Mikołajek płaskolistny, bluszczyk kurdybanek, nawłoć pospolita, olcha, psianka słodkogórz

Pomoc w oznaczaniu roślin oraz znalezieniu literatury. Robisz zielnik i szukasz pomocy, pomożemy w zidentyfikowaniu i nazwaniu roślin.
jetfire
Posty: 8
Rejestracja: 1 wrz 2012, o 18:48

Mikołajek płaskolistny, bluszczyk kurdybanek, nawłoć pospolita, olcha, psianka słodkogórz

Post autor: jetfire »

Witam. Oznaczam już dłuższy czas wiele roślin do mojego zielnika, jednak z kilkoma nie daję sobie rady i proszę o pomoc.
1. Tutaj nie mam kompletnie pomysłu i zastanawiam się, czy to:
nie jest to samo.
2. Z początku myślałem, że to kopytnik pospolity, jednak kopytnik ma gładkie brzegi blaszki, a roślina na zdjęciu niekoniecznie.
3. Tutaj trochę przeszkadza słońce.
4. Nad tym zastanawiałem się, czy to nie leszczyna, ale nie jestem pewien.
5. Tu z kolei po owocach rozpoznałem wawrzynka wilczełyko, jednak ma inaczej rozmieszczone owoce, więc to pewnie nie on.
6. Tu obstawiałem wełniankę, ale nie wiem którą konkretnie.
7. Tutaj z kolei mamy chyba oset, ale jaki dokładnie też nie mam pojęcia.
A w tych trzech ostatnich przypadkach nie mam zielonego pojęcia.
Pozdrawiam i dziękuję za ewentualne odpowiedzi. I przepraszam, że tak dużo na raz.
Awatar użytkownika
DrTrutek
Posty: 720
Rejestracja: 22 cze 2009, o 19:36

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu roślin. :)

Post autor: DrTrutek »

Moje typy to: mikołajek płaskolistny 2x bluszczyk kurdybanek nawłoć posp. olcha psianka słodkogórz 6 - nie otwiera się ostrożeń polny osika, klon jesionolistny czyściec błotny owinięty przez rdest powojowaty lub zaroślowy.
jetfire
Posty: 8
Rejestracja: 1 wrz 2012, o 18:48

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu roślin. :)

Post autor: jetfire »

Dzięki wielkie! Mikołajka jeszcze udało mi się odnaleźć samemu, ale przy reszcie pewnie bym wymiękł trzy razy.

To miało być jako 6:
A przy okazji im więcej roślin w pracy, tym więcej wątpliwości, więc, jeśli można jeszcze pomóc w tych roślinach:
Ta ostatnia z kolei rosła tuż przy wejściu do lasu i wyglądała na zasianą przez człowieka, ale mogę się mylić. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
Awatar użytkownika
DrTrutek
Posty: 720
Rejestracja: 22 cze 2009, o 19:36

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu roślin. :)

Post autor: DrTrutek »

Ostrożeń polny, wrzos, sumak octowiec, rzepień, niecierpek gruczołowaty.
jetfire
Posty: 8
Rejestracja: 1 wrz 2012, o 18:48

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu roślin. :)

Post autor: jetfire »

Wielkie dzięki! Wrzos już miałem oznaczony, zdjęcie się zdublowało, a ja nie zauważyłem.
A np. takie okazy:
Tutaj z kolei zastanawiam się, czy to nie orlica pospolita.
Taki okaz porastał bramę parkingową i podobny znalazłem w lesie. Pierwszy pomysł - bluszcz pospolity, ale ma inne liście. Poszukałem trochę i wyszło, że bardzo podobne liście ma. chmiel. Ale jest to raczej niemożliwe, więc cóż to za okaz?
Tutaj znajomi podpowiadają, że bylica piołun. Mają rację?
I ostatni, który może być trzciną pospolitą.
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
Awatar użytkownika
DrTrutek
Posty: 720
Rejestracja: 22 cze 2009, o 19:36

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu roślin. :)

Post autor: DrTrutek »

Chyba wiesiołek zeszłoroczny, płat mchu, orlica, chmiel, bylica pospolita i trzcina. Na jednym ze zdjęć poprzednich to raczej nie rzepień tylko jakiś łopian (teraz się przyjrzałem i mam wątpliwości).
Magda_J
Posty: 57
Rejestracja: 20 cze 2010, o 13:43

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu roślin. :)

Post autor: Magda_J »

Na 100% łopian - rzepień ma przede wszystkim bardziej piłkowane liście, tu są całobrzegie, no i inny jest kształt kwiatostanu.
jetfire
Posty: 8
Rejestracja: 1 wrz 2012, o 18:48

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu roślin. :)

Post autor: jetfire »

Wielkie dzięki! A np. coś takiego:
Dereń biały?
Tu nie mam pojęcia. Ktoś mi mówił, że jedna z nich to babka.
Bylica piołun? Czy też pospolita?
Tu też brak pomysłów.
Zwykła koniczyna biała? Czy coś innego, bo wnętrze tego kwiatu podejrzanie mi wygląda.
Lnica pospolita?
Tu też nie wiem. Pozdrawiam, jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi i czekam na następną.
Magda_J
Posty: 57
Rejestracja: 20 cze 2010, o 13:43

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu roślin. :)

Post autor: Magda_J »

W kolejności:

dereń biały, jakiś przywrotnik, szparag lekarski, 2 x babka zwyczajna, włośnica (chyba sina), bylica piołun, 2 x pyleniec pospolity, driakiew żółta, szczaw (chyba zwyczajny), wiesiołek dwuletni, pokrzywa zwyczajna (jak można nie wiedzieć ), a co do ostatniego zdjęcia wolałabym nie strzelać - zdjęcie jest za bardzo niewyraźne.
jetfire
Posty: 8
Rejestracja: 1 wrz 2012, o 18:48

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu roślin. :)

Post autor: jetfire »

Dziękuję. Aż dziw, że nie rozpoznałem ze zdjęcia, że to pokrzywa. Zmyliło mnie to ułożenie liści na zdjęciu i myślałem, że to co innego.
jetfire
Posty: 8
Rejestracja: 1 wrz 2012, o 18:48

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu roślin. :)

Post autor: jetfire »

Witam i znowu proszę o pomoc (już chyba po raz ostatni). Proszę tylko o sprawdzenie moich typów. ^^
Brzoza omszona? Bo na mój gust ma bardziej zaokrąglone liście niż brodawkowata.
Lipa drobnolistna, czy szerokolistna? Bo słyszałem, że można je odróżnić po barwie włosków w kątach nerwów. Tylko, że albo nie są tu widoczne, albo ja i moje niezbyt bystre oko nic tutaj takiego nie widzą. Da radę oszacować, czy nie bardzo?
Tu znowu czyściec błotny? Bo trochę mi liście nie pasują.
Przytulia, tylko jaka? Klucz powiedział, że północna. Nie pomylił się?
Może to trywialne, ale zaczynam mieć wątpliwości. Pierwsze to stokrotka pospolita, a drugie rumianek? Czy rumian? Bo muszę przyznać, że te wszystkie kwiaty są bardzo podobne dla kogoś, kto się na tym nie do końca zna. A i jeszcze widziałem przymiotno kanadyjskie. Także chcę być pewny.
Dzięgiel leśny?
Bodziszek cuchnący?
Mietlica pospolita?

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
DrTrutek
Posty: 720
Rejestracja: 22 cze 2009, o 19:36

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu roślin. :)

Post autor: DrTrutek »

Rude włoski w kątach nerwów - l. wąskolistna
Białe włoski w kątach nerwów plus owłosione nerwy - l. szer.
Nie czyściec, tylko przetacznik kłosowy
Przytulia północna jeśli liście trójnerwowe
Ta stokrotka niewyraźna - może to przymiotno białe?
Rumianek - możliwe, lub maruna.
Dzięgiel - O.K.
Bodziszek cuchnący - O.K. ale drugi to iglica pospolita
Mietlica pospolita - O.K. jeśli języczek najwyższego liścia krótki (2 mm) co jest teraz trudne do sprawdzenia.
jetfire
Posty: 8
Rejestracja: 1 wrz 2012, o 18:48

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu roślin. :)

Post autor: jetfire »

Dzięki. A brzoza?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości