu?

Post autor: giezeta »

Dziękuję pięknie. Właśnie o to mi chodziło. Analizy biochemicznej brak i to właśnie wydawało mi się nie w porządku, ze nie wiadomo czym zaraża.
I czy w ogóle może zarażać?
Czyli konieczne powtórne badanie pełne.
marmat00
Posty: 19
Rejestracja: 16 mar 2012, o 18:21

Re: Czy mogłby ktoś zinterpretowac wyniki posiewu?

Post autor: marmat00 »

Na karcie wyników było napisane że analiza biochemiczna w trakcie więc zgłoś się tam gdzie były robione badania i zapytaj czy mają już te wyniki(bo zwykle czas oczekiwania na test biochem to 1 max 2 dni).
JohnyM

Re: Czy mogłby ktoś zinterpretowac wyniki posiewu?

Post autor: JohnyM »

Z punktu widzenia diagnostyki mikrobiologicznej: Bacillus sp. znaczy tyle co nic, bo może to być coś poważnego albo i nic. Selekcja bakterii patogennych odbywa się poprzez posiew na kilka specjalistycznych podłoży, szybkie testy np. lateks. Podobnie sprawa ma się co do pałek. Identyfikuje się tylko do pewnego punktu, który pozwoli puścić najważniejsze - antybiogram. Dziwna sprawa to to, ze jest już antybiogram a jeszcze identyfikacja nie wyszła, bo zazwyczaj najpierw jest identyfikacja, albo równocześnie z antybiogramem - przypuszczam że wcale jej nie puszczono, bo nie ma takiej potrzeby (choć powinno się to zrobić).
Na psach się nie znam, ale wydaje mi się że szpik powinien być jałowy. Skoro jest antybiogram proponuję zgłosić się do weterynarza, który pewnie zadecyduje o podaniu cefalosporyny i po krzyku.
marmat00
Posty: 19
Rejestracja: 16 mar 2012, o 18:21

Re: Czy mogłby ktoś zinterpretowac wyniki posiewu?

Post autor: marmat00 »

Antybiogram nie musi być dłużej robiony niż bichemiczna identyfikacja. Jest takie użądzenie vitek 2 który robi antybiogram szybciej niż identyfikaje klasycznymi metodami.
giezeta
Posty: 4
Rejestracja: 6 sie 2012, o 08:12

Re: Czy mogłby ktoś zinterpretowac wyniki posiewu?

Post autor: giezeta »

Tylko, że identyfikacja biochemiczna jest potrzebna do tego, żeby na bakterie NIECHOROBOTWÓRCZE nie stosować antybiotyków na które akurat mogą być one wrażliwe. Pożytecznych pałeczek jest sporo.

Mam racje czy nie?
JohnyM

Re: Czy mogłby ktoś zinterpretowac wyniki posiewu?

Post autor: JohnyM »

Vitek 2 robi równocześnie biochemię i antybiogram.
Żeby puścić antybiogram, trzeba wiedzieć jakiej karty użyć (czyli mieć zgrubsza identyfikację) albo próbować szczęścia z antybiotykami.
Myślę, że w szpiku mało która bakteria jest pożądana.
marmat00
Posty: 19
Rejestracja: 16 mar 2012, o 18:21

Re: Czy mogłby ktoś zinterpretowac wyniki posiewu?

Post autor: marmat00 »

Nie znam się na psach ale wiem że zakażenia szpiku często są wywołane (jeżeli chodzi o gram-) przez Enterobacter spp.
giezeta
Posty: 4
Rejestracja: 6 sie 2012, o 08:12

Re: Czy mogłby ktoś zinterpretowac wyniki posiewu?

Post autor: giezeta »

Ja nie sądzę by był to materiał pobrany ze szpiku. Kości były zmienione powierzchniowo. Chyba ze wiercili w nich dziurę aby dobrać się do szpiku.
Na powierzchnię stawową psa (staw ramieniowy) wszczepiono gąbkę bo powierzchnia była starta.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości