Czy to wystarczy? - literatura do poprawy matury w 2013

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
micra
Posty: 998
Rejestracja: 1 lip 2012, o 18:57

Re: Czy to wystarczy? - literatura do poprawy matury w 2013

Post autor: micra »

Ja uczę się z PWN-u, jak nie przerazi Cię 5 tomów to dlaczego nie.
Pwn jest bardziej przejrzysty w porównaniu do operonu
mila1305
Posty: 317
Rejestracja: 16 maja 2012, o 14:11

Re: Czy to wystarczy? - literatura do poprawy matury w 2013

Post autor: mila1305 »

ja bym polecala bardziej omege plus operon, fajne polączenie
a zadanka z treningu ucza myslec kreatywnie
Awatar użytkownika
smile22
Posty: 269
Rejestracja: 12 lip 2012, o 14:02

Re: Czy to wystarczy? - literatura do poprawy matury w 2013

Post autor: smile22 »

Mi również operon nie odpowiada natomiast pwn mi podchodzi. Ale to wszystko zależy co do kogo trafia.
Awatar użytkownika
Lektom
Posty: 1073
Rejestracja: 26 lis 2009, o 15:33

Re: Czy to wystarczy? - literatura do poprawy matury w 2013

Post autor: Lektom »

A według mnie PWN ma za dużo nieważnych pierdółek.
Ja polecam jednak OPERON + vademecum pyłki Gutowskiej : )
Awatar użytkownika
Bibii
Posty: 30
Rejestracja: 20 lip 2010, o 13:49

Re: Czy to wystarczy? - literatura do poprawy matury w 2013

Post autor: Bibii »

Zobacz z którego podręcznika lepiej Ci się uczy, ewentualnie drugi zostaw sobie do doczytywania działów które są okrojone lub niezrozumiale napisane w tym pierwszym podręczniku z którego się uczysz no i po każdym dziale śmigaj zadanka, żeby sprawdzić czy wszystko rozumiesz
whirl
Posty: 17
Rejestracja: 18 lip 2011, o 15:10

Re: Czy to wystarczy? - literatura do poprawy matury w 2013

Post autor: whirl »

Czyli myslicie ze dorzucenie omegi zamiast pwnu bedzie dobrym posunieciem ? Czy jak jeszcze wywale witowskiego to bedzie juz to odpowiedni arsenał na mature ?
whirl
Posty: 17
Rejestracja: 18 lip 2011, o 15:10

Re: Czy to wystarczy? - literatura do poprawy matury w 2013

Post autor: whirl »

Może mi ktoś powiedziec w ile tomów licza podręczniki omegi, bo na allegro jakoś tak dziwnie jest to wszystko powystawiane.
glam_
Posty: 49
Rejestracja: 27 gru 2011, o 18:28

Re: Czy to wystarczy? - literatura do poprawy matury w 2013

Post autor: glam_ »

whirl, jeżeli masz na myśli serię Bukały, to jest to 10 tomów
Lucyfer
Posty: 636
Rejestracja: 8 sty 2012, o 15:27

Re: Czy to wystarczy? - literatura do poprawy matury w 2013

Post autor: Lucyfer »

Możesz i 2x więcej książek kupić, tylko po co? Nie ilość, a jakość
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Czy to wystarczy? - literatura do poprawy matury w 2013

Post autor: zoo_ »

Lucyfer pisze:Nie ilość, a jakość
+ umiejętność wykorzystania
rkgreen
Posty: 59
Rejestracja: 24 sie 2012, o 19:38

Re: Czy to wystarczy? - literatura do poprawy matury w 2013

Post autor: rkgreen »

Nie powiem nic nowego, jeżeli stwierdzę, że do nauki, do matury powinno się korzystać przede wszystkim z:
- podręczniki OPERON-u
- Trening przed maturą wyd. Omega (dużo książek, ale bardzo obfitych w treść i ciekawe, dające do myślenia zadania)
- Arkusze maturalne z ubiegłych lat

Dodałbym jeszcze jakieś vademecum, które nam odpowiada
Najlepiej przejść się do księgarni i przejrzeć kilka, żeby zweryfikować z naszymi gustami, a naprawdę jest w czym wybierać.

Ville jest już zbyt trudną książką jak na maturą, nawet na poziomie rozszerzonym. Oczywiście, jeśli ma się czas, warto przejrzeć

Najważniejsza jest SYSTEMATYKA i dobry system powtarzania materiału. Należy co jakiś czas wracać do przerobionego już wcześniej materiału, żeby odświeżyć wiedzę i ją utrwalić.

Powodzenia!
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Czy to wystarczy? - literatura do poprawy matury w 2013

Post autor: Giardia Lamblia »

Witowski bardzo poszerzył moją wiedzę z biologii (ponad poziom, ale nie widzę sensu w uczeniu się po stokroć tego samego - myślę, że można dostać nawet zaparcia od tego braku urozmaicenia ). Moim zdaniem zbiory te pomagają niwelować drobne błędy popełniane z nieuwagi - kiedy robisz zadanie tego samego typu 5 razy z rzędu (za 1 razem błędnie) i (CO NAJWAZNIEJSZE!) robisz je w skupieniu - w końcu wyłapujesz i zapamiętujesz na dłużej, że ma być tak a nie inaczej. Samo czytanie podręczników niestety nie przygotuje Cię do matury. Dużo zadań jest na kojarzenie faktów i wyłapywanie informacji z tekstu źródłowego - a takich zadań w Witowskim również jest sporo. Co prawda są też liczne problemy nie mające nic wspólnego z matura jak np. jedno które wyjątkowo utkwiło mi w pamięci - wymień wszystkie 4 związki barwnikowe powstające w wyniku degradacji hemu (urobilina, biliwerdyna, sterkobilina i bilirubina - jak widać zadanie zupełnie z matura nie związane, a nawet z materiałem z LO). Najlepiej jeżeli robisz zadania, a następnie dajesz komuś z odpowiednimi kwalifikacjami, żeby je sprawdził. W kluczu odpowiedzi masz zazwyczaj sformuowaną jedną odpowiedź, a przecież czasem odpowiedzi może być kilka - nawet w kluczu maturalnym.
Co prawda nie miałem do czynienia z innymi zbiorami mającymi przygotować ucznia do matury rozszerzonej z biologii, ale MOIM zdaniem Witowski jest wart tego, żeby chociażby się zastanowić czy aby nie poświecić trochę czasu na przerobienie tych zadań.
rkgreen
Posty: 59
Rejestracja: 24 sie 2012, o 19:38

Re: Czy to wystarczy? - literatura do poprawy matury w 2013

Post autor: rkgreen »

Witowski jest wart tego, żeby chociażby się zastanowić czy aby nie poświecić trochę czasu na przerobienie tych zadań.
Zdecydowanie się zgadzam!
Wiele osób może sądzić, że maglowanie w kółko tego samego typu zadania jest stratą czasu, ale moim zdaniem - są w błędzie. Pozwala to lepiej zapamiętać schemat danego zadania, uczy nas jak dokładnie musimy odpowiadać na tego typu pytania

W tym roku będę korzytsał z Witowskiego zarówno do biologii, jak i do chemii.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości