wiązanie w wodorosiarczanie VI amonu

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
pixi141
Posty: 2
Rejestracja: 8 sie 2012, o 10:58

wiązanie w wodorosiarczanie VI amonu

Post autor: pixi141 »

Witam!

Kombinuję i nie mogę wykombinować jakie wiązania są obecne w wodorosiarczanie VI amonu. Wiem, że wzór NH4HSO4, próbuję to rozpisywać jako dwa osobne jony a także jako jeden związek ale ciągle czegoś brakuje a jak wydawało mi się, że dobrze to nie zgadza się to w ogóle z odpowiedzią. Poza tym, N ma tutaj stopień utlenienia -III, a wychodzi mi, że przyłącza jeden tlen i cztery wodory. Naprawdę nie umiem sobie z tym poradzić, bardzo proszę o jakieś wyjaśnienie, może nawet z rysunkiem.

Pozdrawiam
Hellades
Posty: 112
Rejestracja: 30 lip 2010, o 00:18

Re: wiązanie w wodorosiarczanie VI amonu

Post autor: Hellades »

Wydaje mi się, że będzie tak (zrobiłem na elektronach, żeby było bardziej zrozumiale):
1.png
Wodór w jonie NH4{+} nie ma elektronu, gdyż cały jon jest kationem jednododatnim czyli pozbawionym jednego elektronu.
Jeden z tlenów w jonie HSO4{-} ma dodatkowy elektron, gdyż cały jon jest anionem jednoujemnym, czyli któryś z atomów go tworzących ma dodatkowy jeden elektron.
enought
Posty: 13
Rejestracja: 3 lip 2012, o 11:49

Re: wiązanie w wodorosiarczanie VI amonu

Post autor: enought »

Masz dwa jony - NH4(+) i HSO4(-)
Zajmijmy się NH4(+) 3 wiązania kowalencyjne, 1 koordynacyjne
HSO4(-) dwa wiązania koordynacyjne S z O, jedno wiązanie z O-H, i jedno z O(-)

I O(-) z HSO4(-) przyciąha H(+) z NH4(+)
pixi141
Posty: 2
Rejestracja: 8 sie 2012, o 10:58

Re: wiązanie w wodorosiarczanie VI amonu

Post autor: pixi141 »

bardzo, bardzo dziękuję za pomoc, teraz już rozumiem! Jeszcze mam tylko jedno pytanie: czy wiązanie koordynacyjne liczy się jako pojedyncze, czyli sigma?
Hellades
Posty: 112
Rejestracja: 30 lip 2010, o 00:18

Re: wiązanie w wodorosiarczanie VI amonu

Post autor: Hellades »

pixi141 pisze:bardzo, bardzo dziękuję za pomoc, teraz już rozumiem! Jeszcze mam tylko jedno pytanie: czy wiązanie koordynacyjne liczy się jako pojedyncze, czyli sigma?
Tak, wiązanie koordynacyjne jest wiązaniem typu sigma.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości