Zadanie z chemii

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Studentkamedycyny8
Posty: 100
Rejestracja: 5 mar 2012, o 15:49

Zadanie z chemii

Post autor: Studentkamedycyny8 »

Hej!
Zaczynam przygotowania do kolejnej edycji konkursu Wygraj Indeks z Chemii. Czy moglibyście mi pomóc z tym zadaniem?

Złotą obrączkę o masie 5 g roztworzono w wodzie królewskiej. Pozostałość, po odparowaniu rozcieńczono wodą i do tego roztworu zanurzono płytkę ze srebra. Po ilościowym wydzieleniu złota na płytce masa jej zmalała o 1,875 g.
Podać próbę złota z którego wykonano obrączkę.

Odp. Próba 583

Wiem tyle, że woda królewska mieszanina na którą składa się kwas solny i azotowy (V) w stosunku objętościowym 3:1. Jednak zastanawia mnie czy w tym zadaniu muszę napisać pełną reakcję jaka zachodzi gdy do owej mieszaniny wrzucimy 5 g obrączkę wykonaną ze złota? A następnie musimy rozpisać jaka zajdzie reakcja gdy zanurzymy w tym roztworze płytkę srebra?

Z góry dziękuję!
Biologiaichemia
bembi11
Posty: 38
Rejestracja: 25 kwie 2012, o 18:37

Re: Zadanie z chemii

Post autor: bembi11 »

Tak generalnie, to podstawą wszelkich obliczeń w chemii ZAWSZE są równania wszystkich reakcji, ale w zadaniu masz polecenie PODAJ a nie OBLICZ, więc jak dla mnie reakcji nie musi być, ale są różni sprawdzający i układający pytania, więc dla świętego spokoju można by je napisać.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości