MOMENT DIPOLOWY

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Owca1206
Posty: 2
Rejestracja: 26 sie 2012, o 20:58

MOMENT DIPOLOWY

Post autor: Owca1206 »

Kiedyś już taki wątek się pojawił i wyglądał on mniej więcej tak:

Jak odróżnić, ze w danym związku akurat wystąpił moment dipolowy, jak go odróżnić, czemu np w CO2 moment dipolowy wynosi zero, a w H2O jest on rózny od zera.

Odpowiedź była taka:
chodzi o budowę, CO2 ma liniową, wypadkowy moment dipolowy od obu wiazan C=O się znosi, H2O ma budowę kątową. Rozrysuj sobie wektory momentów dipolowych i zrozumiesz., tak to zresztą w szkole tłumaczą.

Rozrysowałam, okej wszystko w porządku, ale jak spróbowałam cząst. SO3 pojawiły się wątpliwości.
Kolejna odpowiedź z tamtego wątku:
zawsze przed określeniem, spróbuj sobie cząsteczkę rozrysować
uwzględnij, czy występuje wolna para elektronowa na atomie centralnym (jak np u H2O, NH3), czy może go nie ma (CO2, SO3)

Spojrzałam na SO3 jeszcze raz i myślę, aha no dobra faktycznie nie ma tutaj wolnych par elektronowych, ale wyklucza to poprzednią odpowiedź, bo podobno chodzi o budowę, CO2 ma liniową, a SO3 nie ma budowy liniowej (więc wychodzi na to, że ma moment dipolowy różny od zera), ale też nie ma wolnych par elektronowych na atomie centralnym (więc moment dipolowy jest równy zeru?
Czy ktoś mógł by poprawić moje myślenie i odpowiedzieć na pytanie co jest kluczowym sposobem na określanie momentu dipolowego cząsteczki?
Hellades
Posty: 112
Rejestracja: 30 lip 2010, o 00:18

Re: MOMENT DIPOLOWY

Post autor: Hellades »

Moment dipolowy NIE jest równy zero, gdy (wystarczy, że cząsteczka spełnia jeden z tych trzech warunków):
1) cząsteczka jest typu AB, gdzie A i B to różne pierwiastki, np. CO (oczywiście nie dotyczy to AB2 - np. wspomnianego CO2, AB3, AB4)
2) atom centralny posiada niewiążące elektrony, np. NO2
3) atom centralny związany jest z różnymi ligandami, np. CF3Cl

W takim razie, SO3 ma moment dipolowy równy zero.
Owca1206
Posty: 2
Rejestracja: 26 sie 2012, o 20:58

Re: MOMENT DIPOLOWY

Post autor: Owca1206 »

Rozumiem, dzięki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości