Wzory z biochemii na pamięć?

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
Doktórka
Posty: 34
Rejestracja: 23 lip 2012, o 10:41

Wzory z biochemii na pamięć?

Post autor: Doktórka »

Ostatnio mój korepetytor mnie zaskoczył. Powiedział, że mam się nauczyć 19 wzorów strukturalnych i przestrzennych na pamięć( aminokwasy, cukry, ryboza, deoksyryboza i podobne)trochę to czasu zajmie więc moje pytanie jest , jest sens w ogóle na maturę uczyć się wzorów?
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Wzory z biochemii na pamięć?

Post autor: zoo_ »

Zmień korepetytora
Doktórka
Posty: 34
Rejestracja: 23 lip 2012, o 10:41

Re: Wzory z biochemii na pamięć?

Post autor: Doktórka »

Wiesz, nie o taką odpowiedź mi chodziloAkurat nie mam zamiaru go zmieniać bo jest solidny, dobrze tłumaczy i studiuje medycynę.
Awatar użytkownika
indiana
Posty: 574
Rejestracja: 2 kwie 2011, o 17:26

Re: Wzory z biochemii na pamięć?

Post autor: indiana »

Wydaje mi się, że wzory kilku podstawowych aminokwasów czy niektórych cukrów (właśnie m.in. rybozy i deoksyrybozy) wypadałoby znać. Nawet jeśli na maturze nie będą Cię prosili o narysowanie tych wzorów, to zawsze lepiej jeśli się orientujesz co jest czym.
Barszczanka
Posty: 54
Rejestracja: 28 cze 2012, o 16:08

Re: Wzory z biochemii na pamięć?

Post autor: Barszczanka »

Masz świetnego korepetytora, który wie, co robi. Cukry, rybozę i deoksyrybozę dobrze znać. Najprostsze aminokwasy też. Nie jest to trudne, a przydać się może.



Doktórka
Posty: 34
Rejestracja: 23 lip 2012, o 10:41

Re: Wzory z biochemii na pamięć?

Post autor: Doktórka »

a zakuję, nawet jak miało by to dać mi tylko 1 pkt więcej
Hellades
Posty: 112
Rejestracja: 30 lip 2010, o 00:18

Re: Wzory z biochemii na pamięć?

Post autor: Hellades »

Mi korepetytorka mówiła, abym z aminokwasów znał wzór glicyny i alaniny, i kojarzył, że fenyloalanina i tyrozyna mają pierścień a z cukrów miałem znać wzór glukozy i fruktozy.
Nawet gdyby zadanie na maturze dotyczyłoby chociażby deoksyrybozy, to na pewno znajdzie się nad zadaniem tekst źródłowy, wyjaśniający czym ona jest i jej budowę. Mnie by się, szczerze mówiąc, nie chciało zakuwać wzorów, ale jak chcesz, to się ucz (zapewniam Cię, że ta pamięć będzie ulotna ).
________

Re: Wzory z biochemii na pamięć?

Post autor: ________ »

nawet jesli beda kazali Ci narysowac jakis aminokwas to podadza Ci nazwe zwyczajowa i systematyczna. ( popatrz do arkusza z chemii rozszerzonej z 2011, gdzies pod koniec bylo takie zadanie z aminokwasem i wykazac ze ma wlasciwosci amfoteryczne - na pewno znajdziesz ) ale wzory warto znac, nie zmieniaj korepetytora, dobrze ze duzo wymaga od Ciebie.



Doktórka
Posty: 34
Rejestracja: 23 lip 2012, o 10:41

Re: Wzory z biochemii na pamięć?

Post autor: Doktórka »

Pamięć jest ulotna ale jeśli postawi się przed sobą cel regularnego powtarzania wiedzy przez rok to już taka ulotna nie będzie Trudno przewidzieć, wzory jakich aminokwasow będą w 2013 roku
Doktórka
Posty: 34
Rejestracja: 23 lip 2012, o 10:41

Re: Wzory z biochemii na pamięć?

Post autor: Doktórka »

tak, muszę zernąć do Witowskiego bo on ma chyba wszystkie zadania będące na maturze ? czy trzeba szukać arkuszy w necie? oczywiście, że mój korepetytor jest najlepszy
Awatar użytkownika
indiana
Posty: 574
Rejestracja: 2 kwie 2011, o 17:26

Re: Wzory z biochemii na pamięć?

Post autor: indiana »

Dokt&#xF3rka pisze:a zakuję, nawet jak miało by to dać mi tylko 1 pkt więcej
1 pkt to bardzo dużo, wierz mi. : )
Doktórka
Posty: 34
Rejestracja: 23 lip 2012, o 10:41

Re: Wzory z biochemii na pamięć?

Post autor: Doktórka »

wiem, że duzo, przeglądałam watek o rekrutacji
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Wzory z biochemii na pamięć?

Post autor: persil1991 »

Trudno przewidzieć, wzory jakich aminokwasow będą w 2013 roku
tylko takich, jakie są wymagane. O wymaganiach informuje nas stosowny informator.

9) rozpoznawać najważniejsze cukry proste (glukoza,
fruktoza) i złożone (sacharoza, maltoza) zapisane za
pomocą wzorów Fischera lub Hawortha i napisać ich
wzory
11) tworzyć wzory dipeptydów i tripeptydów,
powstających z podanych aminokwasów oraz
rozpoznać podstawowe aminokwasy w cząsteczkach
di- i tripeptydów
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości