SINICE

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
cygaretka21
Posty: 2
Rejestracja: 19 sie 2012, o 08:15

SINICE

Post autor: cygaretka21 »

Sinice występują głównie w wodach słodkich jako składnik planktonu. Podaj zalezność między budową komorki sinic a ich środowiskiem życia !
Z góry dziękuje
Ustronianka
Posty: 11
Rejestracja: 1 wrz 2014, o 13:29

Re: SINICE

Post autor: Ustronianka »

Ja mam kilka pytań dot. sinic. Może ktoś mógłby mi pomóc rozwiązać wątpliwości?

1) Wakuole gazowe. Czy to organellum rzeczywiście występuje u sinic i do czego jest przez nie wykorzystywane?
2) Czy skrobia sinicowa jest produktem fotosyntezy czy materiałem zapasowym? (A może jedno i drugie?) Chodzi mi szczególnie o ten produkt fotosyntezy, czy one od razu syntetyzują ten związek, czy może jednak glukozę i dopiero później ją polimeryzują?
3) Sinice prowadzą do eutrofizacji zbiorników wodnych. Zakwit z kolei powoduje śnięcie ryb z powodu niskiej zawartości tlenu. Ale skoro sinice fotosyntetyzują to dlaczego tak się dzieje? Czy ich rozwój nie zwiększa ilości wydzielanego tlenu?
PrzebiegłyJeż
Posty: 336
Rejestracja: 29 kwie 2014, o 19:53

Re: SINICE

Post autor: PrzebiegłyJeż »

1. Tak, umożliwiają np unoszenie się na powierzchni wody.
2. Skrobia nigdy nie jest bezpośrednim produktem fotosyntezy. Odmiana sinicowa (jak i inne) są materiałem zapasowym.
Zresztą glukoza też w sumie nie powstaje bezpośrednio po fazie ciemnej, tylko aldehyd-3-fosfoglicerynowy.
3. Przy wysokiej temperaturze, rozpuszczalność tlenu w wodzie jest bardzo mała. Poza tym szybkie powiększanie się ilości sinic na powierzchni zbiornika prowadzi do jego całkowitego zakrycia. Nie ma tutaj dostępu ani do światła (rośliny podwodne nie produkują tlenu), ani do gazów atmosferycznych, stąd śmierć ryb.
Ustronianka
Posty: 11
Rejestracja: 1 wrz 2014, o 13:29

Re: SINICE

Post autor: Ustronianka »

Dziękuję za pomoc
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości